sumar urina

18-03-2008
oameni amarati
Nu este medic/terapeut
oameni amarati
buna ziua. as vrea sa-mi spuneti ce inseamna aceste rezultate: aspect-limpede, culoare-galben, ph-5, 5, densitate-1018gcm3, albumin/glucoza/pigmenti biliari-absent, urobiligen-normal, iar la ex microscopic a iesit: osalatii(?) de calciu, leucocite 20 pe camp, celule epiteliale plate.
daca e vreo problema-care ar fi aceea si cauza ei.
cu respect si multumiri anticipate.
1 comentarii
0
18-03-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara!Cred ca ar trebui sa mai faceti o ecografie abdominala( rinichi, vezica urinara), pentru evidentierea unei litiaze( pentru ca in urina s-au evidentiat oxalati, celule epiteliale, iar daca sunt prezenti calculi sau microcalculi, acestia sunt compusi din oxalat de calciu);pentru ca sunt prezente leucocite, cred ca este vorba despre o infectie si ar trebui sa faceti o urocultura cu antibiograma in vederea stabilirii unui tratament antibiotic adecvat;Daca se confirma litiaza, ar trebui sa urmati un anumit regim alimentar sarac in alimente ce contin oxalati, pentru a impiedica formarea de noi calculi si daca este posibil( in functie de marime, duritate) pentru a favoriza topirea si eliminare celor prezenti;Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.