stranut. alergie la frig???

12-08-2009
monelu
Nu este medic/terapeut
monelu
Ma confrunt cu o problema care nu imi mai da pace de o vreme: crize de stranut. Am perioade in care stranut si de 10 ori una dupa alta, de mai multe ori pe zi. Ciudat este insa ca am suferit de aceasta problema si in trecut, pe vremea cand inca locuiam la ai mei in Miercurea Ciuc, iar apoi am plecat cativa ani in SUA unde nu am avut absolut nimic. In prezent locuiesc in Bucuresti si ma simt f bine, dar cand merg la ai mei incep sa stranut de mor. Mama e inebunita, a schimbat toate pernele, lenjeria pt mine, nu e praf in casa, e doar frig... Pot sa fiu alergica la frig? Dar nu stranut niciodata afara ci doar cand intru in casa, am de multe ori senzatia ca e ceva ce nu imi prieste. Si in Bucuresti f rar cand ma trezesc din pat dimineata si e frig ma mai apuca stranutul. Am fost la alregolog acum 2 ani si mi-a zis ca nu sunt alergica la nimic in mod special ci doar la niste alergeni la care e sensibila toata lumea :(
Cel mai rau imi e dimineata cand ma trezesc, tre sa ma ridic repede din pat, iar daca misc plapuma ma apuca imediat desi e noua, curata si nu e din puf. Uneori si simpla atingere a fetei imi provoaca crize de stranut. Am senzatia ca ma sufoc... Cred ca am ceva si cu sinusurile caci desi nu ma doare nimic, uneori cand imi suflu nasul curge ceva albicios si dens, in cantitate destul de mare, care simt ca parca vine din sinusuri, iar dupa aceea ma simt asa de bine...
Sunt oare alergica la ceva anume? Sau poate fi criza de astm? Nu are nimeni la noi in familie astm.
S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema?
10 comentarii
0
12-08-2009, ora 18:09
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Consulta un medic homeopat. Acest simptom este cunoscut in homeopatie. Iar daca nu gasesti pe nimeni sa te ajute incearca cele de mai jos care te vor vindeca cu destul de mare siguranta.
Exista stranut de la frig atunci cand corpul este slabit, de la prafuri, mirosuri, etc.
Problema este de fapt in corp la tine si nu in afara lui ca daca ar fi altfel si altii ar stranuta la fel.

Exista mai multe remedii remedii homeopate care se potrivesc simptomelor tale
1. stranut des, mai ales dimineata
2. senzatie de frig
3. senzatie de sufocat
4. atingerea fetei provoaca stranut (Apis)
5. secretie albicioasa

Cele mai probabile sunt sunt Gelsemium, calcium carbonicum, nux vomica si sulphur si in plus Kalium bichromicum pt. secretie si sinuzita.

Unul sau mai multe din aceste remedii iti vor vindeca stranutul care este un simptom de luat in serios si care arata ca in corp la tine exista o toxina de care corpul nu se poate debarasa deloc in ciuda lui.

Aceste remedii iti vor folosi in plus ani intregi caci sunt bune la multe boli si tin mult.
Cumpara-le de la o farmcaie homeopata in dilutia CH30, costa 6 lei fiecare si ia-le asa:

Ziua 1 : 1 globula de Nux vomica seara
Ziua 2. 1 globula de Nux vomica dimineata si una seara
Ziua 3. apa si ceauiri
Ziua 4. apa si ceauri
Ziua 5 : 1 globula de Sulphur dimineata si una de gelsemium seara.
Ziua 6 : 1 globula de sulphur dimineata si una de gelsemium seara
Ziua 7 : 1 globula de Calcium dimineata si una de gelsemium seara
Ziua 8 : 1 globula de Calcium dimineata si una de gelsemium seara
Ziua 9 : 1 globula de Calcium dimineata si una de gelsemium seara
Ziua 10 : 1 globula de Calcium dimineata si una de gelsemium seara
Incepand din ziua 8a iei la pranz cate o globula de kalium-bichr. pt. inlaturarea secretiei nasale timp
de 6-10 zile.

