sufar de hipertiroidie autoimuna

19-08-2010
costi adam
Nu este medic/terapeut
costi adam
Valorile FT4 3, 41 ng/dl, 43, 9 pmol/L iar cele ATPO 79, 6
Acestea sunt rezultatele la ultimile mele analize.
Am si eu o intrebare: daca este posibil ca problemele legate de coloana, respectiv un inceput de spondiloza ar fi cauza dereglarii glandei tiroide in a functiona normal?
Ce se poate face pentru evitarea operatiei?
4 comentarii
0
21-08-2010, ora 14:56
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Inceputul de spondiloza nu are legatura cu tiroidita autoimuna...aceasta din urma se dezvolta in functie de toleranta imuna a organismului si de anticorpii antitiroidieni.aceata boala e intretinuta de reactii la nivel celular ce provoaca distrugere si dezordine in glanda tiroida. Evitarea operatiei se face daca raspunsul la terapie este bun, starea generala a ta se amelioreaza, iar la controalele regulate hormonii tiroidieni si ecografia tiroidiana arata o stabilizare a bolii sau chiar o ameliorare. Daca sub tratament nu se obtine nimic bun glanda tiroida este scoasa total sau partial.
0
25-08-2010, ora 20:21
costi adam
Nu este medic/terapeut
costi adam
Si totusi un medic declara undeva legat de bolile tiroidei sa se verifice vertebra a 7-a care poate peturba buna functionare a tiroidei.
Deci pe cine sa cred?
0
02-09-2010, ora 21:41
anca cornea
Nu este medic/terapeut
anca cornea
Asa este, vertebra 7 trebuie sa fie in regula. La ce vert. ai inceputul de spondiloza?
Pentru a evita deteriorarea in continuare, consuma sucuri alcaline si in general vegetale verzi, ele nu au asa mult calciu, dar acesta se asimileaza in intregime. Lactatele nu sunt indicate.
Trebuie sa eviti alimentele producatoare de acizi, sau sa le reduci.
O hartie pH-metrica iti poate arata pH-ul urinei, care nu trebuie sa coboare sub 6.
Luminita de seara (Oenothera biennis) nu lasa Ca sa iasa din matricea osoasa si din cartilaje.
0
04-09-2010, ora 10:54
costi adam
Nu este medic/terapeut
costi adam
Se pare ca doctorii nu au nici un interes sa-ti spuna adevarul.
Multumesc Anca pentru sfaturi!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.