sufocare

18-01-2014
ion60
Nu este medic/terapeut
ion60
buna ziua.am 59 de ani si de aproximativ 7 ani ma confrunt cu o problema destul de serioasa.in permanenta am o flegma f vascoasa in gat pe care nu o pot elimina si tusesc in permanenta.problema serioasa consta in faptul ca am avut cateva episoade in care m am sufocat in somn pana la am pierde cunostinta.nu mai aveam aer si m am invinetit la fata.am crezut ca nu mai scap.iarasi ma inec daca nu sunt atent, in timp ce mananc.vorbesc de 5, 6 episoade de genul.am o avut o sinuzita maxilara pt care am luat antibiotic, ce I drept nu am mai facut analize dupa.am luat tot felul de pastille de gat, antibiotice si degeaba.medicul mi a zis ca as avea o rinita alergica.nu mai stiu ce sa incerc.am si reflux gastro-intestinal(m am gandit ca poate e o cauza).am fierea scoasa.am avut un ulcer in trecut.nu stiu ce sa va mai zic...ma puteti ajuta?
3 comentarii
0
18-01-2014, ora 21:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. lucrurile ar sta foarte simplu daca ati reusi sa treceti pe 3 luni pe un regim VEGETARIAN
se excud din alimentatie complet Toate lactatele
se reduce drastic carnea.. se poate uneori putin carne alba, peste, ou
se exclude tot ce este din aluat cu drojdie, invatati sa facet turte acasa pe bicarbonat de sodiu
se exclud dulciurile din comert.. ueori dimineata puteti consuma ceva pregatit acasa
masa de seara tre sa fie la orele 18..19
sa contina ceva usor si nu mult, inainte de culcare se face o plimbare de 30 minute
din punct de vedere medical
1 se face consult ORL.. pentru a vedea daca nu e cazul de operat ceva in nas ( sept, cornete)
sau in faringe.. amigdale hipertrofice, val palatin lasat si lueta alungita
2 sa aveti acasa aparat de aerosoli si aparat salin
3. tratament medicamentos pentru tractul digestiv si alte probleme cronice care le aveti
0
18-01-2014, ora 22:21
ion60
Nu este medic/terapeut
ion60
multumesc frumos pt raspuns.o interventie la nivelul nasului mi a fost facuta, insa fara rezultate vizibile.as vrea totusi sa ma vedeti.in ce oras aveti cabinetul?eu sunt din gorj
0
19-01-2014, ora 17:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cabinetul este in Pascani jud Iasi
dai clic pe fvaleriu si o sa gasiti toate informatiile necesare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Riscul de sufocare la bebeluș (asfixia)
  • Senzație de sufocare - ce ar putea fi
  •