nu am mai avut menstruatie de mult timp... sunt insarcinata?

10-01-2013
mihaelaidkse
Nu este medic/terapeut
mihaelaidkse
daca ar fi sa fiu insarcinata, as fi in 4 luni, adica de la inceputul lui septembrie, problema este ca am avut ciclu in septembrie foarte foarte putin chiar deloc, in octombrie am avut mai bine, in noiembrie deloc, in decembrie am avut si in ianuarie acum iara am avut...nu am simtome cum ar fi greata, varsaturi, dureri de sani, sau altele de genu asta, am facut 5 teste de sarcina dintre care 3 au iesit negative si 2 invalide..problema este ca simt ca este ceva in neregula cu burta mea, desi sunt la dieta, si am slabit, burta mea e din ce in ce mai mare, simt ca sunt balonata chiar daca mananc numai un iaurt toata ziua, simt batai de inimia, imi imaginez ca poate fi pulsul meu, dar nu mi s-a mai intamplat sa simt asa constatnt mereu mereu de cate ori apas mana pe burta, nu stiu ce sa mai cred, voi ce credeti? exista boli la care ti se baloneaza burta mai mult decat trebuie?? vreau sa stiu parerea voastra despre situatie, inafara de faptul ca trebuie sa merg la medic, asta am deja in plan pe luni :) va multumesc din suflet :)
5 comentarii
0
10-01-2013, ora 21:49
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
da sa nu suferi de colon iritabil sau parazitii intestinali dau aceleasi simtome, eu asa am avut cand am depistat ca am paraziti si cred ca ink ii am si ink o data cred ca multi avem asa ceva si nu la toata lumea se manifesta la fel, unii traiesc mult si bine cu ei si altii au simtome aiurea, constipatie sau diarie, greata, palpitaii, etc.iaurtul intotdeauna baloneaza mai ales ca dupaia bei apa chiar daca numai mananci mancare, plus ca daca ai avea paraziti iaurtul ar fi una din masa preferata:)))dieta tin si eu iar burta e mare, adik chiar daca burta e trasa am un rand gros de grasim, stiu ca mi-a spus candva un medic motivul ptr care am burta mare de la paraziti da nu-mi mai aduc aminte, in orice caz incepe cu daca vrei cu o analiza la scaun dupaia mergi mai departe cu analizele pana depistezi cauza.daca erai insarcinata, misca bebele deja:)))fara grija ca nu ai bebe, adik eu nu prea cred ca poate fi cineva atat de nesimtit sa nu simpta ca creste un copil in ea, mai vad unele stiri sa dus la spital ca o doare burta si ea nastea...sa fim seriosi...
0
10-01-2013, ora 21:54
mihaelaidkse
Nu este medic/terapeut
mihaelaidkse
multumesc, nu mananc des iaurt, era doar o vorba de a spune ca, chiar daca mananc foarte foarte putin pe zi tot balonata ma simt, iar la mine mai de curand mi-a crescut burta, aveam burta dar parca mai mica si o puteam trage, dar acum si daca o trag imi ramane un fel de cerc si ma ingrijorez...de sarcina ce parere ai? ash putea fi? :) multumesc
0
10-01-2013, ora 22:38
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
asa eram si eu ca tine imi aduc aminte...aveam cm lunar da eu tot gaseam motive sa cred ca a-si putea fi insarcinata...dupa cum am scris mai sus, nu cred ca ai putea fi insarcinata in4luni si sa nu simti nimik, deci practic e imposibil, asta cred eu, nu are cum oraganismul sa nu dea nici un semn la o asa schimbare.fa o analiza a sangelui daca nu vrei sa te duci la control ginecologic, asta ptr linistea ta dar oricum, rezultatul e negativ te asigur.
0
10-01-2013, ora 22:44
mihaelaidkse
Nu este medic/terapeut
mihaelaidkse
esti dragutza, parca m-ai mai linistit, dar totusi ciclul meu menstrual este total dezorientat :))...cand e prea putin, cand e prea mult, cand nu e deloc...de asta imi faceam griji, oricum pana luni sper sa-mi fac o programare la o ecografie abdominala, iti multumesc din suflet pentru parere :)
0
11-01-2013, ora 16:42
kikoo
Nu este medic/terapeut
kikoo
buna. am si eu o intrebare. mi-a intarziat menstruatia 3 saptamani, ma doare burta, spatele, capul si am arsuri la stomac in ultimile zile am observat ca am o temperatura bazala mare si mi-au aparut niste pete maronii pe gat, nu am luat anticonceptionale niciodada, am o relatie de 6 ani dar nu am ramas niciodata insarcinata, acum o luna am facut cistita si am luat monural, nu am facut test de sarcina.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sunt însărcinată?
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •