suplimente alimentare si chimioterapia

15-11-2009
ilinca50@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
ilinca50@yahoo.com
fac chimioterapie deoarece sunt operata la san si am cancer
ce as putea lua ca sa-mi protejez ficatul de efectul negativ la citostaticelor?
am vomat si dupa a 2 si a 3 a sedinta si am ramas cu o senzatie de miros de citostatice ce-mi provoaca greata
3 comentarii
0
15-11-2009, ora 21:01
duhulluiscar
Nu este medic/terapeut
duhulluiscar
Nu va puteti proteja sub nici o forma ficatul de citostatice insa puteti anihila o mica parte din daunele aduse cu
ajutorul remediilor homeopate. Consultati un medic homeopat care va va indica un remediu in functie de simptomele pe care le capatati de la ele.
Ca remedii ajutatoare generale pt. ficat, eliminarea toxinelor cat si contra daunelor aduse de citostatice s epot numi Nux vomica CH15, Sulfur CH15.
0
16-11-2009, ora 13:28
ilinca50@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
ilinca50@yahoo.com
multumesc mult
si medicul oncolog mi-a spus ca cele mai bune medicammente sunt in piata, legume si fructe proaspete
0
16-02-2010, ora 00:49
asdera
Nu este medic/terapeut
asdera
Buna!

Pentru suportul tau nutritional si pentru a nu pierde in greutate ai nevoie de o dieta hipercalorica si hiperproteica.
Din pacate chimio si radio ti au alterat gustul si mirosul si nu vei mai putea manca hrana solida in cantitati foarte mari pentru a compensa catabolismul si disparitia masei musculare si adipoase.
Ai varianta sa folosesti un aliment cu destinatie medicala speciala tip Nutridrink care are 1kcal/ml si 6g proteina /100ml.
Reusita tratamentului, dozele optime de chimio, cicluri complete de chimio-radio sunt posibile doar daca greutatea si statusul tau nutritional sunt optime.
Sanatate multa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.