sunt simptome de candida sau poate fi ceva mai grav? | Forumul Medical ROmedic

sunt simptome de candida sau poate fi ceva mai grav?

08-03-2013
natalia91
Nu este medic/terapeut
natalia91
acum 5 zile de cind a avut loc un contact sexual neprotejat..2 zile dupa contact au inceput sa apara mincarimi si usturimi in zona genitala si tot in acest timp ciclul menstrual a aparut.
In urma cu aproximativ un an am trecut un tratament indelungat cu antibiotice dupa care mia aparut candida, am primit supozitorii vaginale si pastile Fluconazol sau Flucoral.De atunci la fel am mai avut probleme cu candida dar sa intimplat odata in timpul ciclului menstrual cind foloseam tampoane, si am incetat sa folosesc in acea luna si simptomele au disparut.
Acum insa continui sa folosesc tampoane chiar daca am aceste simptome neplacute.
Am usturimi groaznice la urinare si mai tot timpul mincarimi.Nu stiu ce sa cred? e iarasi candida oare din cauza tampoanelor?, m-am molipsit de la prietenul meu pe care cred eu ca l-am infectat mai demult si care nu a primit un tratament odata cu mine? sau am putut lua altceva?
mentionez ca vreo 3 saptamini in urma prietenul a suferit de o micoza a pielii, poate avea ceva legatura cu ceea ce am eu?
El nu mai are micoza caci s-a tratat si nici un simtom la nivel genital.Ce poate fi?
4 comentarii
0
09-03-2013, ora 17:01
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Suna intai la medicul tau de familie si programeaza-te pentru o trimitere la Ginecologie pe numele tau.
Presupun ca ai o relatie serioasa cu acest baiat, ca e responsabil si vreti sa intemeiati o familie.
Fa-ti programare la Policlinica unde se vrei sa te duci la Ginecologie si intreaba la telefon cat costa testul de secretie (da, poate fi si altceva, din aceasta cauza trebuie verificat), dar analiza aceasta costa.
Si merg cu prietenul tau la Policlinica (nu te duce singura, ca ai sa te simti foarte prost) si faceti testul, spunandu-i doamnei dr. daca poate fi si la micoza. In general candida nu se manifesta la barbati, dar sunt purtatori.

In acest caz nu ai cum sa verifici daca el ti-a dat-o tie sau tu lui.
Si nu uita sa iti dea reteta separata si pentru prieten.
0
10-03-2013, ora 22:40
natalia91
Nu este medic/terapeut
natalia91
Problema e ca si eu si el nu dispunem de timp liber pentru vizite la medic, ambii avem un program incarcat de lucru.(de aceea am apelat aici cu problema)
Nu cred sa fi fost el purtator, decit in cazul in care l-am molipsit eu mai demult si a devenit purtator el(stiu ca l-am molipsit de fapt pentru ca am avut candida demult dupa care eu m-am tratat si el nu sa tratat, si din cite am inteles dupa trebuia atunci ambii sa ne tratam)
Mai mult ma ingrijoreaza daca poate fi altceva decit candida..

Va multumesc mult pentru raspuns!
0
11-03-2013, ora 13:11
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ natalia91

Indiferent de ceea ce faci in viata, pune sanatatea ta pe primul loc
Daca nu aveti asa de mult timp sa alergati dupa trimiteri, mergeti direct la o policlinica unde platiti consultatie si analizele si in functie de rezultat, faci rapid tratament.
Altfel o sa trezesti cu o candida cronica ce poate sa iti apara si de 2, 3, 4 ori/an.

Stii foarte bine ce anevoios e tratamentul.
Gandeste-te si la sanatatea ta in viata, ca nu se gandeste nimeni in locul tau.
0
11-03-2013, ora 23:26
natalia91
Nu este medic/terapeut
natalia91
Va multumesc foarte mult..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: