sunt deprimata si vreau un sfat (in special de la germont)

23-04-2010
tarjabv
Nu este medic/terapeut
tarjabv
am 21 de ani, sunt lacto vegetareana si de vreo 3 -4 ani sunt forte deprimta, pierded pofta de mancare, simt ca sunt intr o stare generala proasta si simt o tensiune interioara, sunt sensibila la rejectie si in acelasi timp resping pe cei din jurul meu intr un fel sau altul si nu imi place sa fiu atinsa, am probleme de somn( ma trezesc dimineata devreme sau dorm prelungit), nu pot sa stau linistita dar de cele mai multe ori e din contra pierd interes sau nu simt placere pentru hobby-uri sau activitati obisnuite(parca le simt simultan), am sentimentul ca orice miscare necesita un mare efort, ma ingrijorez cateodata fara un motiv evident, am sentimente de vinovatie fara un motiv aparent, plang cateodata fara un motiv aparent, am sentimente de inutilitate sau de pesimism, sunt cam tot timpul ametita si de multe ori parca pierd contactul cu realitatea si am senzatia de oboseala permanenta, ma concentrez foarte greu si uit de la o zi l a alta si parca totul se intampla in reluare, simt dificultate mare in luarea majoritatealor deciziilor si de cele mai multe ori parca nici nu pot sa gandesc singura. am iesit, am vorbit cu uni si cu alti dar nimic. deci...ce credeti ca ar sa fac?
75 comentarii 12 3 Înainte ›
0
23-04-2010, ora 14:49
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Cel mai simplu si eficient este sa iei un remediu homeopat potrivit problemelor tale actuale, care va face se dispara aceasta stare destul de repede. Mai ales la varsta asta. Discutiile si autosugestia nu repara daunele sufletesti cand ai cazut peste o anumita limita. Pt. asta este necesar un remediu in forma subtila care ajunge direct si fara ocolisuri in sufletel si exact acest lucru face homeopatia.
Daca vrei te pot ajuta, scrie-mi pe mess si iti spun ce remediu ti se potriveste. Acel remediu reiese deja destul de clar din descrierea excelanta pe care ai facut-o.
0
23-04-2010, ora 14:58
tarjabv
Nu este medic/terapeut
tarjabv
multumesc mult (scarface).mai face mai fericita numai daca ai incerca sa ma ajuti. ti as scrie pe mess daca imi dai adresa ta.
0
23-04-2010, ora 15:15
tarjabv
Nu este medic/terapeut
tarjabv
da...pai m am gandit si eu sa va vad profilul si v am vazut adresa.multumesc
0
23-04-2010, ora 17:23
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Prea multe nu am ce sa-ti zic, deja am scris in alte mesaje. Aici voi scrie doar o varianta de tratament cu OTC-uri, adica fara prea multe riscuri
-
-te culci la 22 si te scoli la 6, nu faci efort intre 19-22. Temporar poti lua un BienDormir cu valeriana - nu altfel!
-Daca esti veggie, ar trebui sa cauti surse de acizi grasi esentiali omega 6 si 3 si sa-i asiguri in proportia optima - aproximativ 2:1!
Ce ar insema asta in contextul unui meniu zilnic? Variante mai jos, fiecare linie insemnand o zi

1-2 linguri /zi pusa in salata, e vorba de seminte macinate, FERITE DE LUMINA SI AER, se consuma deci instant.

canepa - 3:1
in + seminte de fl soarelui SAU dovleac, alune, nuci brazilia, migdale - le combini sa obtii un raport optim

Adica ai precursorii din seria omega 3 si 6, mai sunt necesari catalizatorii si antioxidantii: B6, Mg, vit E si apoi C, seleniu etc. Conteaza si lamaia stoarsa in salata.

INSA... tu zici ca esti LACTO-veg. Ei bine, laptele si derivatele contin cel mai potent omega 6 si pt un echilibru optim, este necesara prezenta unui omega 3 la fel de potent. Adica in ziua in care mananci lapte ai putea sa iei o capsula cu ulei de peste (Doppelherz sau si mai bun 2 cpsTriglicoil). Dar daca esti vegetariana, tu alegi si poti lua mai mult in macinat.
ELIMINA uleiurile cu mult omega 6 - fl soarelui, arahide
-
-cumpara un complex B cu 10-15 mg de B5, Bvita Complex e foarte ieftin si bun, daca nu poti incerca si alte variante mai scumpe Doppelherz etc. B5 + C este ESENTIAl pt sinteza hormonilor suprarenali din colesterol

-iei B12 injectabil -1 ml la 10 zile intramuscular, cu o seringa de insulina sau 2 ml
-verifica daca ai asigurat necesarul de Mg, semintele asigura cam 100-200 mg, tu trebuie sa ajungi pe la 400 mg/zi pe cat posibil

- poti folosi diverse suplimente cum sunt catina, lucerna verde pulbere etc
Nu ai spus ce greutate ai si ce inaltime?

asigura-te ca ai un metabolism eficient, daca intr-o zi esti anabolica si construiesti masa musculara cu ajutorul insulinei, iar a doua zi faci gluconeogeneza pe baza cortizolului, nu scapi de depresie in veci. deci 3 mese/zi REGULATE, prima la 7, ultima la 5-6 mai subtire.

-intreaba-te cate unitati de insulina ai folosit de-a lungul zilei. Unul care se indoapa ca un porc si se enerveaza in timpul mesei, nu beneficiaza eficient de glucoza atat de necesara creierului. deci foloseste alimente cu indice glicemic redus, evita excesele.
De exemplu
una e sa gatesti un pilaf cu orez brun integral - PANZANI si cu totul altceva un orez alb ieftin. De la ultimul poti face diabet dupa ani si ani.
este o diferenta in a manca 1-2 mere/zi, sau o bere la o sueta, o escapada la terasa. Cu totul altceva este scapi ca vaca in lucerna si sa nu te mai opresti. Deci MODERATIA ofera avantaje foarte importante.

-Painea asta ce o mancam in fiecare zi, contine gluten, lactatele cazeina. Uite ce am scris in alt topic

*******************************************************
CITEZ http://www.emcb.ro/article.php?story=20060726145933325
-
EXORFINELE, TERAPIA NUTRITONALA SI BOLILE PSIHICE

Studii recente aduc tot mai numeroase argumente, privind implicarea receptorilor sistemului opioid in modularea unor anormalitati biochimice la indivizii cu o serie de tulburari psihice - depresie, schizofrenie, autism, dependente alimentare. In conditiile in care opioizi, cum sunt exorfinele, sunt prezenti in alimentatia zilnica, s-a impus clarificarea mecanismelor prin care exorfinele ar modula activitatea psihica a acestor bolnavi (27).
-


Pe Wikipedia zice in felul urmator: http://en.wikipedia.org/wiki/Gluten-free, _casein-free_diet
-
Reichelt a emis ipoteza că expunerea pe termen lung la aceste peptide opiacee poate avea efecte asupra maturizarii creierului si contribuie la stangacia socială şi izolare. Pe această bază, Reichelt si altii au propus o dieta fără gluten si cazeină (GFCF), persoanelor care suferă de autism pentru a reduce acumularea de peptide opiacee.
-
Mai pe scurt, este o varianta terapeutica de prima electie. Vedeti si topicul deschis de mine pe aceeasi tema.
****************************************************
Nu e mare lucru sa elimini exorfinele pt ceva timp din dieta. Sa zicem o luna! Efectele posibile se vad dupa cateva zile, o saptamana... Este pacat sa folosesti antidepresive, cand poti optimiza la nivel fiziologic.

-
Raportul acido-bazic

http://sanatate.jurnalul.ro/stire-alimentatie-sanatoasa/hiperaciditatea-demineralizeaza-organismul-315123.html
http://sanatate.jurnalul.ro/stire-alimentatie-echilibrata/avantajele-dietei-alcaline-313888.html

http://www.rense.com/1.mpicons/acidalka.htm
Asigura-ti un aport proteic mediu de 0.7g/kg corp. Daca ai un ph-sanguin optim, intestinul subtire va beneficia de glutamina, va fi prevenita permeabilizarea, distrugerea vilozitatilor intestinale.
Prezenta acestui aminoacid, asigura o stare psihica buna, optimizarea neurotransmisiei, moderatie in consumul carbohidratilor, alcoolului etc

-

Chiar si statul in casa scade ph-ul, lenea, scad ph-ul semnificativ.

