sunt sanse sa fiu insarcinata?

10-12-2012
roxanaaP
Nu este medic/terapeut
roxanaaP
am o intrebare care ma ingrijoreaza, daca sunt virgina si 'lighidul transparent 'de la el a ajuns in contact cu vaginul meu sunt sanse sa raman gravida? adica acel lichid contine spermatozoizi si ar putea sa fi intrat in vagin ? am citit multe chestii pe net si as vrea un raspuns sigur si cat de repede va rog.. am uitat sa mentionez ca acel contact a avut loc in prima saptamana dupa ciclul menstrual..Va multumesc!
7 comentarii
0
10-12-2012, ora 21:25
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Ca sa ramai insarcinata trebuie sa existe un contact sexual.sooo, relaxxx!!!
0
10-12-2012, ora 23:30
roxanaaP
Nu este medic/terapeut
roxanaaP
Nu sunt atat de sigura pt ca am auzit ca s-ar putea sa ramai insarcinata chiar daca nu a existat un contact sexual..sunt f ingrijorata plus ca simt apasari in zona ovarelor, oare sa fie pe baza psihica? Pt ca tot acolo imi sta gandul :(
0
10-12-2012, ora 23:51
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Nu ai cum sa ramai insarcinata daca nu a existat contact sexual, mi-e greu sa cred ca ai citit undeva contrariul...binenteles ca-ti poti induce stari asemanatoare sarcinii daca tot acolo te gandesti. Nu-ti mai fa griji si pe viitor ganditi-va la ce masuri de contraceptie sa apelati.
0
10-12-2012, ora 23:59
danacatalina
Nu este medic/terapeut
danacatalina
Hai sa inveti ceva azi vrei?
Ciclul menstrual incepe in prima zi de sangerare menstruala si se termina in prima zi a sangerarii urmatoare, fara a o include si pe aceasta.

Prin urmare, acel contact a avut loc in prima saptamana dupa menstruatie, nu dupa ciclul menstrual.

Trebuie sa te relaxezi, nu esti insarcinata! Pentru linistea ta, poti face si un test de sarcina.

Totusi, inainte de a incepe viata sexuala trebuie sa te informezi, sa-ti cunosti intai corpul si abia apoi sa faci cunostinta si cu corpul partenerului... Netul este o sursa inepuizabila de informatie! Trebuie doar sa o cauti si sa o citesti!

Iubiti-va mult, dar protejati-va!
0
11-12-2012, ora 10:40
roxanaaP
Nu este medic/terapeut
roxanaaP
Va multumesc pt incurajari si sfaturi. Danacatalina ms pt informatie acum mi-am dat seama care ii diferenta intre ciclu menstrual si menstruatie..astept cu nerabdare urmatoarea menstruatie, abia atunci voi putea respira usurata in totalitate. va multumesc !
0
08-01-2013, ora 20:04
vali90
Nu este medic/terapeut
vali90
ceva de genu am patit si eu cu prietena mea.. dar ei inca nu ia venit ciclul.se poate intamla ceva ?:D
0
11-02-2013, ora 23:12
alexa21dany
Nu este medic/terapeut
alexa21dany
daca mi.a venit menstruatia inainte cu 5 zile si de 2 ori in aceeasi luna are ceva? astept un raspuns. va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •