streptococ beta hemolitic tipC in gat

28-06-2011
korinutzap
Nu este medic/terapeut
korinutzap
Buna ziua,

in luna martie a acestui an am facut o angina acuta eritematoassa si pneumonie interstitiala cu febra peste 38, in spital mi s-a administrat 3 zile de 2/zi gentamicina cu ciprynol dupa care trei zile de avelox solutie perfuzabila 1/zi.La nici o luna dupa acest tratament au inceput din nou durerile de gat, mergand la un medic O.R.L. si facand la recomandarea acestuia exsudatul faringian, acesta mi-a iesit negativ.Mi s-a spus ca e inflamata mucoasa de pe faringe si mi-a dat tratament cu augmentin 5 zile+ prednison 2 zile-3 tablete, 2 zile- 2tablete, 2 zile - 1 tableta.Dupa 3 saptamani de la terminarea tratamentului ma confrunt din nou cu aceeasi durere si uscaciune in gat.Din nou m-am dus la O.R.L, din nou mi s-a facut exsudatul...e de aceasta data mi-a iesit streptococ beta helomitic tip C.In urma antibiogramei mi s-a prescris ampicilina 1 tableta/2ori pe zi.La penicilita, cefort si Klacid(imi cer scuze dar nu stiu substantele de baza) sunt alergica.Mi s-au facut testele in spital la internarea din martie.
Acum insa nu pot sa mai iau antibiotic cel putin o vreme pentru ca ma doare stomacul de la atatea cate am luat.
Intrebarea mea e daca exista vreun remediu naturist pentru tratarea acestu streptococ, mentionez ca inafara durerii de gat(inflamarea faringelui) nu am avut alte simptone nu am facut febra.
Multumesc
1 comentarii
0
28-06-2011, ora 12:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problema nu e in streptococ
cu siguranta aveai un unceput de reflux gastric.. care mentinea inflamatia in faringe
ai luat degeaba antibioticele
mergi la Gastrologie.. faci investigatii, tratamente, tii regim si mucoasa faringelui o sa se refaca de la sine in 3 saptamani

Pentru Urgente, sfaturi si recomandari in probleme ORL
Numar Telefon Dr. Flueraru 0906 160 908
. tarif 1.5 euro/min +tva in retelele vodafon, orange, cosmote, romtelecom
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.