Fa-
0
23-04-2010, ora 17:36
tarjabv
Nu este medic/terapeut
tarjabv
multumesc mult germont.pe tine te asteptam sa imi scrii
0
23-04-2010, ora 17:50
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Pt putin.

Am uitat sa mentionez... In zilele in care cand treci pe la toaleta bolul fecal se lipeste de WC, sau miroase foarrte neplacut, merita sa iei un probiotic
Sa zicem enterolactis plus (la plic) + ecoflorina sau erceflora cps
de multe ori apar efecte neasteptate in eficienta digestiei, buna dispozitie etc.
-
Nu trebuie neglijat efortul fizic moderat 30-50 min zi, este gratuit si ultranecesar!

Am scris ditamai lista, dar unele remedii au efecte sigure si sunt primele luate in vizor:

B12 in 5 min de la injectare ( te simti altfel...), omega 3 in 3-4 ore, catina in 8 ore -libidou, tonus muscular

Pe baza la B5 + C poti face foamea zile intregi fara sa simti vreo jale, cortizolul va sapa constant in musculatura ta. In viata de zi cu zi previne hipoglicemia cauzata de infometare.
0
23-04-2010, ora 21:17
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
am 21 de ani, sunt lacto vegetareana si de vreo 3 -4 ani sunt forte deprimta, pierded pofta de mancare, simt ca sunt intr o stare generala proasta si simt o tensiune interioara, sunt sensibila la rejectie si in acelasi timp resping pe cei din jurul meu intr un fel sau altul si nu imi place sa fiu atinsa, am probleme de somn( ma trezesc dimineata devreme sau dorm prelungit), nu pot sa stau linistita
-
Starile astea le-am avut si eu, anhedonism, depresie, izolare. SI poate inca le mai am, dar nu mai sunt asa disperat ca acum 3 luni.

Sa simti bucuria de a trai, inseamna sa ai un nivel redus de glucorticoizi (cortizol co.), iar DHEA in cant optima ca sa compenseze raul facut de primii.

Insa de aia ziceam sa te culci la 10 seara si sa te scoli la 6, reglind ritmul circadian, un motiv in plus sa previi disfunctionalitatile axei HPA si ai melatonina (lumina STINSA!).
Ce inseamna disfunctie a axei HPA ? Din cauza unui stil de viata dezordonat, reactie nepotrivita in fata unui eveniment stresant, pana la urma cele trei glande ofera un raspuns mai redus, iar daca cererea hipotalamusului (CRH) catre pituitara este mai redusa, ce la randul ei trimite o comanda mult prea "slaba" catre suprarenale, adica un nivel foarte redus de cortizol dimineata, cand ar trebui sa il ai MAXIM, comparativ cu restul zilei.

Multi o denumesc drept sindromul oboselii cronice sau caz particular, adrenal fatigue, adrenal burnout.

Insa pe noi nu ne intereseaza fenomenul in amanunt, nu suntem medici. Trebuie sa te axezi pe niste remedii concrete si sa-ti vezi de viata mai departe.

am scris pe alt topic despre ceaiul verde

*********************************************************
Ceaiul verde este de mare ajutor (unul BIO e mai recomandat). Asigura o stare de calm fiindca are theanina si tonifica fiindca cofeina este oferita TREPTAT. Iar cantitatea dintr-o ceasca de ceai (1 lingurita planta), este un sfert din cea de cafea! In acest fel actioneaza pe SNC si menajeaza sn simpatic.
*******************************************************
Sa mai spun ca chiar daca are cofeina previne mai degraba HTA, litiaza renala ?
De exemplu ceai verde bio din MegaImage (are mai multa cofeina) sau Sonnentor Eco din plafare.

Pui apa la fiert, da in clocot. Lasi 4 min la racit, ajunge la 70-80 grade celsius.
In timpul asta in ceainicul nematalic ai pus 1 lingurita rasa planta. Torni apa, astepti 3 min sa infuzeze. Nu folosesti linguri de metal, zahar, lamaie.
Torni ceaiul in cesaca, si incerci sa simti savoarea, cu ochii inchisi, fara emotii negative.
E pacat sa nu faci si a doua infuzie 3 min, costa vro 13 lei cutia. Totu in prima jumate de ora, dupa o ora antioxidantii s-au dus pe copca.

Cam asta ar fi cu ceaiu verde in 2 cuvinte.
-
In plus trebuie sa elimini sau sa reduci sarea la maxim! Nu mai scriu aici de ce, vezi pe topicul despre axa HPA.
0
23-04-2010, ora 21:59
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Am uitat sa mentionez ca a folosi apa de robinet pt ceai verde Sonnentor este o mare bataie de joc. Apa plata sau de izvor etc. Filtrata are in ph mai acid, dar asta e ce sa-i faci.
Ceaiul verde trebuie protejat de umezeala, deci nu deschizi cutia in bucatarie, mai bine faci toata operatia in alta camera, cu o lingurita uscata.
Se pot bea chiar si 2-3 ceaiuri /zi.
-

Daca esti cu vegetalele uite aci, alcalinizare la modul superlativ, trebuie sa incerc si eu sa aplic cate ceva din ideile lor.

Hippocrates Health Institute
http://ligiapop.com/2010/02/09/hippocrates-health-institute/
-
Ai incercat vreodata argila ? Doar 8 lei o cutie, dar cat de multe poti face cu ea, este ceva fantastic.
0
23-04-2010, ora 22:23
tarjabv
Nu este medic/terapeut
tarjabv
multumesc mult. dar cum de sti atatea? nu am incercat nimic pt tratarea depresiei mele si inainte ieseam noaptea si nu dormeam decat ziua pana pe la 4 si uneori mai beam...dar nu mai vreau sa continui asa pt ca pe langa ca ma simt eu nasol rau dar ii si deranjam pe cei din jurul meu intr un fel sau altul.unii mi au mai spus ca sunt dusa dar acum imi dau si eu seama ca nu e bine asa. multumesc mult ca imi dai sfaturi. am destui amici dar nu se obosesc ei sa ma ajute sau sa ma inteleaga cu adevarat si de aceea apreciez mult efortul tau.
0
23-04-2010, ora 22:50
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Cu placere!
Suferinta m-a determinat sa caut...
Totusi am aflat "1 min mai tarziu", dar sper ca daca incerc si eu cateva remedii, ma pot menaja ca sa mai traiesc decent inca 20 de ani,
Obiceiurile proaste sunt cel mai mare dusman, cultivate cu perseverenta de vreo 10 ani incoace,

50% este autocontrol si vointa, iar ceilalti 50 % sunt mici detalii ce favorizeaza autocontrolul.
Chit ca la o adica, poate fi 99% autocontrol: "Lazare, ridica-te si mergi!"
1% devenind o bagatela ce urmeaza de la sine...
0
24-04-2010, ora 08:57
dog4life4
Nu este medic/terapeut
dog4life4
Tarjabv, mai ai aceste simptome..ai trecut peste ele si eu ma simt la fel ?
0
24-04-2010, ora 09:15
dog4life4
Nu este medic/terapeut
dog4life4
germont as dorii si eu niste sfaturi de la tine, te rog..:(
0
24-04-2010, ora 11:31
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Tarjabv@, SELEVIT contine inclusiv catina si seleniu organic ar fi o alegere extra.

Cand ma refeream la combinatii de seminte ziceam ceva de genu la o lingura care sa contina
1/2 in +1/2 fl soarelui
1/2in +1/2 dovleac
1/2in +1/2migdale
etc, toate neprajite, nesarate

Mereu trebuie sa te intrebi de unde asiguri vit E migdale, fl soarelui, poate si alune, daca nu tii dieta fara gluten, germeni de grau sau ulei de germeni - dar are o groaza omega 6, deci o lingurita ajunge.

