sunt foarte scunda (1, 45 m), o sa mai cresc? ajutati-ma!

28-08-2007
laurytta
Nu este medic/terapeut
laurytta
am 14 ani jumate, 1, 45 inaltime, 46kg.la varsta de 10 ani mi-a venit ciclu si dupa doua luni am fost internata in spital deoarece am avut hemoragie la ciclu.Am stat internata 2 saptamani iar medicii spuneau ca nu mai am sanse sa traiesc.Dar totusi mi-am revenit si am urmat tratament cu anticonceptionale timp de 2 ani pt a-mi regla ciclul.De asemenea am fost diagnosticata cu pubertate precoce, mi-au aparut cosurile la 8-9 ani, si mi s-au dezvoltat sanii.iACUM 2 LUNI AM FACUT radiografie la hipofiza, la genunghi si la inchietura mainii si aveam articulatiile inchise iar doamna doctor mi-a spus ca nu o sa mai cresc in inaltime.se mai poate face vreun tratament pentru a ma mai inalta???? va rog s ma ajutati am doar 1, 45.nici parintii mei nu sunt foarte inalti.poate fi si asta o cauza?DE asemenea cand eram mica am fost anemica si eram foarte slaba si scunda, desi la nastere am avut peste 3kg.VA rog frumos sa imi spuneti daca se mai poate face ceva pt a ma inalta, unde se fac astfel de tratamente si cat sunt e costisitoare.va multumesc!
5 comentarii
0
29-08-2007, ora 00:00
DanV
Nu este medic/terapeut
DanV
In FormulaAs am intilnit mai demult un caz asemanator. De fapt cineva raspundea la o asemenea problema cu niste indicatii pe care le urmase cu succes si el. Cauta in arhiva electronica a revistei.
cauta-l in Bucuresti pe Mario Sorin Vasilescu (Bucuresti - sala Dalles) - instructor yoga; un tip extrem de serios si competent; nu ai cum sa nu-l gasesti, este foarte cunoscut. Te poate ajuta foarte mult.
0
05-09-2007, ora 00:00
DANACA
Identitate neconfirmată
DANACA
din pacate nu vei mai creste.cred ca este vorba de nanism hipofizar asociat cu pubertateprecoce.daca erai diagnosticata mai devreme puteai fi tratata.normal catilagiile se inchid la 21 22 ani.la tine a fost prea repede.obisnuieste te cu aceasta idee.asa a fost sa fie.nu mai poti schimba nimic
0
16-10-2007, ora 00:00
cris_n42
Nu este medic/terapeut
cris_n42
Am si eu o fetia de 17 ani tot mica 1, 33 face tratament este foarte scump.Ar trebui sa mai consulti alti doctori In general cam media de crestere e de 1, 45-1, 55. Mult noroc.
0
18-10-2007, ora 00:00
criss21
Nu este medic/terapeut
criss21
sunt din cj, vreau sa-mi fac lucrarea de licenta pe tema Kinetoterapia in nanism hipofizar, cei interesati de o eventuala colaborare( subiecti pe car esa fac un studiu de caz)sa-mi raspunda -, va multumesc
0
15-02-2008, ora 00:00
Claudiubora7
Nu este medic/terapeut
Claudiubora7
Buna. Numele meu este Claudiu, sufar si eu de Nanism Hipofizar, am 35 de ani si masor 130. Am incercat si eu sa fac tratament dar fara reusita. in prezent sunt in Spania. Urez mult succes tuturor celor care incearca sa se trateze, iar celor care le face placere sa corespondeze -
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum poți stimula creșterea în înălțime (dieta, exerciții, sport)
  • Statura la copii - cum poți stimula creșterea în înălțime?
  • Aportul de proteine ​​contribuie la creșterea în înălțime la fete
  • Un studiu oferă o explicație asupra caracterului sezonier al creșterii și greutății copiilor
  •