sunt ingrijorata...

17-04-2007
dido
Nu este medic/terapeut
dido
buna ziua,

acum 2 saptamani am facut niste investigatii (colpocultura, colposcopie, ecografie transvaginala si papanicopau). avand in vedere ca rezultatele de la papanicolau intarzie sa "apara" si stau ca pe ace... o sa va rog din suflet sa-mi interpretati dumneavoastra celelalte investigatii. doctorul mi-a spus sa vin la el abia cand am toate rezultatele, dar se pare ca am parte de ghinionul de a nu primi rezultatul paps la timp si mai si stau acasa (pt ca m-am invoit de la servici) sa-mi "umble" mintea aiurea...

am sa citesc babeste rezultatul de mai jos avand in vedere ca e greu de descifrat scrisul.. puteti sa-mi explicati mai multe si ceva mai in amanunt acest rezultat?


ECOGRAFIE;
ut- AV 70/35/46mm; mim.- omogen; endom- 10mm; ODR- 33/18mm fara formatiuni chistice; OSTG- 30/17mm; FSD- pana lama de lichid.

COLPOSCOPIE; col cu OCE punctiform; A. acetric: DSC de aspect.; mica zona de ectope perioficiala; test LUGOL: pozitiv.

azi am primit un singur rezultat care suna intr-un fel care nu-mi place deloc. scrie EXACT asa;
BACTEOROLOGIE;

SECRETIE VAGINALA;
-coloratia GRAM - celule epiteliale frecvente;
-leucocite- rare; hematii...
-fibrina -; detritus-
-flora gram pozitiva- frecventi bacili, rari coci;
-flora gram negativa- relativ frecventi bacili;
-fungi- rare filamente;
-trichomanas vaginalis- absent;
-altele

SECRETIE COL UTERIN;
CULTURA; aeroba flora saprofita; candida absenta.

va rog din suflet sa-mi raspundeti. mai am o sapt de asteptat pana sa ajung la ginecolog. sa ma ingrijorez???


ps. pt a completa datele... mentionez ca am 25 de ani.
1 comentarii
0
23-12-2010, ora 02:43
Larissa22
Nu este medic/terapeut
Larissa22
Buna ziua. Eu am 21 de ani si tot asa mi-a iesit "relativ frecventa fibrina"... sunt cam ingrijorata ca este prima data imi iese "relativ frecvente fibrina" in analize de secretiei vaginale... este ceva grav cumva? daca ai fost la medic, ce ti-a spus medicul despre asta? si care era problema?

Eu am facut un avort acum 2 luni... si mi-e frica sa nu fie din cauza avortul cumva... mi-a iesit si candida prezenta dar am avut inainte candida si nu e ceva nou pentru mine..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.