sunt sau nu gravida?

03-01-2008
ela_80
Nu este medic/terapeut
ela_80
Cine ma poate ajuta si pe mine cu un raspuns?Am o mare nelamurire:ciclul trebuia sa imi vina cam in aceasta perioada, dar inca nu mi-a venit, in schimb am toate simptomele unei gravide:sanii sunt tari si ma dor la atingere, am greturi dimineata, as dormi intr-una si am o pofta de mancare foarte mare.Practic mie ciclul nu mi-a intarziat dar ma ingrijoreaza aceste simptome.Ce credeti, poate fi vorba de o sarcina?
115 comentarii 12 3 4 Înainte ›
0
03-01-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nimic nu demonstrează prezenţa unei sarcini, dar nici nu o putem infirma. Este necesar un test de sarcină, care, pentru a putea fi luat in considerare, trebuie făcut la cel puţin 2 săptămani de la contactul sexual presupus fertil.
0
03-01-2008, ora 00:00
ela_80
Nu este medic/terapeut
ela_80
Va multumesc frumos pt raspuns, si as mai avea o intrebare:Am facut un test de curand si a iesit negativ dar si la prima sarcina am patit la fel de 3 ori abea la al patrulea test sarcina a fost confirmata.Este posibil in acest caz ca sarcina sa fie prea mica pt a fi depistata?Eu as vrea foarte mult sa fiu gravida.
0
03-01-2008, ora 00:00
ela_80
Nu este medic/terapeut
ela_80
Revin cu o alta intrebare:medicul ginecolog poate depista o sarcina din prima saptamana sau a doua?Daca un test nu poate depista acest lucru la medic se poate?
0
03-01-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Sensibilitatea testelor de sarcină este in jur de 75 %, variind intre 53 % cind testul este efectuat de pacientă şi 82 % cind este efectuat de medic.
Sensibilitatea ar putea fi semnificativ imbunătăţită dacă:
-s-ar folosi numai prima urină de dimineaţă
-cel care efectuează testul are pregătire medicală
-s-ar face test numai după minimum 21 de zile de la contacul presupus fertil

In concluzie, ca orice diagnostic, şi cel de sarcină nu se poate sprijini doar pe o simplă testare. Dar şi acea simplă testare, pentru a putea fi luată in serios, cere din partea dv un singur lucru: să aveţi puţintică răbdare.
0
24-09-2009, ora 20:10
idita monica
Nu este medic/terapeut
idita monica
.am facut un test de sarcina dimineata si mia iesit o linie roz si una deabia se vedea.asta ce insemna
0
24-09-2009, ora 23:58
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Asta ar sugera faptul ca sunteti putin gravida...
0
26-09-2009, ora 23:45
soim
Nu este medic/terapeut
soim
daca am facut sex cu o fata si nu am ejaculat toata sperma inea sunt sanse ca aceasta sa ramana insarcinata???am vazut oo multime de comentarii lasate de multe pers cum k ar pute sa ramana chiar dak nu am ejaculat cik ar fii un lichid transparent inainte de ejaculare si ar putea ramane insarcinata.nu prea stiu ce sa cred??? ast un sfat bun:)
0
27-09-2009, ora 08:25
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Asa cum am spus adesea, aceasta metoda a coitului intrerupt nu este o metoda contraceptiva cu eficienta satisfacatoare. Nu sfatuiesc pe nimeni sa se bazeze pe ea. Datele statistice arata ca 60 % din cuplurile care se bazeaza numai pe coit intrerupt ajung la o sarcina mai devreme de primul an.
0
27-09-2009, ora 13:20
idita monica
Nu este medic/terapeut
idita monica
akuma mia venit menstruatia.akuma ce sa mai cred ca sunt sau nu gravida?
0
27-09-2009, ora 18:29
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Probabilitatea de a (mai) fi gravida dupa menstruatie este neglijabila. Exista menstruatii peste sarcina, dar sunt foarte rare.
0
29-09-2009, ora 21:41
andreeasimona
Nu este medic/terapeut
andreeasimona
buna seara, intrebarea mea este cat ar fi limita normala(maxim) de intarziere a ciclului?precizez ca am facut o pauza de 3 luni din a lua anticonceptionale timp in care am folosit ca si metoda de protectie prezervativul.
Ultima menstruatie am avut-o pe 30 august, am inceput sa ma ingrijorez.Multumesc
0
29-09-2009, ora 23:20
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Dereglari ale ciclului pana la disparitia menstruatiei sunt obisnuite dupa tratamentul hormonal si fac parte din reactiile adverse cele mai frecvente. Din fericire, de obicei situatia se normalizeaza spontan. Totusi, daca dureaza peste 3 luni, este nevoie de un tratament de inducere a menstruatiei.
0
30-09-2009, ora 09:03
andreeasimona
Nu este medic/terapeut
andreeasimona
Multumesc de raspuns, deci nu trebuie sa-mi fac griji, mi s-a mai intamplat acest lucru acum vreo 2 ani si in urma consultului unui ginecolog mi-a recomandat niste pastile pt a grabi venirea menstruatiei, nu mai stiu cum se numesc.
0
04-10-2009, ora 17:22
idita monica
Nu este medic/terapeut
idita monica
dupa cate zile d la menstruatie pot sa imi fac un test de sarcina?
0
26-10-2009, ora 16:39
madalina9217
Nu este medic/terapeut
madalina9217
buna ziua. am si eu o intrebare: mi-am inceput viata sexuala acum 2 luni si am sangerat.dupa 2 luni de acte sexuale, in urma cu cateva zile am avut un contact sexual si am sangerat din nou.de ce credeti ca s-a intamplat asta? ar putea fi vorba de o eventuala sarcina sau ceva? mentionez ca am avut ciclu mentrual pana pe 19, luna aceasta. va multumesc
0
26-10-2009, ora 17:31
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Sangerarea la contactul sexual nu face parte dintre semnele de sarcina. Deci, trebuie cautata alta explicatie. Avand in vedere ca v-ati inceput viata sexuala, o vizita la doctorul dv este oricum indicata.
0
26-10-2009, ora 17:47
madalina9217
Nu este medic/terapeut
madalina9217
Multumesc! si inca ceva : daca ciclul in astea 2 luni mi-a venit regulat, la data care trebuie e posibil sa fiu insarcintata? sau doar in absenta menstruatie iti dai seama de acest lucru?
0
27-10-2009, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nevenirea menstruatiei este adesea primul semn de sarcina. Sarcinile "peste menstruatie" exista, dar sunt foarte rare.
0
27-10-2009, ora 15:06
cristina 30
Nu este medic/terapeut
cristina 30
buna ziua.am si eu p nelamurire:trebuia sa-mi vina ciclu pe 25 septembrie si mi-a intarziat 18 zile...adica mi-a venit pe 13 octombrie...mi-am facut primult test pe 5 octombrie si mi-a iesit o singura liniutza...apoi miam mai facut unul p 22 octombrie si mi-a iesit tot o liniutza dar in schimb am pofte, mia crescut burtica.inainte nu aveam burta ca acum si imi e frica sa nu fiu insarcinata...credetzi k sunt insarcinata?
0
08-11-2009, ora 21:41
anonimanonimanonim
Nu este medic/terapeut
anonimanonimanonim
d-le doctor.. sh eu am o problema! am avut un contact neprotejat in urma cu o saptamana!inainte am luat o pastila pt amanarea CM!a doua zi.. cm a venit!! acum.. dupa o sapt.. (ar trebui sa fie in ultima zi) am observat k CM curge si in apa!imi puteti spune dak sunt sau nu insacinata?
0
18-11-2009, ora 16:33
oniskaya
Nu este medic/terapeut
oniskaya
nu stiu daca sunt doar paranoica dar...eu nu prea am ciclu regulat.adica imi vine in jur de 15...dar se mai intampla sa imi vina si pe 20...cu prietenul meu nu folosesc metode contraceptive deoarece eu sunt si mai plinuta si nu vreau sa ma ingras de la anticonceptionale(nu a ejaculat in mine)gandul ca as putea fi insarcinata ma bantuie de vreo 3 zile.azi au inceput sa ma doara si sanii asa cum ma dor de obicei cand trebuie sa-mi vina.ma simt si balonata...cu toate ca eu avand probleme cu tranzitul sunt mai mereu balonata.si cam atat.cred ca daca scap de data asta direct la doctor ma duc sa-mi dea anticonceptionale...astept un raspuns urgent va rog din suflet...daca fac un test are vreun efect acum sau il fac degeaba?
0
19-11-2009, ora 10:50
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Puteti deja face un test de sarcina.
0
19-11-2009, ora 15:12
oniskaya
Nu este medic/terapeut
oniskaya
ok va multumesc
0
24-11-2009, ora 15:12
alinuzta
Nu este medic/terapeut
alinuzta
e prima data cand iau anticonceptionale pana acum am folosit doar coitul intrerupt am un baietel de 9 ani si nu am mai ramas insarcinata de atunci cu aceasta metoda acum am hotarat sa iau anticonc mi s-a recomandat yasmin dar este a 4a zi si ma dor sanii la atingere sunt mai sensibili ar putea fi vreo sarcina? va multumesc si o zi buna
0
16-01-2010, ora 10:42
brunetaaa
Nu este medic/terapeut
brunetaaa
obisnuiam sa iau anticonceptionale, dar am renuntat de aproximativ 6 luni. ciclul a fost regulat pana luna asta, mi-a intarziat 2 saptamani.. am facut 2 teste asa cum se spune ca este indicat, dimineata si au iesit negative.. nu stiu ce sa mai cred
0
16-01-2010, ora 10:44
brunetaaa
Nu este medic/terapeut
brunetaaa
tin sa mentionez ca nu am niciun simptom ca as fi gravida.. dar ce ar putea fi in neregula?
0
17-01-2010, ora 00:55
ruxandra21
Nu este medic/terapeut
ruxandra21
buna seara. am o problema..din data de 26.10.2009 nu mi-a m-ai venit cm. am intrerupt atunci ac deoarece am facut un tratament si mi-a recomantat doctorul acest lucru. am facut mai multe teste dar au iesit negative. am dureri de sani, ovare etc. insa si unele greturi dimineata si seara.sunt logodita si folosim metoda coitului intrerupt.se poate sa fi ramas insarcinata?
0
17-01-2010, ora 01:02
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nici unul dintre semnele enumerate nu este specific pentru sarcina. Avand in vedere ca si testele au iesit negative, nu vad motive sa va faceti griji in privinta asta. In viitor insa, nu va mai bazati pe metoda coitului intrerupt, care este departe de oferi un nivel satisfacator de siguranta.
0
17-01-2010, ora 01:04
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
@brunetaa: Atunci cand ciclul este regulat, dar la un moment dat intarzie mai mult de 10 zile, un consult la doctorul dv ar fi indicat.
0
17-01-2010, ora 20:17
mashenika
Nu este medic/terapeut
mashenika
buna ziua... am si eu o intrebare daka se poate in privinta la sarcina... am luat contraceptive timp de 7 luni, si le-am intrerupt pu k nu ma simteam bine de la ele. prima luna dupa intrerupere ciclul menstrual a durat 21 de zile..
am crezut k si luna aceasta o sa fie la fel, dar deja eu trecut 24 de zile si nu vine, cu toate k am dureri sau crampe menstruale de vreo 4 zile, sinii sunt tumefiati, si ma simt balonata mereu.
Cu prietenu dupa contraceptive ne-am protejat cu prezervativ...
nu stiu ce sa cred, este dereglare de la contraceptive sau sunt insarcinata?
multumesc frumos
Adaugă un comentariu / răspuns
115 comentarii 12 3 4 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Criterii de excludere a sarcinii
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  • Sunt însărcinată?
  •