sunt disperata va rog din suflet sa cititi si sa ma ajutati cu sfaturi

08-05-2015
diana florentina
Nu este medic/terapeut
diana florentina
Inca din primele randuri vreau sa va spun ca sunt disperata in ce priveste starea de sanatate a sotului meu.Imi fac foarte multe griji:
-totul a inceput in urma cu aprox 6-8 luni cand a inceput sa raceasca foarte des
-a luat pastile toate felurile(bineinteles de capul lui) de la antoimflamatoare si dropsuri pana la antibiotice.cand era mai bine racea din nou.
-acum 8-9 luni a fost plecat in afara
Toate bune pana cand a inceput sa se simta rau s a mers la medic...i s-au facut toate analizele de sange, urina, ekg, plamani...i s-a gasit o bronsita
A venit in tara, a uitat tratamentul acolo si a mers aici din nou la medic particular pneumolog..nu i s-a facut dct raze la plamani si a fost ascultat la plamani..si la medic psiholog...atac de panica
Medicul pneumolog a spus ca are astm bronsic si ca se vindeca in 3 luni..i s-a dat seretide 50/250 si ventolin.
Are aprox 2 sapt de cand face tratamentul
De cateva zile are o respiratie fff suieratoare si tuse seaca..ce pot face pt el
Munceste, nu oboseste dar in schimb respira si zi si noapte fff rau...suierat.
Mentionez ca fumeaza si e si un pic stresat...la orice mica durere aoleu daca are ceva(atacuri de panica)
Ma rog la Dzeu sa ma ajutati cu niste sfaturi utile si sa se faca bine...sper sa scape de tuse si de respiratia suieratoare si sa fie ca acum 10 ani..
Odata cu respiratia a inceput sa zica mereu: daca am ceva, daca nu mai ma fac bine, daca mor.etc
Nu a avut probleme de pneumologie niciodata si nici astmatici in familie.
Ma iubeste enorm pe mine si pe fetita si eu de asemenea..AJUTATI-MA.VA MULTUMESC
3 comentarii
0
08-05-2015, ora 20:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 trebuie sa renunte la toate bauturile acidulate, fructele citrice si mancarea cu otet, lamaie...
2 cumparati aparat de aerosoli
si faceti trtament seara acasa cu 1 fiola de fluimucil +10 pic de Prospan+ 5 pic de ser.efedrinat + 5 ml ceai cald de musetel
3 fumatul trebuie lasat..urgent
0
08-05-2015, ora 20:48
diana florentina
Nu este medic/terapeut
diana florentina
Sa inteleg ca o samcie bine daca urmeaza sfatul dvs??? m inteles...va multumesc din suflet pt sfat.vroiam sa stiu starea aceasta de 'rau' poate sa fie si pe sistem nervos??? Pe langa ce am scris ieri seara se vaita ba de una ba de alta, este abatut, nu are chef de nimic...a facut analize de sange, ekg, spirometrie, suflu, urina, raze plamani.toate ok(multumesc lui Dzeu). A fost la neuropsihiatru si i-a spus ca are o stare de anxietate si i s-a dat seroxat.care nu l-a luat.sper ca, cu sfatul dat d dvs si cu ce mai o sa ma sfatuiti sa fie cel de dinainte.Multumesc din suflet inca odata.
0
09-05-2015, ora 16:03
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sa ia seroxatul.

Depresia si anxietatea afecteaza si sistemul imunitar si raceste si din aceasta cauza.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.