sunt gravida si am nevoie de un rasp.pentru a sta linistita

20-02-2010
iuliaip
Nu este medic/terapeut
iuliaip
problema mea este urmatoarea. sunt fumatoare de 5-6 tigari pe zi, acum vreo saptamana a inceput o senzatie de gust metalic in gura, apoi am observat ca aveam limba incarcata. am facut gargara cu bicarbonat de sodiu, gustul metalic a disparut, doar ca am ramas cu senzatia ca am ceva pe limba sau in gat. problema este ca locuiesc in suedia, am fost la dr., s-a uitat in gat si a zis ca nu am nimic. si acum, dupa o saptamana persista senzatia de gat uscat si de ceva pe limba. sunt si insarcinata in 5 sapt, deci este exclus sa iau antibitic. ce ma sfatuiti sa mai incerc?

va rog frumos sa imi dati un raspuns cat se poate de repede... din cauza sarcinii cred ca sunt si panicata si am numai ganduri rele.si nu pot ajunge la un doctor din romania. aici totul este tratat cu superficialitate... poate ca suntem straini.
3 comentarii
0
20-02-2010, ora 11:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Sarcina este un stres hormonal pentru organizm.. in aceasta perioada se acutizeaza toate bolile cronice.. si apar si simptome noi.. de Aciditate marita gastrica si alte simptome.. care NU trebue sa sperie.. si nu trebue sa va aruncati pe pastile !
Primul si cel mai important lucru care trebue sa.l faceti ( daca sunteti responsabila de sanatatea copilului ) este SA LASATI FUMATUL !!!!!
candidoza biucala este intretinuta si de acel fum de tigara, de produsele lactata si de dulciuri
asa ca adaptati regim.. fara dulce. lapte, muraturi, bauturi acidulate.. fructe citrice..
continuati gargara cu bicarbonat
0
04-09-2016, ora 15:36
Katie29
Nu este medic/terapeut
Katie29
Buna ziua, d-le doctor

Va scriu deoarece sunt tare nelinistita si nelamurita vis-a-vis de o problema cu care ma confrunt de ceva vreme: pe scurt, am avut 2 examene mari anul acesta, m-am stresat enorm, in aceasta perioada mancand oarecum iresponsabil (fara mese regulate, foarte multe fainoase si mult dulce) si reluand fumatul, dupa ani de zile in care nu am mai pus tigara in gura. (mentionez ca nici atunci nu fumam multe tigari pe zi, si am avut cumulat, cam un an jumatate -doi). In 2014 si 2015 am tratat infectia cu Helicobacter Pylori si lucrurile pareau sa fie ok. Insa...probabil ca am starnit ceva acum pentru ca inainte de cel de-al doilea examen am avut crampe abdominale, diaree, dar izolat, am tinut un pic de regim si situatia a revenit la normal, doar pentru a se inrautati dupa examen cand mi-am reluat din obiceiurile alimentare (muraturi, mult dulce, sarat etc). Ba ma constipam, ba treceam in crampe cu diaree izolata, urmata iar de cateva zile de constipatie. Doar ca la ultimul 'acces' de crampe cu diaree, s-a lasat si cu durere de fiere si un soi de colica biliara, cu senzatie de voma si gust amar. La ecograf s-au evidentiat canalele biliare ingrosate si un perete al fierii ingrosat. Mentionez ca aveam limba oarecum incarcata si gust amar, acru, in orice caz rau, in gura. Am facut analize din scaun Antigen Giardia si Helicobacter - negative ambele. Am repetat analiza antigen Giardia- tot negativ. Am inceput sa tin regim alimentar strict, totul fiert, fara fructe, fara dulce, fara lactate, cu exceptia branzeturilor slabe, etc.. doar ca pe zi ce trece limba imi devenea din ce in ce mai incarcata, cu un gust rau. Medicul de familie a concluzionat ca as avea diskinezie bilio-digestiva cu gastrita cronica si sindrom colon iritabil, si mi-a dat tratament ptr o luna cu helides, debridat, bileclar si duspatalin, precum si bio-sun DS ca probiotic. Mentionez ca am 3 zile de cand iau acest tratament si nu scap de aceasta limba incarcata cu un gust si un miros groaznic in gura... as tinde sa cred ca e candidoza, dar din primvara nu am mai luat antibiotice si ma gandesc ca nu ar avea cum. Desi, recunosc ca atunci cand fumam, in ultima perioada, simteam in gura chiar cand trageam din tigara, un gust rau, si parca mi se usca cerul gurii si limba devenea altfel... posibil ca toate starile acestea sa fie de fapt de la gastrita sau de la o candidoza digestiva? Chiar si cu mancare de regim, tot am uneori crampe si scaun moale, deschis la culoare si urat mirositor... ma gandesc ca poate elimin toxinele acumulate, dar parca e prea ciudat. Maine trebuie sa fac analize de sange printre care Creatinina Serica, TGO/TGP, Hemoleucograma completa, Ca, Mg, Glicemie si examen coproparazitologic, insa oare sa merg la ORL sa fac si un exudat? Sa fie candida bucala sau e de natura digestiva tot ce am?
Sunt foarte speriata... daca si cu mancare de regim si eu tot limba incarcata am, ce sa fie?
Va multumesc!
0
06-09-2016, ora 11:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
initial se rezolva problemel la gastrologie..acolo este cauza principalade ce sufera si gatul
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: