stomacul, rinichii si meteo-sensibilitatea

15-05-2006
anca69
Nu este medic/terapeut
anca69
Buna ziua. Ma numesc Anca, sunt din Bucuresti. Printre multe afectiuni care nu-mi dau liniste, una se detaseaza pregnant. Cred ca sunt foarte sensibila la schimbarile meteorologice. Spre exemplu: am suferit nenumarate interventii chirurgicale, iar cand afara este innorat sau chiar ploua (indiferent de anotimp), ma chinuie dureri groaznice in zonele afectate de aceste interventii. Bun, cu acest lucru m-am obisnuit de ani de zile. Insa cel mai rau dintre toate este faptul ca stomacul este cel care se revolta intr-un mod nu foarte "prietenos" prin spasme si dureri de genul "invarte cutitul in rana" (pana aproape de caderea in lesin), chiar stari de voma si multe alte stari amestecate (dureri de cap, lipsa de vlaga, scaderea puterii de concentrare, scaderea tensiunii). Desi am facut endoscopie (la urgenta), nu mi-a fost depistat ulcer (ci, mai curand, mici ulceratii, care nu reprezentau un pericol, si un inceput de gastrita). Sufar, de multi ani, si de enterocolita acuta (pe care am tratat-o an de an, mai ales primavara cand se accentueaza crizele). Durerile se acutizeaza in special in zona diafragmei (in capul pieptului). Mi s-a mai spus ca si durerile de rinichi se pot transmite in acea zona, insa nu mai stiu ce sa cred. In urma unei EKG la rinichi, intr-adevar, acestia erau usor mariti, pe unul dintre ei s-au descoperit pietricele (calculi), iar pe celalalt doar nisip. Am mai eliminat din acesti calculi intre timp (desi ma mai incearca dureri in zona - culmea, tot la schimbarile meteo). Credeti ca exista vreo legatura intre schimbarile meteo si diversele afectiuni pe care le-am prezentat? Ce-i de facut pentru a ameliora aceasta situatie, in care banuiesc ca nu sunt singurul caz?
2 comentarii
0
23-05-2006, ora 00:00
Dr. Adam Evelina
Identitate neconfirmată
Dr. Adam Evelina
Va recomand un control la Centrul Naturist de Sanatate Raphael Medica dr. Zama Nela tel programari 0212331950 200.000 consultatia
0
06-06-2006, ora 00:00
ionela_lavinia
Nu este medic/terapeut
ionela_lavinia
buna ziua.ma numesc Lavinia si sunt din Galati.in afara faptului ca am pietre la rinichi si infectie am probleme cu stomagul am fost la doctor si mi sa spus ca am gastrita acuta.am dureri ingrozitoare de stomag chiar daca mananc chiar da ca nu ma doare ingrozitor.vas ruga sa ma ajutati si sami spuneti ce regim sa tin sau ce sa fac ca sa imi revin.va multumesc.si va rog ajutatima
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum ne putem distruge rinichii
  • Obiceiuri nocive pentru rinichi și cum îți poți proteja rinichii
  • Verificarea rinichilor - analize, teste și investigații (explicare rezultate rinichi)
  •