streptococ beta hemolitic

25-11-2009
mary1701
Nu este medic/terapeut
mary1701
buna ziua, am 30 de ani, iar pe 30 aprilie am suferit o amigdalectomie. in luna iunie la exudat a iesit streptococ beta hemolitic pt care am facut 2 luni de Moldamin, totul a fost ok pana acum o saptamana cand a aparut iarasi un disconfort faringian. am facut exudat si a iesit din nou acelasi streptococ. este sensibil la: Gentamicina, Clindamicyna, Cefuroxine, Amoxiclav, Cefaclor si Cefoperazona (este ordinea de pe antibiograma). habar n-am ce sa mai iau pt ca data trecuta medicul a zis ca e mai bine sa nu-mi dea nimic oral, doar Moldamin. ajutati-ma va rog cu o schema de tratament eficienta. va multumesc!
11 comentarii
0
25-11-2009, ora 14:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cefaclor 500 la 8 ore 10 zile.
multa gargara
propolis + echinacee de supt
0
28-11-2009, ora 03:05
FlorentinaAnuta
Nu este medic/terapeut
FlorentinaAnuta
Buna seara! In copilarie aveam tot timpul amigdalele umflate pe timpul iernii iar in 2005 am avut mari dureri de oase si am facut analize la sange. In urma analizelor aveam valoarea ASLO 1000 iar VSH la 1h 30 iar la 2h 60 si lipsa de claciu in oase. Mediciul de familie mi-a prescris moldamin de 600.000 iar din 2008 de 1.200.000. Pe parcursul tratamentului valorile ASLO si VSH au scazut iar calciul a revenit la normal iar durerile de oase au disparut.In momentul de fata ASLO este la o valoare normala iar VSH a crescut din nou la 30 respectiv 60. Medicul mi-a prescris in continuare moldamin si mi-a spus ca o alta optiune ar fi operarea amigdalelor. As dori sa stiu daca ar fi altceva ce as putea face. Va multumesc!
0
28-11-2009, ora 03:06
FlorentinaAnuta
Nu este medic/terapeut
FlorentinaAnuta
Am uitat sa precizez medicul m-a diagnosticat cu sindrom poststreptococcic.
0
28-11-2009, ora 07:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU.. o alta optiune.. !
corecteste Operatia de amigdalectomie+ moldamina inca 1 an de zile!
dar medicul ORL.. care o sa vada amigdalele o sa decida ce se poate face cu amigdalele tale!
0
28-11-2009, ora 10:54
FlorentinaAnuta
Nu este medic/terapeut
FlorentinaAnuta
Va multumesc frumos pentru raspuns!
0
27-12-2009, ora 23:53
didumi
Nu este medic/terapeut
didumi
In ultimele 2 luni imi simteam gatul incarcat cu mocozitati.Mi-am facut unh exudat si a iesit stafilococ aureus haemolitic, In lista de 10 antibiotice era si amoxiclav si am laut din acesta deocamdata 7 zile si o sa mai iau 3.Cred ca mucozitatile din gat s-au diminuat dar de cand ma stiu imi curge nasul si foarte mult atunci cand racesc si ma tine si cate 3 saptamani.Eu speram sa se schimbe ceva din tratamentul asta, dar nimic??.Ce pot sa fac?Ce analize sa fac?? De la ce ar putea fi?
0
28-12-2009, ora 09:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e bine sa te vada la ORL.
faci si o radiografie la Sinusurile Fetii ( SAF)
0
25-05-2010, ora 13:07
gabriel alex
Nu este medic/terapeut
gabriel alex
in urma cu 4 luni si ceva am facut un exudat si a iesit prezent streptococ beta-hemolitic grup A sensibil la medicamente din spectrul penicilinic. De atunci fac moldamin 1200000u si de curand am facut un exudat si a iesit prezent streptococ beta-hemolitic(5 colonii)... nu stiu ce sa fac ca m-am saturat de injectiile alea dureroase, si va rog sa-mi spuneti daca este vreun tratament natural sau ceva pastile pe care sa le iau in locul injectiilor
0
25-05-2010, ora 18:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din pastile ar putea sa te ajute Cedax 400 mg 1 pe zi 10 zile.
Faci ASLO.. si daca e marit.. continui cu Moldamina..
din naturiste.. Usturoiul este antibacterian.
Uleiurile volatile de lamaie, eucalipt s.a
si Deasemenea.. Extractul din seminte de Grefe.
0
25-05-2010, ora 20:19
gabriel alex
Nu este medic/terapeut
gabriel alex
Multumesc mult. Am facut deasemenea ASLO si avea o valoare in jur de 200. Ar trebui sa fac Moldamin in continuare?
0
25-05-2010, ora 20:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.