sugar 2 luni, paraziti intestinali

14-08-2011
voicu alina
Nu este medic/terapeut
voicu alina
Avem un bebelus de 2luni, as vrea sa stiu daca este imun la infestarile cu paraziti intestinali.Fetitei mele i-au fost depistati oxiuri si giardia(tratament cu zentel).Daca alaptez ce medicamente pot lua?
4 comentarii
0
14-08-2011, ora 12:23
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Buna ziua,
Din punctul meu de vedere ar trebui sa se faca dezinfectia intestinala tuturor mmbrilor de familie, asa ca mergeti la medicul de familie, care va hotara ce trebuie sa faceti.Multa sanatate si dezvoltare corespunzatoare bebelusului.
0
14-08-2011, ora 21:28
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Bebelususl nu va face deocamdata paraziti intestinali..Dar tu de ce trebuie sa faci tratament ? Deoarece alaptezi, doar daca dupa analiza scaunului iti gaseste si tie paraziti intestinali vei face tratament, altfel nu.Fetita sa aiba mereu unghiutele taiate si sa o inveti sa spele mainile cu apa si sapun inainte de a manca ceva, iar fructele pe care le consuma sa fie spalate...Copilul e prea mic, nu fa nici un fel de tratament si alapteaza-l in continuare..
0
03-01-2015, ora 20:24
Cami95
Nu este medic/terapeut
Cami95
buna ziua am un bebe de 1 luna si o saptamana, eu am oxiuri, exista riscul sa i ia si el, il alaptez si tin sa zic ca iau tratament de o luna jumate, pastile din plante care nu afecteaza laptele
0
13-03-2019, ora 21:10
Deyuhd
Nu este medic/terapeut
Deyuhd
Ai găsit raspuns???
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul