sunt ingrijorata

28-09-2011
natalisa
Nu este medic/terapeut
natalisa
Buna ziua.
Am dori sa stiu ce inseamna ' imagine reflectogena 5mm in aria sinusala mijlocie-litiaza?' la rinichiul stang.

In rest: ficat, pancreas, rinichi dr, splina, vezica, uter- aspect normal., iar la exam de urina- Leu-500/ul.

Am primit ca si medicamentatie CUMINOL si No-Spa..

In partea stanga, la abdomen si lateral spate exista o durere 'surda' care devine tot mai intensa.

V-as ruga, daca se poate, sa imi spuneti ce am.

Cu consideratie, Natalia
11 comentarii
0
29-09-2011, ora 16:45
RALUCA-IOANA
Nu este medic/terapeut
RALUCA-IOANA
Din cate cunosc litiaza renala la rinichiul stang nu este altceva decat o piatra la acel rinichi.No-spa e un antispastic care va va ajuta sa cedeze durerea.Leu= leucocite in urina.In mod normal ar trebui sa fie 0-25/ul dar la dumneavoastra sunt 500.Poate fi o infectie urinara asociata litiazei renale.Cuminolul e un preparat ce contine ciprofloxacin.Antibiotic pt infectie mai corect.Ceea ce va sfatuiesc este inainte de a lua acel antibiotic sa faceti o urocultura.Dupa ce recoltati proba pana primiti rezultatul adica dupa 48 ore puteti incepe tratamentul.Sa speram ca acel ciprofloxacin din cuminol va va ajuta adica microbul e sensibil la el.Ar trebui insa sa luati si un antimicotic pt ca sa nu faceti candida.Multa sanatate.
0
30-09-2011, ora 12:32
natalisa
Nu este medic/terapeut
natalisa
Va multumesc pentru raspuns.M-am mai linistit, ca sa zic asa, cu speranta ca voi fi bine. Am sa imi cumpar, chiar de azi, un antimocotic ! O zi frumoasa si un weekend placut.
0
30-09-2011, ora 23:22
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
Dar antimicoticul nu e interzis de luat in timpul cirproflaxacinului? eu citeam pe prospect ca se interzice de luat concomitent cu flucanozolul, exact antimicoticele prescrise mie de catre ginicolog. Numai ca eu deja am incheiat cura cu ele, am baut 3 si una a ramas dupa ciclul urmator...credeti ca ar trebui sa mai iau in timp ce iau antiibioticile de acum sau dupa ele? asta pt a nu face candida...
0
02-10-2011, ora 12:09
natalisa
Nu este medic/terapeut
natalisa
Am luat de la farmacie- Nistatina 500.000 U.I. pentru 5 zile. Sper sa fie eficient acest medicament, nu?
0
08-10-2011, ora 23:03
tema
Nu este medic/terapeut
tema
natalisa, nu cred ca faci nimic cu 5 zile de nistatin
Sa inteleg ca ai luat pastile?
In primul rand trebuia sa iti faci o urocultura dar sa ceri si antibiograma, deoarece bacteria poate fi rezistenta la ciprofloxacin.
Apoi, daca ai o infectie urinara, este foarte posibil sa ai si una vaginala - tot cu e-coli sau streptococ, ori poate enterococ.
Era bine sa iti faci si o analiza de secretie vaginala cu antibiograma, sa ceri si depistarea streptococ grup B- cultura cu antibiograma.
In timpul tratamentului cu antibiotice se pun ovule antimicotice, nu cred ca este bine sa iei pastile cu nistatin deoarece si asa este foarte puternic ciprofloxacinul si toate astea iti vor da mari probleme la ficat.
Poti face o intoxicatie mare, ai grija.
Daca iti iese streptococ, nu trebuie sa intrerupi tratamentul timp de 10 zile ca nu trece.
Ovulele, deasemenea ar trebui ca le pui pe toata perioada cat faci tratament antibiotic dar daca iti pui ovule numai cu efect antimicotic risti sa se dezvolte acolo diverse bacterii...
Daca se strica balanta, se inmultesc unele in defavoarea celorlalte, devenind patogene.
De aceea ziceam ca ar fi trebuit sa vezi ce ai si vaginal, ca sa faci un singur tratament pentru amandoua.
Sunt ovule care actioneaza si pe bacterii si pe fungi, ca sa le tina intr-un anumit echilibru. In vagin oricum se afla tot felul de bacterii + fungi.
Ovulele la care ma gandesc contin - nifuratel si nistatin sau neomicin sulfat si nistatin.
0
11-10-2011, ora 10:14
natalisa
Nu este medic/terapeut
natalisa
Buna dimineata.
In primul rand doresc sa va multumesc pentru sfaturile (amanuntite ) pe care mi le-ati dat...
IMI SUNT DE UN REAL FOLOS !

Am fost la dr ginecolog, mi-a facut si analiza de secretie vaginala din care reiese ca nu am nimic ginecologic...apar doar 2-3 leucocite si "frecv...epiteliale" (imi cer mii de scuze dar nu pot intelege scrisul )...ceva de genul acesta scrie pe biletul de analiza. Medicul ginecolog m-a sfatuit doar ca la un interval de 1-2 saptamani sa folosesc ovule ( gynozol, mi-a dat ca si exemplu) si sa fac spalaturi cu musetel.

OARE, INTR-ADEVAR, ATAT ESTE DE AJUNS CA SA NU AM ALTE PROBLEME GINECOLOGICE?

Sapt trecuta am fost si pentru urocultura, iar pe maine(miercuri) astept rezultatul. Sunt foarte curioasa ce vor arata analizele..

Ce imi sugerati ? In momentul in care am rezultatul uroculturii, sa merg sa vb si cu dr ginecolog? Am mai luat si Cervugid, daca bine am retinut denumirea..12 ovule, stiu ca erau intr-o cutie.

Am sa revin, maine, cu rezultatul analizei.si, cu rugamintea, daca se mai poate, sa ma sfatuiti in continuare de pasii pe care trebuie sa ii fac spre vindecare.

Cu consideratie, Natalia
0
11-10-2011, ora 14:59
tema
Nu este medic/terapeut
tema
natalisa, eu nu pot trece peste sfatul medicului, pot doar sa iti spun care este parerea mea si sa-ti aduc mai multe informatii. Apoi, tu decizi ce sa faci.
Din ce ai scris din buletinul de analiza "2-3 leucocite si "frecv...epiteliale" - eu inteleg ca ar fi ceva pe acolo, iar dr ginecolog ti-a si dat ciprofloxacin.
Poate analiza nu a fost facuta cum trebuie, adica - daca nu s-a facut si o cultura cu antibiograma, iti da doar o insiruire de forme de bacterii - gram pozitive si gram negative...Nu stii daca sunt din cele bune sau sunt patogene.
Uita-te cu atentie, daca s-a facut cultura si nu a iesit nimic, ar trebui sa scrie asa " pe mediile de cultura nu s-au dezvoltat bacterii patogene"
Daca nu scrie, inseamna ca s-a facut doar coloratia gram si asta nu te ajuta cu nimic. Faptul ca sunt leucocite si celule epiteliale frecvente inseamna ca este ceva. Poate este o anexita.
Ai inceput cumva sa iei antibioticul inainte sa faci analiza? Daca da, atunci nu mai este valabil rezultatul.
Nu se fac analize decat dupa ce trec cel putin 10, chiar 12 zile de la ultima pastila de antibiotic administrata.
Altfel, iese rezultatul fals negativ.
Si pentru urina este valabil, deasemenea, daca ti-ai face exudat nazal sau faringian cu antibiograma.
Trebuie sa astepti sa treaca 10-12 zile si apoi faci analize - asta ca sa stii pe viitor. Altfel, le faci degeaba.
Despre ovule luate asa, preventiv si o data la 1-2 saptamani.nu vad ce efect sa aiba.
Ele se administreaza intr-un anumit fel, conform prospectului.eu as zice sa nu se foloseasca altfel. Ar fi scris in prospect daca se pot utiliza si in scopuri preventive si cum.
Deasemenea, daca introduci in vagin - fara sa fie o candidoza - ovule doar antifungice, risti sa se dezvolte acolo bacterii sau chiar sa devina rezistenti fungii existenti.
Flora vaginala este alcatuita din fungi si bacterii care stau acolo intr-un anumit echilibru. Daca se strica balanta, se dezvolta mai mult unii in detrimentul altora.
De aceea eu stiu ca, este mai bine ca, atat in caz de infectii (bacteriene sau fungice), cat si in timpul unor tratamente cu antibiotice, este bine sa folosesti ovule care contin atat un agent antibacterian cat si un antifungic, cum sunt macmiror sau polygynax. Acestea mai restabilesc si flora vaginala.
Cel de care ai spus tu, mi se pare mai iritant, deoarece contine cloramfenicol si unele bacterii sunt rezistente la el, iar metronidazolul nu este suportat de oricine.
Pastile cu efect antifungic ai putea sa iei daca ai si cumva matreata sau candidoza bucala, nazala etc. Doctorul iti va spune cum.
Oricum, e prea mult pentru ficat, sa il iei in timpul unui tratament antibiotic. Poti sa il faci dupa un timp, daca ai asa ceva.
Mai bine alimenteaza-te bine ca sa ai o imunitate crescuta si atunci mai lupta corpul si singur.
Mananca mandarine, portocale, kiwi, mere, morcovi...acestea contin vitamina C si flavonoizi si contribuie la cresterea imunitatii corpului si te ajuta in general.
Nu manca multe dulciuri si paine proaspata deoarece dezvolta fungii - painea, taiata felii sau cubulete, sa o usuci in cuptor ca sa ii moara drojdiile -dar sa nu o prajesti, iar in timpul tratamentelor cu antibiotice. nu consuma lactate - inactiveaza efectul antibioticului.
Poti sa bei iaurt (din cel mai simplu) sau chefir dar cu 2 ore inainte sau 2 ore dupa antibiotic, ca sa se refaca flora intestinala afectata de antibiotic.
Despre spalaturi intravaginale, nu prea este bine deoarece poti sa iti bagi acolo tot felul de bacterii.
Parerile sunt impartite..Unii spun ca e bine dar in ultimul timp se vorbeste tot mai mult ca nu e bine.
Vaginul se curata singur, iar ovulele de care spuneam, chiar nu au nevoie de asa ceva, ele trebuie sa stea acolo pe timpul tratamentului si sunt eliminate natural.
Spalaturile le faci cu un dispozitiv, nu? Pai daca incepi spalaturile cand esti bolnava...pe masura ce te tratezi, tot cu acelasi dispozitiv te speli si nu ai cum sa il sterilizezi. Chiar daca il speli mai bine, risti sa iti tot bagi la loc bacterii
Bacteriile de care vorbeam mai sus - e-coli si enterococ - tocmai asa pot ajunge in vagin, deoarece ele se gasesc in colon si de la anus le poti introduce in vagin.
Poti sa te speli doar dupa contactul sexual, nu sa fie o rutina zilnica, deoarece prin spalare dai afara si lactobacilii care sunt bacteriile bune, iar pe un fond fara aparare, se dezvolta bacteriile oportuniste.
Si inca ceva, pentru recoltarea secretiei vaginale, in afara ca trebuie sa astepti cele 10 zile dupa antibiotic, nu trebuie sa te speli in vagin si nici sa ai contact sexual cu 48 de ore inainte. Altfel risti sa iasa rezultatul fals negativ.
0
15-10-2011, ora 16:24
natalisa
Nu este medic/terapeut
natalisa
Buna ziua.

Am revenit cu ceva intarziere, ce-i drept :)..

Rezultatul de urocultura- a iesit negativ...scrie ceva de genul ' nesemnificativ'..

Pe medicul de familie daca l-am intrebat 'ce sa fac acum?', mi-a spus ca 'daca nu ma mai doare nimic, sa o las asa'. Eu, totusi, consider ca m-as minti singura daca as crede ca 'm-am si vindecat'..

Dar citind, si recitind mesajele dvs anterioare, imi dau seama ca aproape nimic din cum trebuia sa procedez nu am facut bine...din pacate !

M-am dus la analize (!) imediat dupa terminarea tratamentului cu antibiotic.
La ginecolog, nu am respectat nici acolo termenele (!), ca sa zic asa.
Luarea antibioticelor (!), nu a fost nici ea 'corecta' pana la urma.mancam iaurt natur, si imediat dupa aceea luat medicamentele..

Spalarea (!) cu acel dispozitiv.

Of, doamne.CATE LUCRURI GRESITE. ! Si, apoi, ma mir ca nu ma simt bine..:(

Sincer, imi este un pic 'ciuda' pe medicul meu de familie care, desi, suntem prieteni de familie nu are 'rabdarea' sa imi spuna anumiti pasi pe care trebuie sa ii urmez...
Ca sa nu mai zic de medicul ginecolog care nu m-a sfatuit deloc (considera ca la varsta mea ar trebui sa stiu, poate:) si, da, intr-adevar pana la aceasta varsta nu am avut nici o problema ginecologica ).Doar o nastere naturala, acum 21 de ani...si un sterilet, acum 4 ani...Examanul Papanicolau, am vrut sa-l refac si anul acesta, dar medicul mi-a spus ca nu e cazul fiindca am colul 'curat'... Chiar nu e necesar, atunci?

Oare este o 'practica' generala, a nu-ti spune foarte multe doctorul? Eu, ca si pacient de unde ar trebui sa stiu? Ar trebui sa am studii de medicina generala ! :)

ok...MA BUCUR CA EXISTA ACEST SITE..SI MAI SUNT SI PERSOANE CARORA LE PASA SI ISI FAC TIMP SA EXPLICE si celor care sunt interesati !

In final, doresc sa va spun ca voi astepta inca 4-5 zile ( ca sa treaca acele 10-12 zile de la terminarea antibioticului), si imi voi reface analizele ginecologice ( voi cere, asa cum m-ati sfatuit o secretie vaginala cu antibiograma, si depistarea streptococ grup B-cultura cu antibiograma), apoi imi voi reface urocultura si imi voi face si exudatul nazal si faringian-cu antibiograma).

Mi-am pus si intrebarea: oare sunt eu prea speriata? oare imi fac griji degeaba? oare chiar ar trebui sa stau linistita?...

Acum inchei, multumindu-va inca o data pentru timpul acordat.

Un sfarsit de saptamana cat mai placut.

Natalia
0
15-10-2011, ora 19:52
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Natalia, stai putin !
Tu simti ca ai o problema la sinusuri sau in gat? Ai nasul infundat sau te doare capul, ai rosu sau puncte de puroi in gat, eventual ganglioni umflati sub maxilar?
Poate nu este nevoie sa le faci. Eu doar ti-am dat doar ti-am enumerat cateva reguli pe care sa le respectii in caz ca faci analize dupa un tratament cu antibiotice...stiind ca nu se face in general o astfel de informare.
Nu am zis ca ai avea ceva acolo.
Si...ca sa fac informarea completa... in caz de fungi in nas... asta doar asa, ca sa stii si poate mai intereseaza pe cineva, acestia nu ies la o un exudat cu antibiograma - aici ies numai bacteriile - trebuie ceruta si antifungigrama.
In general medicul recomanda astfel de analiza, daca este nevoie. Sunt destul de costisitoare.
Se poate face si un exudat simplu - la care ies si fungii si bacteriile - dar, desi este mai putin costisitor, nu se face antibiograma si antifungigrama, asa ca... daca se gaseste ceva, nu se stie la ce este sensibil si la ce este rezistent, riscand sa se faca un tratament gresit.
La urina ar trebui sa repeti urocultura si sa ceri antibiograma, deoarece acolo a fost ceva - ca aveai acele leucocite si vaginal oricum ar trebui facuta o analiza de secretie, dar exudatele poti sa le faci doar daca simti ceva in neregula.
In legatura cu papanicolau, mai inainte, trebuie sa fii sigura ca nu ai nici o infectie vaginala, deoarece aceasta poate influenta rezultatul. Totodata, pentru aceasta analiza se face recoltarea din colul uterin...nu stiu ce sa zic...
Practic analiza evidentiaza un cancer de col uterin. Asta fiecare femeie decide ce vrea sa stie.
Eu pot sa iti spun parerea mea, in cazul in care nu a fost o suspiciune de herpes genital mai inainte.
Daca se tot intra acolo in colul uterin sa se racaie in fiecare an...ca altfel nu este valabola analiza...se poate face ceva si de la acea iritatie produsa, intelegi? Este cu dus si intors! Parerile sunt impartite. Tu decizi ce sa faci.
Mai bine informeaza-te citind articole medicale - scrise de medici sau cercetatori despre acest subiect.
Nu asa, parerea oricui... ca nu stii ce interese are! Afla ce zic cercetarile recente, te uiti si la data cand citesti ceva.
Iar daca femeile nu sunt informate si fac analiza pe un fond inflamator, avand o infectie vaginala, uneori, chiar poate fi interpretat gresit rezultatul. Si se mai intra si in col...fiind acea infectie in vagin.
Este bine ca ai colul curat, dar secretia ar trebui sa o faci. Cand ai infectie urinara, este foarte posibil sa apara si una vaginala.
Chiar si dupa o diaree, se poate face infectie vaginala si tot e-coli si enterococul sunt implicati!
Bacteriile nu se vad cu ochiul liber si chiar nu totdeauna sunt simptome intr-o infectie vaginala bacteriana.
Aceasta nu este cu transmisie sexuala. Se face de la bacteriile din vecinatate.
Asta iti spun asa, in cazul in care s-a uitat cineva si a considerat ca nu este nevoie.
Infectiile aparute aici cu - e-coli, streptococ sau enterococ, in timp, dau dureri articulare majore, chiar invalidante (se stramba degetele din articulatia mainii!), se poate ajunge la inlocuirea de articulatii de sold sau genunchi - deoarece bacteriile acestea emit in corp toxine care irita articulatiile si le umfla. Apoi, asa inflamate fiind, prin utilizare repetata, se distrug - ca doar femeia trebuie sa mearga...
Iar daca se mai si ingrasa, distrugerea articulara poate surveni mai rapid, datorita presiunii mai mare.
Si chiar este foarte frustrant sa vad ca... unii trateaza subiectul - infectii - mai ales cele vaginale, asa, cu lejeritate... Lasa, ca nu ai nimic... eventual - toata lumea are ceva...da-i cu ceva ceaiuri, intelegi ce vreau sa spun?
0
16-10-2011, ora 17:40
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Natalia, imi pare rau, dar nu o sa mai intru sa dau sfaturi pe acest forum.
Un medic mi-a reprosat in repetate randuri pe acest forum ca trimit lumea sa isi faca analize... si ca urmare, milioane de femei se vor duce - MAIINE - sa isi faca acele milioane de analize!!!
Nu stiu ce vede rau in asta...poate este ceva ce nu stiu eu.
Prin urmare, eu nu mai am ce spune in plus.
Imi pare rau, sper sa te ajute sfaturile mele de pana acum, tu decizi ce analize sa iti faci.
Sanatate multa!
0
20-10-2011, ora 19:47
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Natalia, s-a rezolvat, a fost doar o problema de comunicare!
Eu spuneam ca, in cazul in care se suspecteaza ceva infectii, este mai bine sa se afle exact la ce antibiotice sunt sensibile bacteriile, facandu-se antibiograma.
In felul acesta, ori se face un tratament tintit, ori se evita administrarea de antibiotice atunci cand nu este nevoie - daca nu se gasesc bacterii.
Acum, am reusit sa ma fac mai bine inteleasa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.