Apoi, actiunea glutenului este o problema reala, toti suntem mai mult sau mai putin vulnerabili, risti sa dai banii degeaba pe suplimente.
Atentia la diferite capsule, produsele Pharmex si Alevia contin gluten se pare, posibil si la multe altele.Dati un tel inaintela producator!
Trebuia sa spui inaltimea si greutatea.

-

dog4life4, detaliaza te rog!
0
24-04-2010, ora 12:20
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
dog4life4@, valabil si pt tine tot ce s-a scris aici, am vazut profilul tau.
Echilibrarea raportului omega6, omega 3, deci si un ulei de peste purificat, daca mananci produse animale.

Echilibrarea raportului acido bazic, apa de argila, verdeturi, salate regim diversificat. Prevenire sedentasrism, in masura incare poti sa faci miscare cu hernia hiatala.
Chiar si strechingul e bun, ceva posturi yoga vajrasana, chakrasana, padahastasana. Vezi pe google.
0
24-04-2010, ora 22:22
tarjabv
Nu este medic/terapeut
tarjabv
dog4life4 nu am trecut peste aceste simtome. deabea acum vreau sa ma confrunt cu depresia mea, nici nu am inceput sa fac prea multe pt a imi trata depresia. imi pare sincer rau pt u. as fi vrut ca nimeni din intreaga lume sa simta ce simt si eu pt ca de multe ori e ingrozitor si numai credinta in Dumnezeu m a ajutat sa nu recurg la gesturi necugetate. chiar regret. dar cati ani ai?
0
24-04-2010, ora 22:35
tarjabv
Nu este medic/terapeut
tarjabv
germont eu am cam 1.55 (pe acolo pe undeva). si 43 kg. e de rau?
0
24-04-2010, ora 23:11
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
-----------*
Conform cu ce mi-a iesit pe situl asta ai cam putin, 17.9.
Poti sa mai pui lejer inca 7 kile, fiindca glutamina se depoziteaza in muschi. Deocamdata va trebui sa o sustii prin alimentatie si sustinera unei rezerve alcalinitate.
Cauta pe net, ce surse de glutamina exista.

Ca o paranteza, m-am grabit sa iau 2 cutii de glutamina NowFoods, puritate farmaceutica. Si cum sunt cu rinichii nu pot sa iau prea multa. Deci donez o cutie.

In alta ordine de idei, inul din magazine are sanse f mari sa fie expirat (sta in lumina si caldura), eu mi-am luat din piata pe vremea cand era inca ger, il stochez la congelator. Acum am 1kg, mi-ajunge pana la toamna, testat, nu e ranced.
Daca ai nevoie pot oferi 2-3 sute gr, ajunge o luna doua.
Altfel cele in atm protejata de la NowFoods, sunt 70 de ron cutia sau mai mult.
-

SA nu crezi ca fac prea mult tapaj pe tema asta, dar singurele surse serioase de omega 3 sunt inul, canepa, salvia si uleiul de peste, in nici un caz rapita. Daca nu incluzi asa ceva in alimentatie in mod curent, ai foarte multe sanse sa accentuezi niste probleme psihice initial minore.

(*modificat de admin)
0
24-04-2010, ora 23:24
tarjabv
Nu este medic/terapeut
tarjabv
multumesc mult de tot germont. de ce vrei sa ma ajuti? de te te obosesti pt mine? cati ani? multumesc
0
25-04-2010, ora 00:09
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
De ce? Chiar nu stiu concret...
Poate fiindca as vrea sa ajut pe cineva cu aceeasi suferinta ca a mea, pe cineva care inca mai este sanatos fizic.
Eu cel putin mi-am dat seama ca aveam o problema cu glutenul abia dupa ce am cazut in depresie serioasa cu simptome neurologice (voci, halucinatii).
Insa tot atunci am facut si o pielonefrita, pur si ismplu nu am tratat infectia. deci acum sunt la un pas de prapastie, chit ca psihic ma simt mai bine ca nici o data. Nu stiu cum voi trece de iarna viitoare.
dar cred ca tocmai asta e marea provocare a vietii mele, sa reusec sa ma descurc cu niste rinichi paraditi.
0
25-04-2010, ora 00:15
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Nu mai zic ca am fost la un pas de moarte, insuficienta renala acuta, burta umflata, reflux vezico-ureteral violent.
Am o groaza de rude, prieteni si cunostinte medici si farmacisti, dar NIMENI nu mi-a zis de glutamina si eliminarea painii, de probiotice.
Doar cand am fost intr-un magazin de suplimente am intalnit un culturist, Cristian Margarit.
In 5 min a punctat tot ce nu mi-au zis medicii. Trist...
Am 36 de ani.
0
25-04-2010, ora 09:30
dog4life4
Nu este medic/terapeut
dog4life4
sal germont., mersi pt sfaturi o sa incerc, dar deocamdata sunt destul de speriat :(, si nu stiu ce sa fac, nu vreau sa trec pe la psihiatru.parca am si dificultati de concentrare..parca nu pot gandii calumea, si am permanent o stare de panica...deoarece simt ca-mi pierd controlul si nu ma pot gandii decat la asta orice as face...imi ramane impresia asta permanent
0
25-04-2010, ora 10:01
dog4life4
Nu este medic/terapeut
dog4life4
germont...uitate ca am postat in detaliu ce simt eu exact !!!! am nevoie de sfatul tau te rog.multumesc din suflet
0
25-04-2010, ora 10:27
tarjabv
Nu este medic/terapeut
tarjabv
germont imi pare atat de rau...dar stiu ca nu ajuta asta cu nimic. chestiile astea pe mine ma deprima si mai tare atunci cand ceilalti sufera intr un fel sau altul si eu nu pot face nimic pt a aschimba ceva...orice...si am si eu o infectie de cand ma stiu dar nu am tratat o pt ca nu am bani dar voi incerca mai mult anul asta...sper
0
25-04-2010, ora 13:28
caren7
Nu este medic/terapeut
caren7
Buna ziua, tuturor
Pentru Germont.

trebuie sa-ti multumesc pentru postarile tale. Asa m-am apucat sa consum seminte de in si am mai gasit o gramada de articole pe net, de folos.

-*

Multa sanatate !


(8modificat de administrator)
0
25-04-2010, ora 13:35
tarjabv
Nu este medic/terapeut
tarjabv
caren7 si te simti mai bine de la niste seminte?
0
25-04-2010, ora 13:37
dog4life4
Nu este medic/terapeut
dog4life4
tarjabv ti-am trimis un pm sper sa te ajute
0
25-04-2010, ora 13:42
caren7
Nu este medic/terapeut
caren7
Esti draguta, tarjabv :)!

nu, numai de la niste seminte.am o boala ( tulburare afectiva bipolara ) de la varsta de 26 ani ( acum am 47 ) pe care o controlez cu mediactie alopata. Insa nu trebuie neglijata deloc natura.
iti trimit un link, care sper sa te ajute ( convinga )


http://www.medicultau.com/sanatatea-familiei/sanatatea-creierului/uleiul-de-seminte-de-in-alt-antidepresiv-puternic.php


Numai bine, sanatate !
0
25-04-2010, ora 13:58
tarjabv
Nu este medic/terapeut
tarjabv
multumesc caren7 voi incerca cel putin
0
25-04-2010, ora 13:59
caren7
Nu este medic/terapeut
caren7
si inca ceva, tarjabv !


etse foarte importanta miscarea, sportul. Incearca, forteaza cumva, si du-te lo o sala de sport, sau alergare, ceva la modul organizat. Nu ai idee, cat de mult poate sa ajute, chiar sa vindece o depresie !!
0
25-04-2010, ora 14:07
caren7
Nu este medic/terapeut
caren7
tarjabv !
totusi, tu nu ai ajuns inca la un medic, asa-i ? Daca vezi ca situatie nu se imbunatateste, nu te chinui, fa-ti o programare la un medic - psihiatrie.
Si mergi in paralel cu toate sfaturile care le-ai primit aici, pe forum.
Noi, ne spunem doar parerea, insa, doar fata in fata cu cineva avizat vei putea sa depasesti starea proasta prin care treci. Nu neglija consultatia unui specialist.

Cu drag !
Adaugă un comentariu / răspuns
75 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  •