subluxatia recidivanta a rotulei

22-02-2010
Pascu_Anka
Nu este medic/terapeut
Pascu_Anka
Buna ziua!Ma numesc Anca si sunt din arad, anul trecut in 28 februarie am avut o luxatie de patelacare a necesitat reducere ortopedica!
Tin sa mentionez ca nu am cazut pur si simplu cand m-am ridicat din pat sa deplasat in exterior rotula de la piciorul drept!Am stat imobilizata 3 saptamani in atela dupa care am facut o artrita !Dupa recuperare nu am mai avut probleme timp de vreo 3 luni dupa care a inceput sa imi fuga piciorul in fata si sa mi se blocheze articulatia, si sa nu mai pot urca sau cobori scarile!
In final am ajuns la artroscopie in luna septembrie dar cam la 3 luni de la artroscopie au reaparut aceleas simptome imi fuge iar piciorul se blocheaza iar articulatia de data aceasta an dureri destul de mari daca depun un efort fizic mai mare de exemplu mersul pe jos pe o lunga distanta si chiar si noaptea m-am trezit din somn cu o durere destul de puternica!
Am fost din nou la medic si mi sa spus ca ar mai trebui sa mai fac recuperare deoarece nu imi sunt tonifiati muschii dar dupa o luna de recuperare simptomele nu sau ameliorat iar atunci medicul meu curant a spus ca ar mai trebui sa efectueze inca odata interventia cu artroscopul dar as vrea sa stiu daca operatia clasica nu este o metoda mult mai buna decat artroscopia!
Si as vrea sa stiu ce a cauzat prima data luxatia pentru ca eu nici macar nu am avut nici macar un mic accident...si tin sa mentionez ca sunt o persoana foarte activa care face destul de multa miscare!
3 comentarii
0
27-02-2010, ora 08:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In anul 2010 nu se mai pune problema operatiei "clasice" la genunchi, 100% din leziunile meniscale fiind rezolvate artroscopic.
Pe de alta parte, exista nenumarate cauze ale instabilitatii articulare: leziuni meniscale, leziuni ligamentare, displazii femuro-patelare (ultima fiind cea mai apropiata de descrierea D-voastra).
Exista programe foarte eficiente de kineto-terapie.
Nu ar fi rau sa consultati inca un ortoped, preferabil unul cu buna practica in patologia genunchiului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
27-02-2010, ora 21:01
Pascu_Anka
Nu este medic/terapeut
Pascu_Anka
Va multumesc foarte mult pentru sfaturi!
0
08-03-2010, ora 18:13
Pascu_Anka
Nu este medic/terapeut
Pascu_Anka
Domnule doctor...am consultata saptaman trecuta un alt ortoped de aceasta data din timisoara..am facut un rmn marti iar joi am fost cu rezultatul la domnul doctor...tot joi luata pe nepregatita mi sa facut o artroscopie doarece pe rmn nu se vedeau foarte multe in afarade un lichid care dupa spusele domnului doctor trebuia curatat...dar in sala de artroscopie sub anestezie domnul doctor a spus ca gasit cauza problemelor mele si aceasta era o ruptura de retinacul medial am o icizie destul de mare dar sper ca asta sa fie ultima mea problema...astazi am fost externata dar trebuie sa mentin imobilizarea in orteza timp de 21 de zile...va spun sincer ca daca era dupa mine mai stateam probabil pana la vara dar consultandu-ma cu familia si lunadu-ma sidupa sfatul dumneavoastra am decis sa merg mai repede su sper sa fie bine...va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul