streptococ hemolitic de grup D

27-10-2009
florance22
Nu este medic/terapeut
florance22
In urma analizei urocologice mi s-a gasit acest streptococ hemolitic de grup D.Mi s-a dat ampicilina 10 zile si reluarea analizei dupa... D-na doctor mi-a spus ca e f rar. Am cautat pe internet si nu m-am dumirit de loc... cat de grav e, cum l-am luat, cum sa ma feresc pe viitor, ce consecintze pot fii in continuare ? Va multzumesc mult, asteptand raspunsul !!!
3 comentarii
0
27-10-2009, ora 22:20
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Nu l-ati luat de nicaieri si nici asa rar nu este. Se dezvolta de la sange din alte bacterii mai inofensinve care la randul lor se dezvolat din altele si mai putin ofensive, s.am.d. Fenomenul este cunoscut de aproape 200 de ani si se numeste pleomorfism si este in intregime ignorat de medicina si uite asa dau doctorii din umeri cu privire a profenienta lor. Si ampicilina nu-l distruge, ci dimpotriva, il face sa evolueze intr-o forma noua.
0
27-10-2009, ora 23:10
cristina_mec
Identitate neconfirmată
cristina_mec
Draga mea tratamentul cu ampicilina pt streprococul hemolitic de grup de este apa de ploaie deoarece teoretic acesta prezinta rezistenta la acest antibiotic, sfatul meu este sa merdic si sa ceri o noua analiza a uriini si sa ceri sa ti se faca o antibiograma, astfel vei afla sigur la ce este sensibil streptococul din infectie.

Multa sanatate!
0
22-06-2010, ora 14:38
criss80
Nu este medic/terapeut
criss80
as avea si eu o rugaminte... sunt insarcinata in luna a 8-a si in urma unei culturi de col uterin (as vrea sa nasc natural), am fost depistata cu streptococ de grup d... nu m-am prea lamurit citind pe net de unde l-am agatat, ce consecinte ar avea aceasta infectie, sau daca ma va impiedica sa nasc natural. daca poate cineva sa imi dea mai multe detalii in aceasta privinta, va rog din suflet, am nevoie de cat mai multe informatii... multumesc anticipat!!!!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.