streptococ B-hemolitic

20-02-2008
Mirela_Albulescu
Nu este medic/terapeut
Mirela_Albulescu
In urma cu cativa ani am avut streptococ B-hemolitic prezent. Am urmat tratamentul clasic, penicilina si moldamin. In urma cu 3 luni mi-am repetat analizele si desi streptococul era absent ASLO era 200, VSH 23, fibrinogenul 420, CRP negativ. Am repetat tratamentul cu 5 zile penicilina si cate un moldamin saptamanal timp de 3 luni. Acum rezultatele analizelor sunt urmatoarele: ASLO 200, VSH 12, fibrinogen 456, CRP negativ. V-as ruga sa imi spuneti care ar putea fi cauza nivelului crescut al acestor indicatori si care sunt remediile/tratamente in aceasta situatie.
3 comentarii
0
21-02-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
rezultatele analizelor.sunt in limite normale..mai putim fibrinogenul, caredepaseste cu putin limita superioara!
Nu am inteles din ce ati scris..daca aveti amigdalele prezente, daca faceti amigdalite pultacee sau numai sunteti purtatoare de streptococ.
Conduita terapeutica difera de la caz la caz!
astept mai multa informatie ca sa pot sa va dau un raspuns!
0
25-02-2008, ora 00:00
Mirela_Albulescu
Nu este medic/terapeut
Mirela_Albulescu
Am uitat sa mentionez ca am amigdalele prezente. Am avut streptococ B-hemolitic in urma cu cativa ani si de curand am repetat tratamentul (desi streptococul nu era prezent, ASLO si VSH erau marite). Ce ma ingrijoreaza este faptul ca ASLO, desi este in limite, a ramas totusi destul de crescut, si mai ales faptul ca fibrinogenul a crescut chiar daca am fost sub tratament. In mesajul anterior am uitat sa spun ca mama, matusa si bunica mea au osteoporoza si de aceea ma preocupa nivelul acestor indicatori. Oricum, nu stiu ce cauzeaza cresterea fibrinogenului si care sunt tratamentele pentru aducerea acestuia la un nivel normal. Va multumesc pentru raspuns!
0
25-02-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problema cu analizele este foarte controversata... sunt niste cifre care nu trebuesc scoase din context, ti.am zis sunt la limita de sus a normelor si nu ar fi mare problema...dar faptul ca ai amigdalele prezente, ca oricand poti face o amigdalita care sa faca sa creasca ASLO la 800(ca exemplu)...
Iti recomand sa mergi la ORL si impreuna cu medicul sa hotarati daca nu merita inlaturate amigdalele.este locul unde se localizeaza acel streptococ. dupa operatie si un tratament cu Moldamina...analizele vor arata cu totul altfel!
Mult curaj !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Streptococul beta hemolitic de grup B în sarcină
  •