sunete in urechi mucoasa in gat sub tratament

25-04-2012
aliceintaraminunilor
Nu este medic/terapeut
aliceintaraminunilor
Buna ziua!

Am o intebare legata de cateva simptome pe care le prezint de vreo luna si ceva. Ele se prezinta astfel: fasaituri in urechi, pe care le aud cand este liniste, in special dimineata si seara, si in anumite pozitii aud pulsatii in urechea dreapta. De asemenea prezint o mucoasa in gat cam din aceasi perioada cu aparitia sunetelor in urechi.
Am fost la medic am facut si o radiografie la sinusuri nu am urechile infundate si nici sinuzita, am o problema la unul din sinusurile superioare insa nimic grav, o problema de moment.

Mentionez ca am fost la consult de specialitate la ORL cu diagnosticul circulatie proasta in urechea interna, iar tratementul pe care inca nu l -am terminat, mai am jumatate, este betahistina de 16 si ginko biloba, momentan nu vad nici o ameliorare. As vrea o parere intrucat simt ca nu asta este cauza problemei, eu ma gandesc ca este vorba despre o raceala usoara dar care nu trece. Dar nefiind medic astept pareri mai autorizate si dac puteti sa imi recomandati un ORL ist bun pentru o a doua parere specializata.

Va multumesc!
Alice
4 comentarii
0
25-04-2012, ora 10:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din cele descrise.. pare intradevar sa fie o probelma de circulatie cerebrala
conteaza varsta, Kg, tensiunea arteriala.., starea cooanei cervicale, a rinichilor, ficatului..
in organism nu exota probleme pe centimetru dat ( nuami ureche interna) cu siguranta este o problema mult mai grava la distanta care influenteaza circulatia cerebrala
0
25-04-2012, ora 10:31
aliceintaraminunilor
Nu este medic/terapeut
aliceintaraminunilor
Sper sa ajute urmatoarele date:
Am 27 de ani. inaltime 1.58 greutate 62 kg. Nu am alte probleme de ssanatate din ce stiu eu. Nu ma simt rau din alte puncte de vedere nu ma doare coloana si mi am facut niste analize sange destul de amanuntite la care in afara de colesterol care este cu putin mai mare decat intervalului in rest toate sunt ok. Iau anticonceptionale de 1 an si ceva si medicul ginecolog mi-a zisca aceasta valoare a colesterolului este datorata si pastilelor. Nu mananc gras de aceea m -a uimit aceasta valoare, dar incerc sa renunt si la cele cateva grasimi pe care le mancam.
Acum fac o pauza de 2 luni de la pastile la recomandarea sa. Nu am avut reactii adverse de la pastile pana acum. Am intrebat daca pastilele pot fi cele care sa afecteze circulatia, insa in urma analizelor gradul de coagulare si viteza sangelui sunt ok. Mi am luat tensiunea de curand e drept inainte sa apara problema cu urechile dar era ok, niciodata nu am avut probleme cu ea. As vrea sa incep sa fac sport sa ma duc la aerobic pentru a stimula circulatia in tot corpul. Am probleme la nivelul mainilor si picioarelor pt ca au tendinta de a fi reci in special iarna toamna. Insa am grija sa le incalzesc.
0
25-04-2012, ora 10:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e bine dimineata sa ei 1 fiola de ginseng
seara un mg + B6
trebuie sa folosesti multe ceaiuri de maces, ceai verde, paducel si papadie
0
25-04-2012, ora 11:02
aliceintaraminunilor
Nu este medic/terapeut
aliceintaraminunilor
Va multumesc. Si despre problema cu urechile...are legatura presupun cu problema cu circulatia periferica.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: