sunt oare insarcinata?

02-05-2011
ramy26
Nu este medic/terapeut
ramy26
salutare! ma numesc ramona si sunt noua pe forum, am o mare dilema am ramas insarcinata sau nu????????
tb sa imi vina cm pe data de 30 aprilie si nu a venit am deja 3 zile intarziere desi am un cm regulat (28 de zile) si plus ca ma dor si sanii chiar si la atingere am si greturi pe tot parcursul zilei chiar ma accentuate seara si binenteles ca nu am chef sa fac nimic am o lene sa ma si misc
ast un raspuns sau macar o parere am ramas ca tare imi doresc bebic...
39 comentarii 12 Înainte ›
0
02-05-2011, ora 22:39
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,

DACA iti doresti...
lasa nu-i nici o graba...

mai asteapta putin si fa-ti testul barza.

O seara buna!

P.S.
nimeni NU poate prevedea: DA sau NU..
0
25-05-2011, ora 21:59
bruneta lui
Nu este medic/terapeut
bruneta lui
Buna seara!sunt noua p forum.am o mare prb,...d app 2 luni nu mi'a venit ciclu'..am facut cateva teste si din toate reiese k nu sunt gravida..insa eu d cateva ori m'am culcat neprotejat cu iubitul meu...apoi, knd am vazut kt imi intarzie am crezut k sunt racita..k am vreo dereglare hormonala..insa..deja e mult timp d knd nu mi'a venit..intr'un final am fost la medic...am faqt un ecograf...si mi-a zs destul d clar k nu sunt..in cazul d fata c sa fac?o sa'mi my cumpar ink un test...dar my mult k sigur sunt insarcinata...inainte q o zi sa ajung la medic am faqt'o neprotejat..apoi mi s-a faqt ecograful..si mi-a zs k nu sunt!dar sunt ff nelinistita:(ce sa fac?va rog frumos dati'mi un raspuns!astept!va multumesc!:*
0
25-05-2011, ora 22:06
bruneta lui
Nu este medic/terapeut
bruneta lui
si ink cv...dp c mi'a fost faqt ecograful nu mi s'a zs decat sa incep sa iau anticonceptionale..dar nu am luat niciodata..inaintea mea l ecograf au fost my multe persoane si la celor kre nu erau insarcinate le-a prescris anumite medikmente..mie nu mi-a zs absolut nimic..decat sa iau pastile...va rog:(sunt disperata:((
0
25-05-2011, ora 22:57
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
pentru bruneta lui

Buna seara,
draga mea copila..esti f.tanara si...STAI linistita,
DACA medicul ti-a zis ca NU esti insarcinata si la testul tau...ti-a iesit..la fel.

Acum ce ma, ce te intreb eu:
1. DACA ti-a zis sa iei anticonceptionale (zici ca nu ai mai luat)..probabil ca, medicul si-a dat seama si din spusele tale cu cine are de-a face, adica o tanara care NU vrea copii dar face dragoste neprotejat..DE ACEEA TIE, ti-a zis asta...
2.de ce nu iei?
3.ai de gand sa faci dragoste protejat...ASTA TE-AS SFATUI.

Sanatate si
DE ACUM AI GRIJA DE TINE...

GANDESTE-TE SI LA PARINTII TAI.

O seara frumoasa.
0
28-05-2011, ora 22:27
bruneta lui
Nu este medic/terapeut
bruneta lui
Va multumesc k mi'ati inteles disperarea..va cer scz k n'am my dat niciun semn dar nam avut net.pai testul mi'a iesit negativ..s'a intamplat d cateva ori sa fac dragoste neprotejat:(..nu mi'am propus asa cv!!am faqt'o involuntar!kt despre pastile..ink nu mi'a venit ciclul...am app 2 luni jum!!!x-(..gandul asta ma'nfioara!:((sunt ff stresata..plang..nu pot sa ma klmez!..am faqt'o protejat dupa...dar crd k e prea tarziu:|..NU am idee nimic despre pastile..nu stiu c sa fac...d aceea nu am luat..+k mie ink nu mi'a venit ciclul!:((VA MULTUMESC DIN SUFLET!:x..O seara plaqta si dvs:D
0
30-05-2011, ora 21:07
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara draga mea,

stai linistita,
nu te mai stresa si TOTU:L iti va fi bine.

