sunt insarcinata sau nu?

27-04-2012
bebelusika2011
Nu este medic/terapeut
bebelusika2011
buna ziua am o nelamurire foarte mare in perioada ovulatiei am facut sex neprotejat in ideea de a face un copil.asta sa intamplat in data de 16 aprilie, ciclul menstrual inca nu mia venit, simptome de greata, somnolenta ma dor sanii, am, dar testul barza imi ese negativ, cam de 5 ori lam facut si tot negativ.astepatarea ma omoara, va rog spunetimi cand sa fac urmatorul test, mentionez ca ultima menstruatie a fost in 28 martie...
va multumesc mult pentru orice raspuns...
3 comentarii
0
27-04-2012, ora 19:04
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
De unde stii ca in 16 erai in perioada ovulatiei?Asa ai socotit tu sau ai folosit teste de ovulatie?Te intreb pentru ca majoritatea femeilor au ovulatia a14-a zi, socotind din prima zi a ciclului menstrual.Daca ultima menstruatie a fost in 28, erai in a 19-a zi si te intreb inca o data, erai la ovulatie?Testele desarcina au o marja foarte mica de eroare, nu cred ca se poate sa indice negativ de 5 ori si totusi sa fii insarcinata.Ele se fac, pentru acuratete, la 3 saptamani dupa contactul sexual sau la o saptamana dupa intarzierea ciclului menstrual.
p.s Doctorii de specialitate precizeaza faptul ca ciclul mestrual se incadreaza intre 21 si 35 de zile, iar ovulatia poate varia intre a 10-a si a 16-a zi de dinaintea venirii ciclului menstrual, calculul facandu-se din prima zi menstruala.
0
27-04-2012, ora 19:08
bebelusika2011
Nu este medic/terapeut
bebelusika2011
mam luat dupa calendar inca nu am 3 sapt de la contactul sexual, numai 11 zile...sunt atat de nerabdatoare...nu miam facut test de ovulatie, dar sincer poate sunt paranoica dar asa ma simt ca as fii...deci dupa parerea ta mai trebuie sa astept inca pe atat, nu?
0
27-04-2012, ora 19:39
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Nu stiu ce sa-ti spun, dar eu cred ca nu esti insarcinata si ca metoda calendarului nu o tii corect.Poate ma insel.Stii ca metoda calendarului functioneaza doar in cazul ciclurilor regulate, nu?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •