sunt gravida?

01-11-2011
mada0109
Nu este medic/terapeut
mada0109
buna ziua! am o intrebare, de 2 luni am avut ciclul menstrual de 24 de zile aprox si la ultima menstruatie am avut contacte sexuale neprotejate in a 3a zi si in ultima zi de menstruatie, e posibil sa fiu insarcinata? mentionez ca nu am mai luat anticonceptionale de 8 luni si cm este neregulat. va multumesc!
9 comentarii
0
02-11-2011, ora 21:51
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu cred ca esti insarcinata. Cand ai avut ultima data CM ?
0
03-11-2011, ora 09:43
niky_23
Nu este medic/terapeut
niky_23
buna dimineata, am si eu o nelamurire in luna septembrie ciclul menstrual mi-a venit pe data de 26 si pana acum nu mi-a mai venit deloc, activitate sexuala nu am mai avut din luna mai. am facut pe data de 1 noiembrie si un test care a iesit negativ. am fost la un control ginecologic si medicul de acolo mi-a spus ca nu vede nici o sarcina dar urmeaza sa mai fac si o ecografie, am facut si un papanicolau si niste secretii si astept rezultatul. Daca nu am avut activitate sexuala si testul este negativ de ce imi intarzie? va multumesc astept raspuns
0
03-11-2011, ora 09:48
mada0109
Nu este medic/terapeut
mada0109
pe 24 oct am avut ultima menstruatie
0
03-11-2011, ora 18:19
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
@niki : Cauza iintarzierii CM este probabil o afectiune ovariana [ chisturi ovariene ], nu sarcina.fa ecografie si asteapta si rezultatul testului.
0
03-11-2011, ora 18:21
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
@mada: Nu esti insarcinata. Sa faci si tu o ecografie pelvina si un control ginecologic.
0
07-11-2011, ora 20:23
niky_23
Nu este medic/terapeut
niky_23
buna seara, am revenit cu o alta intrebare am fost astazi si am facut si ecografia mi-a spus ca nu am nici o sarcina. doamna ginecolog m-a sfatuit sa fac un hcg+beta hcg si apoi sa imi dea niste pastile numite duphaston pentru a -mi provoca menstruatia. ideea este ca tot astazi pe la amiaza mi-a venit menstruatia. inca astept rezultatele secretiilor si papanicolaul. ce ma sfatuiti sa fac sa fac hcg-ul si apoi sa iau medicamentele sau nu/?
0
08-11-2011, ora 06:25
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu mai fa nici o analiza si nu lua Duphaston daca ti-a venit menstruatia.Asteapta rezultatul celorlalte analize.
0
08-11-2011, ora 09:12
niky_23
Nu este medic/terapeut
niky_23
multumesc
0
24-01-2012, ora 10:36
niky_23
Nu este medic/terapeut
niky_23
buna ziua am si eu o intrebare, prietena mea trebuie sa urmeze un tratament cu Fitomenadion, Adrenostazin si Gluconat de Calciu, vreau sa stiu daca se fac impreuna amestecat si daca se fac intramuscular. va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Criterii de excludere a sarcinii
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  • Sunt însărcinată?
  •