Protejeaza-te de acum...inainte.da?

O seara minunata!
0
30-05-2011, ora 22:16
bruneta lui
Nu este medic/terapeut
bruneta lui
eu incerc sa ma calmez..dar totusi...sunt 2 luni si..d knd nu am avut ciclu...d aceea m stresez!...mi'e sa nu fie prea tarziu...testele imi zic k nu sunt..insa...instinctul imi zice k sunt:(...o sa ma duc saptamana aceasta ink o data l un ekograf!:(MULTUMESC ENORM!KIAR NU AM CU CINE SA VB..MAMA MEA ESTE MOARTA:(...O SEARA PLAQTA!:*
0
30-05-2011, ora 22:18
bruneta lui
Nu este medic/terapeut
bruneta lui
d la ekograf..am facut'o numy protejat... si mi'a fost invatatura d minte!cel putin pana incep sa iau pastile...dar pana nu stiu exact c s petrece cu mine nu ma pot linisti!va multumesc ink o data!:*
0
30-05-2011, ora 22:19
bruneta lui
Nu este medic/terapeut
bruneta lui
+k am stari d voma...ameteli:(.nu ma simt bine deloc!:*
0
31-05-2011, ora 09:02
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,

draga mea
DOAR putin linistetete...
probabil ca,...si stresul de 2 luni, iti creaaza acest disconfort...
Ca sa stai linistita,
mergi la un ecograf si.iaca, ne vei da VESTI DE BINE.
Asa sa fie!
O zi minunata in continuare, iti doresc.
0
31-05-2011, ora 22:47
bruneta lui
Nu este medic/terapeut
bruneta lui
Ma rog sa fie vesti bune...desi...deci ink o data VA MULTUMESC ENORM!DIN SUFLET!N'AVETI IDEE KT INSEAMNA PT MINE SA MA"PLANG"LA CINEVA..KIAR NU AM P NIMENI!O SA VAD DAU VESTI DP C O SA MERG L ECOGRAF!:*:dAveti grija d dvs!:*:DO seara plaqta!:*:*:*:*Va pup!
0
18-06-2011, ora 06:06
bruneta lui
Nu este medic/terapeut
bruneta lui
am fost l control..nu sunt gravida!!Va multumsc enorm!pup..aveti grija d dvs!
0
11-07-2011, ora 21:52
bruneta lui
Nu este medic/terapeut
bruneta lui
buna seara!dp[c am fost l control si am luat pastilele timp d 4 zile kte 2 p zi mi'a venit si apoi am inceput sa iau anticonceptionalele Yaz si de app 3 saptamani eu am ciclu...ce sa fac?da'ti'mi va rog frumos un raspuns!oare s fie septicemia?mi'e fff frika!o sa iau clorocalcin!e bun?asa am auzit k e bun pt a intrerupe ciclul:(..va rog din suflet da'ti'mi un raspuns!va multumesc!o seara plaqta!:*
0
19-07-2011, ora 16:10
martacvalentina
Nu este medic/terapeut
martacvalentina
trebuie sa imi vina cm pe 28-29 iulie...dar de ieri 18 iulie ma dor rau sanii si sunt si umflati, plus ca ma doare spatele si da dupa amiaza am o stare de oboseala as dormi intr-una...plus de asta as manca f multe dulciuri numai cand ma gandesc imi lasa gura apa.oare sunt insarcinata?chiar mi-ar placea sa am un bebe...
0
19-07-2011, ora 16:11
martacvalentina
Nu este medic/terapeut
martacvalentina
va rog frumos rasp si mie pt k nu am bani sa ma duc sa imi iau un test
0
20-07-2011, ora 16:54
martacvalentina
Nu este medic/terapeut
martacvalentina
imi raspunde si mie cineva va rog...
0
17-08-2011, ora 10:48
apostu geta
Nu este medic/terapeut
apostu geta
am o nelamurire mare, am luat o perioada cam lunga anticonceptionale cam vreo 3-4 ani, de anul asta din aprilie mam lasat de ele deoarece mam hotarat sa fac un bebel, miam facut analize inainte de sarcina in care au fost ok, de atunci pana luna iulie nimic pozitiv sa raman insarcinata, in fine pana acum nam fost dezamagita ca nam ramas asta e trebuie sa mai muncim, din aprilie pana acum mia venit regulat pe aceeasi data, ultima menstruatie mia venit in luna lui iulie pe 5, acum am intarziere de 13 zile, miam facut vreo 4 teste si nimic, am fost la doctor mia facut si el nimic, mia facut ecograf si nimic, mia zis sa mai astept 10 zile, eu mam hotarat sa fac testul hcg, si mia iesit 1 si doctorul mia spus ca nus insarcinata, dar inainte sa fac testul asta doctorul sa gandit sa nu fie extra uterin in care eu am intrat intro mare panica, de trei zile mie rau, greturi seci matinale, ametelei, am cam slabit vreo 2 kg, sanii ma dor usor, plini nu tari, nu stiu ce sa mai zic, doctorul mia zis sa iau Dufaston, ca sami vina menstruatia, va rog frumos sami spuneti si mie daca e bine sa iau sau nu.Multumesc si astept cu nerabdare un raspuns..
0
17-08-2011, ora 17:28
alina23mai
Nu este medic/terapeut
alina23mai
Eu cred ca e bine sa iei ce ti-a recomandat doctorul. Mie mi-a spus odata un doctor ginecolog ca testul beta Hcg depisteaza sarcina chiar daca este extrauterina, asa ca stai linistita. Mult succes in continuare si sa ne dai vesti bune!
0
23-08-2011, ora 15:25
apostu geta
Nu este medic/terapeut
apostu geta
Buna, mia venit pana la urma menstruatia Vineri pe 19, fara sa mai iau Dufaston, acum sunt linistita..ma asteptam cu dureri mari si abudent dar nu a fost asa...multumesc mult pt raspunsul tau alina23mai...acum cu Doamne ajuta sa raman insarcinata..
0
14-09-2011, ora 13:41
niko27
Nu este medic/terapeut
niko27
Buna, am si eu o mare nedumerire, ultima menstruatie a fost de data de 5 august, si de obicei ciclul menstrual dureaza 25-26 zile, am facut 2 teste de sarcina care au iesit pozitive unul pe data de 8 sept care era mai neclar si s-a pozitivat mai tarziu de 10 minute iar cel de-al 2- lea pe data de 11 dimineata care a iesit pozitiv din primele 2 minute, dupa aceea am facut programare la doctor pe data de 13 sept, care imi spune ca sunt insarcinata in 6 saptamani (moment in care ajung in culmea fericirii), imi recomanda un ecograf pe care l-am si facut, insa la eco nu se vede nici urma de sarcina, revin la medicul ginecolog care imi spune ca ori este prea mica sarcina ori uterul meu este marit din cauza sarcinii anterioare la care solutie data de dumnealui a fost sa mai asteptam 2 saptamani, trebuie sa precizez ca in 2005 am avut o sarcina extrauterina in urma careia am si ramas fara o trompa, in 2008 am facut HSG (histerosalpingografie) din care reiese ca trompa ramasa este permeabila, in 2010 pe langa un set intreg de analize am refacut si HSG care si de data aceasta a iesit OK. Intre timp nici urma de o alta sarcina, pana acum. Este posibil sa am o alta problema, o alta sarcina extrauterina sau sa fie totusi prea mica sarcina si din acesta cauza sa nu se vada la eco? Mentionez ca imi simt sanii mariti si durerosi, am dureri de spate in zona lombara, obosesc foarte repede si in ultimele 2 zile am observat ca nu mai suport diverse mirosuri. Sper sa nu ocoliti anuntul meu si sa ma ajutati cu parerea dumneavoastra. Va multumesc!
0
14-09-2011, ora 17:26
apostu geta
Nu este medic/terapeut
apostu geta
Buna, la eco sar putea sa nu se vada ca e prea mic, dar la analiza HCG iti spune dacai extrauterin...ai facut asta??
0
15-09-2011, ora 11:28
pufik93
Nu este medic/terapeut
pufik93
Salut!ma puteti ajuta!?ultima data am avut actul sexual protejat in luna iulie insa acum imi intirzie ciclul menstrual de doua saptamini!si nu inteleg care-i cauza!am facut un test si este negativ insa ciclul menstrual nu se incepe.Este posibil sa fiu insarcinata!?
0
15-09-2011, ora 14:26
apostu geta
Nu este medic/terapeut
apostu geta
Salut, te intreb, ciclul lai avut intodeauna regulat?? poate sa fie o dereglare hormonala, se mai intampla sa mai ai si intarzieri, stress, prea cald etc...asa am avut si eu, dar nam facut protejat pt ca eu vreau un bebe, si am avut intarziere de 15-17 zile...daca iti vine sami spui si mie...
0
15-09-2011, ora 15:03
niko27
Nu este medic/terapeut
niko27
Geta atunci cand ai avut intarziere 15-17 zile ai facut teste de sarcina? daca da cum au fost pozitive sau negative? Eu astazi am avut niste scurgeri maronii, slabe cantitativ, am mai facut un test de sarcina si asta a iesit tot pozitiv.
0
15-09-2011, ora 15:09
pufik93
Nu este medic/terapeut
pufik93
Da ciclul este regulat la mine!plus la toate pieptul ma doare tare !
0
15-09-2011, ora 21:56
apostu geta
Nu este medic/terapeut
apostu geta
Salut niko27, daa miam facut teste si mia iesit numai negativ, si miam facut si HCG pt ca doctorul mia propus dar si ma si speriat sa gandit sa nu fie extrauterin, dar nu a fost asa, nu eram insarcinata...cu scurgerile maronii ce sati zic fati HCG si iti va spune in acea analiza dacai extrauterin...e bun analiza asta ca iti spune si valorile sarcinii...sami spui te rog noutati...
0
15-09-2011, ora 22:01
apostu geta
Nu este medic/terapeut
apostu geta
Salut pufik93, inseamna cati vine ciclul...sami spui daca asa este ok...ai grija de tine...
0
16-09-2011, ora 07:45
niko27
Nu este medic/terapeut
niko27
Astazi incerc sa imi fac o programare la un medic din Bucuresti, sper sa ma primeasca, am inteles ca este o doctorita buna, sper sa aiba timp si pentru mine, dar este cam dimineata si trebuie sa mai astept vreo 2 ore ca sa o pot suna. Scurgerile continua, exista 2 variante ori outul se fixeaza, ori pierd sarcina, sper sa ajung la timp si sa o pot salva. Revin cu vesti dupa controlul de la Bucuresti. Pupici.
0
16-09-2011, ora 09:37
apostu geta
Nu este medic/terapeut
apostu geta
Salut niko27, sa dea Domnul sa fie bine...pup...
0
18-09-2011, ora 21:35
niko27
Nu este medic/terapeut
niko27
Buna Geta, am fost la control la Bucuresti, rezultatul este unul sumbru, sarcina tubara drepta, cu alte cuvinte o alta sarcina extrauterina, se pare ca nici de data asta nu a fost sa fie bebe, din pacate se prea poate ca dupa interventie sa nu mai pot avea un bebe, acum sunt internata iar maine cel mai probabil o sa fiu operata. o sa scriu mai multe cand o sa pot. Te pup !!!
Adaugă un comentariu / răspuns
39 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Criterii de excludere a sarcinii
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  • Sunt însărcinată?
  •