sunt anticonceptionalele de vina

13-02-2011
andy25
Nu este medic/terapeut
andy25
buna ziua,
am 25 de ani si timp de 4 ani am luat marvelone 21, mentionez ca o data pe an faceam cate o pauza de o luna fara anticonceptionale.totul a fost ok pana acum, dar in luna noiembrie m/am hotarat sa nu le mai iau pentru ca multe din prietenele mele care au folosit anticonceptionale, cand au vrut sa faca un copil au avut nevoie de tratamente pentru a ramane insarcinate. asta m/a speriat pt ca eu si sotul meu ne dorim foarte mult sa avem copii, numai ca am amanat un pic momentul, o prostie nu?!bun si cum ziceam in noiembrie la inceputul lunii cand am terminat ultima folie am incetat sa mai iau pastilele, ciclul mi-a venit in a 4 a zi dupa ce am terminat folia, ca de fiecare data. problema este ca din noiembrie si pana pe 30 ianuarie nu mi-a mai venit ciclul, si cand a venit totul normal primele 2 zile dar in a 3 a zi seara am crezut ca mor nu exagerez, am avut niste dureri groaznice parca ma taia cineva in interior nu puteam nici sa merg.am stat 3 ore pe wc timp in care am sangerat dar nu foarte tare, dar ce m-a speriat a fost momentul cand am eliminat un cheag urias de sange, cam de marimea unei jumatati de ficat de pasare. apoi am sangereat un pic mai abundent dar culoarea sangelui este normala nu inchisa la culoare.marea mea problema este ca am 2 saptamani de cand mi-a venit si nu mai trece, si uneori mai elimin cheaguri de sange mici.mi-e foarte greu pt ca lucrez de vreo 2 luni in strainatate cu sotul si nu stiu cum a-si putea sa ajung la un medic, pt ca stiu ca poate fi ceva foarte grav. acum ma intreb daca ar fi bine sa incep sa iau anticonceptionalele din nou poate se opreste sangerarea ca mi-e frica sa nu dau in anemie. va rog daca ma puteti ajuta, orice sfat e binevenit, sunt speriata rau. va multumesc mult si va doresc o zi minunata.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.