Iar dupa aceea iei la fiecare 1 saptamana alternativ Sulfur si Calciu carb. timp de 2 luni.

Daca mai imi dai detalii suplimentare putem afla exact remediul unic de care ai avea nevoie (ar putea fi cu totul altul decat unul din cele de mai sus ) dar combinatia de mai sus are sansa de 90% de a vindeca cauza stranutului intr-un alt mod, iti va intari sistemul imunitar si va elimina toxinele pe care corpul nu mai are puterea de a le elimina de la sine. Nux-vomic si Sulfur detoxifiaza ficatul,
Gelsemium si Calciu carb. ajuta la raceala, secretie si senzatie de frig si altele. kali-bichr. scoate secretiile indaratnice mai ales la sinuzita.

In acest timp evita complet cafea, cola, vinul, berea, iutelile, carnea de porc, ciupercile si cascavalul, musetelul, menta si uleiurile eterice.
0
12-08-2009, ora 19:04
monelu
Nu este medic/terapeut
monelu
eu nu am inteles niciodata cum functioneaza homeopatia asta...
de ce trebuie evitate alimentele de mai jos? nu vad legatura.
merci oricum, tre sa recunosc ca sunt destul de sceptica, nu stiu de ce, dar poate o sa incerc.
0
12-08-2009, ora 19:21
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Nu cred ca sunteti alergica la frig...frig exista peste tot (inclusvi in Sua), nu numai la parintii dvs. acasa (afrigora este exclusa, cel putin din punctul meu de vedere!). S-ar putea sa fiti alergica la acarienii din praful de casa (pot fi responsabili pentru simptomele persistente)...
Alergia la acarieni poate fi controlata prin:
- evictie (reducerea expunerii la acarieni)
- medicatie antihistaminica sistemica
- imunoterapie specifica cu vaccinuri alergenice (numita impropriu "desensibilizare")...

In dormitor sunt cei mai multi acarieni, de aceea masurile de evictie trebuie concentrate asupra acestuia. Se recomanda cu strictete sa:
- eliminati sursele de umezeala din locuinta (vase umplute cu apa deasupra surselor de caldura, a florilor chiar daca sunt si nepolenizante, impiedicarea intrarii aburilor de la bucatarie sau baie);
- selectionati pentru asternut tesaturile usor de spalat;
- in locul pernelor cu pene folositi perne umplute cu materiale sintetice;
- in ultimii ani au devenit disponibile asternuturile speciale din material care nu permite trecerea alergenilor din perne, plapuma sau saltea;
- folositi paturi si cuverturi care pot fi spalate;
- spalati asternuturile la 10 zile in apa fierbinte;
- tineti hainele in dulap si tineti inchise usile acestuia;
-avitati contactul cu animale, chiar si de casa!


In speranta ca v-am putut fi de folos, cu placere si respect,
NICK;)
0
12-08-2009, ora 21:36
monelu
Nu este medic/terapeut
monelu
merci NICK!
m-am gandit si eu la acarieni... e f probabil ca ma deranjeaza si aia, dar totusi am probleme cu frigul... la prima adiere de vant sau prima senzatie de racoare incepe nebunia :)
asta cu umezeala am sesizat-o si eu ca nu-mi face bine...
o sa merg iar la alergolog :(
0
12-08-2009, ora 21:54
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Daca incercati sa intelegeti este greu, mai simplu este sa intelegeti sa incercati numai :-)
Este insa firesc sa nu intelegeri ceva cu care nu v-ati ocupat inca.
Legatura cu alimentele este asta:
Acele remedii contin numai energii foarte fine si nici un pic de substante, este ca un cd cu o musica usoara, care atunci cand sunt suprapuse de energii grosolane ( avion, camion) nu mai pot fi receptionate de corpul energetic pt. a se putea vindeca pana la capat.
Lista de mai sus cu cafeaua etc este lista cu energiile grosolane care fac ca remediile sa nu-si mai faca efectul deloc sau sa-l diminueze puternic.

Nu se bea alcool la tratamente cu antibiotice. si in homeopatie exista anumite restrictii similare.

Orice om inteligent poate de fapt sa inteleaga homeopatia daca doreste. Cititi aici de ex.
http://www.leacuri.net/despre_homeopatie.htm

sau aici
http://www.homeopatie-srh.ro/

http://www.piticipecreier.ro/carte/3718-Homeopatie-pentru-toti-Cum-sa-ne-ingrijim-trupul-mintea-si-spiritul.html
0
12-08-2009, ora 22:02
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Atunci se poate sa fie vb si de AFRIGORA, care-i f greu de tinut sub control! Consulta alt medic alergolog...sau incearca remediile homeopate propuse de Scarface! Who knows, maybe are good! for you ;)))


In speranta ca ti-am putut fi de folos, cu placere si deferenta,
N I C K;)
0
13-08-2009, ora 13:22
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Cine a devenit sensibil la frig si la umezeala in aceasta masura are cu siguranta un dereglaj la calciu (98% din populatie) si o constittutie hidrogenica care are exces de hidrogen in sange si ca urmare frigul si umezeala face rau chiar si in "doze" mici. Pana si pestele si mancarurile prea umede fac rau la astfel de oameni.

Alergologul nu va va ajuta absolut deloc caci nu are cum orice ar face (caci nu stie mai nimic despre cum functioneaza corpul) mai ales ca nu cunosc un alergolog sa poata sa vindece o singura alergie cu atat cea la frig.

Mai ales ca cele mai multe alergii vin de la intoxicatia ficatului si a sangelui si pentru asta ar trebui ca alergologii sa se numeasca "ficatologi" si nu alergologi.

Va pierdeti timpul si o sa ajungeti ulterior sa vedeti ca am dreptate, dar omul cat traieste numai din greseli invata. O astfel de slabiciune o vindecati numai cu ajutorul homeopatiei sau daca va duceti intr-o clima calda si uscata si va insanatositi acolo.
0
25-02-2010, ora 10:23
balan_nela
Nu este medic/terapeut
balan_nela
buna..sunt alergica la frig(urticarie afrigore) din 2005...pana cum nu a fost prea rau...adica sub 10 grade nu ieseam decat in masina incalzita...dar, anul acesta s-a agravat.din decembrie stau in casa la 25 de grade imbracata bine si acoperita cu pleduri.nu pot sta la o temperatura mai mica..in plus transpir din ora in ora in cantitati mari.e ingrozitor.nu cred ca se mai poate face ceva.nu am incercat homeopate...dar nu ma pot deplasa...asa ca e greu de gasit un homeopat sa vina acasa.poate un medic pe aici sa-mi spuna ce sa iau.mii mii de multumiri...sunt disperata.
0
30-03-2010, ora 11:52
dogariu
Nu este medic/terapeut
dogariu
buna ziua.de ceva timp dimineata cand ies la aer rece incep sa, stranut si sa-mi curga nasul (secretie apoasa). Am fost la medicul alergolog, am facut testul + analizele pt. alergie si nu mi sa gasit nici o alergie.Poate sa ma ajute cineva?
0
08-12-2016, ora 09:51
GD
Nu este medic/terapeut
GD
Buna,

Imi poti spune daca ai rezolvat aceasta problema? Eu am aceeasi problema de cativa ani, la alergolog nu-mi iese nici o alergie..doar martorul alergic. Sunt alergic conform testelor, dar nu se stie la ce. Tratamentele de alergie, dau rezultate dar nu vreau sa iau toata viata medicamente... Stranut foarte mult, in special dimineata, imi este frig chiar daca in camera este cald si imi curge nasul ca un robinet. Am impresia ca are legatura si cu temperatura de afara. Pe langa asta, iti pot mentiona ca stau la parter si in jurul meu este nu este asflat 100%.. mai este si pamant. Probabil ca asa ai si tu la mama ta. Nu stiu daca influenteaza dar patesc asta si daca stau la hotel la un etaj superior, la munte...nu cred ca este din cauza locului.
Am luat claritine in trecut, am mai luat nasonex, acum iau rhinocort si borenar.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sensibilitatea la frig (intoleranța la frig)
  •