sunt operata de 3 ori.pana cand ma mai opereaza...!

24-01-2008
florina voicu
Nu este medic/terapeut
florina voicu
m-am operat acum 2 ani la ambele axile de chisturi, lipom.
in partea dreapta de 2 ori...acum s-au facut din nu.
nu mi-au fost duse la anatomo patologic.

ulterior mi-au aparut nu numai sub brat, ci si pe gat, burta, si in zona ombilicului.

acum o sapt m-am operat de chisturi la sanul stang.la ecograf se vedeau 3 chisturi.
unul din cele 3, era de 3 cm.
pe masa de operatie s-a constatat ca era unit cu cel de-al 2 lea.
in ceea ce il priveste pe cel de-al 3 lea, nu l-au gasit.au spus ca daca se va mai vedea la ecograf, ma opereaza din nou.
operatia s-a facut sectoriala, cu trimitere la anatomo patologic.
astept rezultatul acum.

rog, daca poate sa imi spuna cineva ce anume trebuie sa fac pt a depista ce anume genereaza dezvoltarea lor la mine in organism, cum as putea sa localizez, sa nu ma mai operez periodic de alte si alte chisturi.
la ce sectie din medicina treb sa ma adresez.
sunt disperata ca nu stiu ce am.
multumiri.
4 comentarii
0
25-01-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Florina, m-ai bagat in ceata. Ai chisturi sau lipoame? Nu e tot una. Mai posteaza, te rog o explicatie si promit sa-ti raspund.
0
25-01-2008, ora 00:00
florina voicu
Nu este medic/terapeut
florina voicu
da...
multumesc pt amabilitate.
la prima vedere, dr de familie mi-a spus ca sunt lipoame.

dar( acum 2 ani )cand am fost internata, pt interventia de la axile, diagnosticul a fost de chiste sebacee reg axilara bilateral...la examen clinic local scrie:formatiuni tumorale, dure, mobile la niv axilei bilateral, dureroase.
pe biletul de iesire din spital scrie printre altele, excizia chisturilor sebacee.

fiind anesteziata local cu xilina, am auzit ca au fost "lipoame, si carnotii"
cu toate astea, nu s-a dus nimic la anatomo patologic.

ulterior au reaparut in zona axilelor din nou acele formatiuni dure, dar si unul pe gat, unul pe burta, sltul in zona ombilicului.

nu am mai facut investigatii pt ele, deoarece mi-au aparut in sanul stang 3 tumori mamare.
la interventia chirurgicala de la fundeni, in 10.01.08, s-a practicat excizie sectorala mamara stg.in acel sector s-au excizat 2 din cele 3 tumori.pe cea de-a 3 a.nu au gasit-o.asa au spus.
acum astept rezultatul anatomopatologic.la examenul intraoperator s-a evidentiat a fi fibroadenom.
cam asta este.daca am fost mai explicita de data asta.

urmeaza sa fac alt ecograf, sa vad ce e cu cea de-a 3 a tomora..de la san.

dar ma sperie faptul ca sunt operata deja de 2 ori la axile.acum sunt din nou formatiuni acolo.sunt operata la san, si urmeaza posibil a 2 a operatie la san.

au aparut si pe corp(gat, burta, ombilic).NU MAI SUPORT FAPTUL CA NU STIU INCOTRO SA MA INDREPT.
CINE SA IMI SPUNA CE ESTE...SI CE SA FAC SIGUR.
OOOOFFFF
MULTUMESC MULT.
0
31-01-2008, ora 00:00
mamilika
Nu este medic/terapeut
mamilika
incearca sa vezi ce greseli faci ori in alimentatie, ori in ganduri si sentimente si sa te corectezi. O dieta vegetariana cu multe cruditati ai incercat? poate lasi o adresa...?
0
31-01-2008, ora 00:00
florina voicu
Nu este medic/terapeut
florina voicu
sigur.-

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: