stimulatorul cardiac este o piedica pt. utilizarea computerului?

125 comentarii 1 2 34 5 Înainte ›
0
24-08-2009, ora 14:48
Arm-Med
Identitate neconfirmată
Arm-Med
Cemah, nu fac publicitate nimanui si nu sunt cardiolog. Sunt bioinginer si lucrez in domeniul cardiologiei de peste 9 ani de zile, colaborand cu toate spitalele mari din tara. Lucrez cu peste 20 de spitale din Romania, asa ca, dupa umila mea parere, cred ca vorbesc in cunostinta de cauza.
Tu in ce calitate faci anumite afirmatii?
Despre operatii care au costat fabulos si au fost facute in bataie de joc in tari vestice... asta e realitatea, am avut astfel de pacienti. Poti sa crezi sau nu...
Daca deranjez pe cineva cu afirmatiile mele ma pot retrage fara probleme de pe acest forum, ca am destule de facut, nu-i problema. Doar am vrut sa ajut, tinand cont ca am ceva experienta in domeniu si fata de anumiti doctori stau de vorba mai pe indelete si incerc sa ofer mai multe explicatii.
0
24-08-2009, ora 18:31
vulpy
Nu este medic/terapeut
vulpy
Pentru ARMMDT,
Va rog sa nu va retrageti. Acest forum a fost initiat de mine. M-am bucurat ca tonul comentariilor a fost civilizat si la obiect. M-am bucurat foarte mult. In momentul lansarii acestui subiect nici nu imaginam ca exista un numar atat de mare de purtatori de stimulator cardiac care au varste atat de variate. Interventiile Dvs.competente
mi-au fost de mare folos. Acest forum exista de doi ani-fara polemici.
Cei care nu sunt afectati de acest " handicap" rog sa nu mai comenteze aici. Exista multe alte forumuri pentru polemici de prost gust.
Stimate ARMMDT- imi ceri scuze in numele celor care intr-un fel v-au suparat cu interventii fara nici un temei.
In ceea ce ma priveste, eu VA MULTUMESC! M-ati ajutat foarte mult.
VULPY
0
24-08-2009, ora 21:58
Arm-Med
Identitate neconfirmată
Arm-Med
OK!
0
25-08-2009, ora 22:27
eddyA
Nu este medic/terapeut
eddyA
Pentru ARMDT
NU cred ca la pregatirea d-voastra ar trebui sa va agitati pentru un analfabet si un incompetent.
Credeti-ma in fiecare zi vad astfel de exemplare pregatite doar pentru viata de "stepa"
Acesti indivizi caracterizati doar prin lipsa educatiei atat familiale cat si sociale, crescuti la scoala junglei, nu ar trebui sa va intereseze decat atunci cand Doamne Fereste ajung sa aiba nevoie de ajutorul d-voastra.
Si atunci bineinteles.pentru a-i ajuta.caci "mare e gradina Domnului si multi ii sar gardul.:))"
Am citit si eu mesajul acestui "interesat".nu inteleg pentru ce trebuie sa dea dovada de cinism pe un forum al unor persoane cu probleme reale medicale...dar dupa 16 ani de activitate juridica penala nu ma mai mira nimic...
Cu deosebita stima.al d-voastra Edy
0
02-10-2009, ora 16:56
paulo
Nu este medic/terapeut
paulo
as dori sa aflu daca ma incadrez la o pensie de handicap ? mi-am inplantat un stimulator cardiac defibrilator acum douo luni se numeste biotronic mi lam pus in grecia si nu stiu cu exactitate dimnosticul de la medic acuma urmeaza sa al iau cand ma duc la primul control, tot ce stiu mi-au zis k am o boala care este f rara care se mai intampla la fotmalisti, poti face un infract de o data stie cineva sa-mi explice?astept un raspuns va rog.
0
02-10-2009, ora 17:26
Arm-Med
Identitate neconfirmată
Arm-Med
paulo, poti sa ne dai mai multe amanunte referitoare la tipul de stimulator si motivul pentru care ti-a fost implantat? Biotronik este firma care l-a produs, dar modelul? Adica este unicameral, bicameral sau cu resincronizare? Si ar fi interesant sa stim de ce ti-a fost implantat. Ce simptome aveai?
Cat despre a face infarct, aceasta nu are nici o legatura cu stimulatorul. Infarctul se face din cu totul alte motive.
0
02-10-2009, ora 18:05
paulo
Nu este medic/terapeut
paulo
stimulatorul este cu un singur fir, modelul este lumax 300 vr-t. si sintomul a fost urmatorul. mergeam intro dupamiaza pe strada si am cazut jos din picioare, nu am lesinat ci doar a fost o ameteala puternica nu am mai vazut nimik in fata ochilor, dupa ce am facut toate analizile dr cardiolog mi-a spus k trebuie sa-mi puna un stimulator cardiac din cauza k am niste aritmi foarte proaste si se poate opri inima de o data in cazul care se opreste stimulatorul imi da un soc sa ravina la normal inima. boala pe care mi-au diamnosticato mi-au zis k este ff rara si imi da stari de ameteli. in luna lui noiembrie o sa ma duc la primul control si o sa-mi iau tot dosarul de acolo mi-au zis k boala este din nastere astept un raspuns de la dumneavoastra va multumesc.
0
02-10-2009, ora 18:12
Arm-Med
Identitate neconfirmată
Arm-Med
Ce ai tu nu este stimulator cardiac ci defibrilator implantabil. Cat despre boala extrem de rara... daca imi spui cum ai fost diagnosticat as putea sa imi dau o parere. Dar in momentul de fata cred ca nu aveai nimic deosebit, faceai probabil o tahicardie ventriculara rapida care determina reducerea debitului cardiac si, astfel, irigarea creierului. De aceea ameteai. Si sunt zeci de mii de oameni in toata lumea care au asa ceva, deci nu e chiar rar.
Detalii despre boala as putea sa iti dau daca imi spui mai multe despre ce scrie in dosarul medical.
0
03-10-2009, ora 11:38
paulo
Nu este medic/terapeut
paulo
aveti dreptate d-ul(ARMMDT) este defibrilator inplantabil diamnosticul inca nu-l stiu, dar ce ma intereseaza daca pot beneficia de o pensie de handicap ? astept un raspuns de la dumneavoastra va multumesc.
0
03-10-2009, ora 18:26
Arm-Med
Identitate neconfirmată
Arm-Med
Din pacate nu as putea sa iti dau un raspuns sigur, pentru ca asta e o treaba de legislatie, nu de cardiologie. Ar trebui pur si simplu sa intrebi la Ministerul Sanatatii sau la Casa de asigurari...
0
20-10-2009, ora 13:56
luanapet
Nu este medic/terapeut
luanapet
Buna ziua! Ma alatur si eu celor care au pacemaker. Am 39 de ani si mi-a fost implantat pacemaker-ul acum o luna. Am fost operata pe cord( acum o luna si jumatate (reprotezare valvulara aortica). In urma operatiei cordul a prezentat numai ritm jonctional cu blocuri av grad III, frecventa 50 batai/min. Cam la 3 saptamani dupa operatie am inceput sa am si ritm sinusal. La ultimul control pentru pacemaker mi s-a spus ca am fost pe ritmul meu cam 85% din timp. Si acum am blocuri AV din cand in cand, ritmul inimii fiind cand dat de pacemaker cand al meu.Sunt speriata si as vrea sa stiu daca a mai trecut cineva printr-o situatie similara.Inca nu m-am obisnuit cu ceea ce simt la trecerea de pe un ritm pe altul.Am inteles ca locul unde s-a operat este f aproape de nodul atriosinusal...si de aici toata problema...Oare am sanse sa raman numai pe ritmul meu??
0
20-10-2009, ora 14:04
Arm-Med
Identitate neconfirmată
Arm-Med
Daca e vorba de bloc atrioventricular atunci problema e nodul atrioventricular, nu atriosinusal (sau sinoatrial, mai corect).
Din pacate, daca in timpul interventiei a fost lezat mecani mecanismul de transmitere atrioventriculara acesta nu va mai functiona niciodata normal, de aceea prezenta pacemaker-ului este necesara si va fi mereu, chiar daca el va functiona doar 15% din timp si chiar daca nodul sinusal s-ar recupera 100%.. E posibil, insa, ca in timp si cu o medicatie optima pacemaker-ul sa intre in functiune din ce in ce mai rar, ajungand la un nivel suficient de scazut cat sa nu te deranjeze.
Despre cazuri ca al tau sunt mii de pacienti de acest fel in Romania, stai linistita, ca nu esti singura.
Spune-ne si noua unde ai facut interventia pe cord, ce doctor ti-a implantat stimulatorul si ce fel de stimulator e (macar ce marca).
0
20-10-2009, ora 14:19
luanapet
Nu este medic/terapeut
luanapet
revin...postoperator au aparut tulburari de conducere BAV grad 3. Mi s-a spus ca tulburarile de conducere pot apare si datorita inflamatiei din zona. Cand am intrat pe ritm sinusal, timp de 10 zile nu am stiut ce e acela pacemaker...Din cauza tahicardiei insa am inceput sa iau betablocante...corlentor. Odata cu inceperea tratamentului au inceput si alternantele de ritm... Exista vreo legatura intre tratament si tulburarile de conducere??? Mentionez ca nu exista nici o decompensare a cordului.este in parametrii normali.
M-am operat la C.C.Iliescu, chirurg Horatiu Moldovan. Stimulatorul a fost implantat de catre dr. C.Capraru si este VVI Biotronik.
0
20-10-2009, ora 14:32
Arm-Med
Identitate neconfirmată
Arm-Med
Si dr. Moldovan si dr. Capraru sunt medici foarte buni, asa ca ai beneficiat de un tratament de calitate.
Este posibil ca din cauza medicatiei sa ai probleme de conducere atrioventriculara. Corlentorul este un medicament pentru angina pectorala si are ca efect scaderea usoara a frecventei cardiace. El se da, de obicei, atunci cand nu pot fi recomandate betablocante, ceea ce este si cazul tau.
Despre inflamatie, dupa o luna si jumatate ar fi trebuit sa dispara destul de mult incat sa nu faci BAV de gradul III. Dar fiecare organism raspunde in felul lui...
Nu cred ca in momentul de fata cineva iti poate da un raspuns 100% despre cum va evolua sistemul tau de conducere intracardiaca. Cel mai bine e sa mergi la controalele periodice la care ai fost cu siguranta programata si sa vedem cum este evolutia in timp.
0
20-10-2009, ora 14:41
luanapet
Nu este medic/terapeut
luanapet
BAv de gradul 3 am facut postoperator.acum nu mai sunt de grad 3...Va multumesc pentru raspunsuri.Cred ca psihologic nu am depasit inca situatia...Ambii dr. sunt extraordinari...si nu sunt singurii.mai sunt multi de mentionat.Tare as vrea sa scap de corlentor.cred ca el e problema.iat tahicardia cred ca ar putea sa dispara daca nu as mai fi anemica. Oricum efectul corlentorului este reversibil, nu? Adica odata cu incetarea tratamentului, daca acesta a fost problema, ritmul isi revine, nu?
0
20-10-2009, ora 14:56
Arm-Med
Identitate neconfirmată
Arm-Med
Din cate stiu eu da. De aceea zic ca odata cu trecerea timpului si cu vindecarea si recuperarea tesutului situatia se poate imbunatati foarte mult. Dar cu siguranta nu poate nimeni sa prezica cum va fi. De aceea trebuie sa urmezi exact tratamentul prescris, sa iti modifici in mod corespunzator regimul de viata si sa mergi la controale asa cum ai fost programata.
Vezi ca ti-am dat un PM.
0
20-10-2009, ora 15:00
luanapet
Nu este medic/terapeut
luanapet
Devin pisaloaga.stiu.Ce inseamna PM si unde pot sa-l vizualizez?
0
20-10-2009, ora 15:07
Arm-Med
Identitate neconfirmată
Arm-Med
Nu are nici o legatura cu pisalogeala! De unde ai tras aceasta concluzie?!
PM inseamna mesaj personal si il poti vedea daca dai click in partea dreapta sus a ecranului, in cadrul campului verde, pe link-ul "Modificati profilul dvs". In fereastra care ti se deschide deruleaza mai jos si acolo o sa gasesti mesajele de la colegii de forum.
0
30-11-2009, ora 16:25
paulo
Nu este medic/terapeut
paulo
pt domnul (armmdt)am mai vb acum o luna cu dumneavoastra daca va mai aduceti aminte? referitor cu defibrilatorul inplantabil am fost acum o sap la control si am luat si diamnosticul, mi-au zis k am simptomul (BRUGADA) ce putesi sa-mi spuneti despre el si daca ar fii un pericol pentru baiatul meu, am un baietel de 6 ani si mi-au spus k este ereditar ce puteti sa-mi spuneti de simptomul asta?
0
30-11-2009, ora 19:30
Arm-Med
Identitate neconfirmată
Arm-Med
Sindromul Brugada reprezinta un anumit tip de tahiaritmie care determina camerele inferioare ale inimii (ventriculii) sa bata foarte rapid, declansandu-se chiar fibrilatia ventriculara (de aceea ai fost implantat cu defibrilator). Pe de alta parte nu oricine are acest simptom e obligatoriu sa dezvolte si aritmii. Dar nu prea e posibil sa se precizeze cine va avea si cine nu. Si, din pacate, intr-adevar e un mare grad de ereditate in cazul acestui sindrom. Dar, de obicei, el se manifesta la varste mai mari, incepand de pe la 25-30 de ani. Deci daca baietelul tau ar avea asa ceva ar putea, dupa ce mai creste (peste vreo 10-12 ani), sa faca un studiu electrofiziologic care ar demonstra daca are sau nu acest sindrom. In plus, pana atunci, cu siguranta cardiologia va mai evolua, deci chiar daca il are pot exista alte metode noi de tratament. Daca vrei sa discutam mai multe hai sa ne auzim pe e-mail -
0
12-12-2009, ora 19:58
costi.
Nu este medic/terapeut
costi.
Salut oameni buni!
Am un defibrilator implantabil care are si functie de stimulare, cand pauza compensat
0
12-12-2009, ora 20:05
costi.
Nu este medic/terapeut
costi.
scuze mi-a apasat nepoata pe enter.
compensatorie scade sub 30 de batai pe minut. Oricum am ca diagnostic Displazie aritmogena de ventricul drept. Am facut stop cardiac in 2004, moment in care mi-a fost montat. Sunt inca disperat, dupa 5 ani ca nu cumva sa se strice si sa nu mai functioneze. Sunt cam disperat cu campurile magnetice de care ma feresc sa nu cumva sa imi deregleze parametrii. Stiti cumva de restrictii clare pe care trebuie sa le respect?
Am Extrasistole ventriculare destul de dese, chiar si in cuplete, si dupa ele pauza compensatorie scade sub 30 de batai pe minut, moment in care stimuleaza. Stiti cumva daca aceasta boala se poate corecta chirurgical?
Multumesc..
0
13-12-2009, ora 10:37
Arm-Med
Identitate neconfirmată
Arm-Med
Despre stricat defibrilatorul stai linistit, ca nu se intampla. Dispozitivele astea sunt fabricate la niste standarde foarte inalte. Apropos, ce marca, ce model de def ai?
Despre campurile magnetice, acestea l-ar putea influenta decat daca sunt foarte puternice. Si chiar si atunci e posibil sa nu se intample nimic sau cel mai rau lucru care s-ar putea intampla ar fi sa se reseteze aparatul la parametrii din fabrica, dar de stricat nu se strica.
Ca restrictii din acest punct de vedere ar fi:
- sa nu porti telefonul mobil in buzunarul de la piept, iar cand vorbesti la el sa folosesti urechea de pe partea opusa implantului.
- sa nu treci prin portile de verificare de la aeroport.
- sa nu treci prin acele detectoare de la intrarea in supermarket-uri. Sa ai la tine carnetelul de purtator de defibrilator si atunci sunt obligati sa te lase fara sa treci prin acele porti, si la aeroport si la supermarket. Eventul iti pot face o perchezitie manuala, daca chiar li se pare ceva. Dar atat. Si sa nu-i lasi sa te pacaleasca nici cu detectorul acela manual, scanerul acela pe care il tin in mana si il plimba pe tot corpul. Daca vreunul insista poti sa faci scandal, ca e dreptul tau legal. Adica daca i-ai aratat carnetul de purtator de defibrilator si ala insista sa te scaneze poti sa-l dai si in judecata, la o adica.
Despre boala ta, imi pare rau sa iti spun, dar exista o singura solutie: transplantul de cord. In mod normal orice cardiolog care vede asa ceva ar trebui sa ii spuna acest lucru pacientului si sa il puna pe lista de transplant. Cei care au displazie aritmogena de ventricul drept dezvolta in timp tot felul de aritmii ventriculare, de aceea ai facut acel stop cardiac si de aceea ti-a fost implantat defibrilatorul. Dar implantul de defibrilator e doar un prim pas catre transplant. El e pus doar ca sa tina pacientul in viata pana atunci, nu trebuie sa se opreasca toata actiunea acolo.
La ce cardiolog esti in evidenta?
0
13-12-2009, ora 17:52
costi.
Nu este medic/terapeut
costi.
La doctorul Vatasescu Radu de la Florasca.
Ce sa zic. Inca nu s-a pus problema transplantului la mine pentru ca nu este o boala chiar asa de avansata. Intr-adevar fac destul de multe extrasistole ventriculare, putine atriale. In acesti 5 ani am facut doar 5 tahicardii ventriculare din care am iesit de 2 ori cu ritm de pacing(stimulare) si de 3 ori singur, fara defibrilator.
Boala nu a avansat aproape deloc in ultimii 5 ani. S-a vazut asata la ecografie.
Am o inima foarte sensibila, in sensul ca fac foarte multe extrasistole pe neurovegetativ.
Trebuia sa mentionez ca acum sunt ofiter de politie, asta dupa ce am facut 4 ani de liceu militar si 4 ani academia de politie la zi dupa care am facut stopul.
Acum am o viata cat de cat normala, si sper sa o duc asa multi ani.
Atata timp cat sunt linistit si nu ma panichez totul este in regula.adica imi tin boala in frau.
Multumesc pentru discutii si sper sa mai vorbim.
Toate cele bune!
0
13-12-2009, ora 17:55
costi.
Nu este medic/terapeut
costi.
Am uitata.
In legatura cu detectoarele din supermarket nu am nici o restrictie, pot trece printre ele fara nici o problema. Nici doctorul vatasescu nu mi-a spus ceva in acest sens. Dar o sa il intreb cu prima ocazie.
Toate bune!
0
14-12-2009, ora 21:21
Arm-Med
Identitate neconfirmată
Arm-Med
Ai incredere in dr. Vatasescu, ca e unul dintre cei mai buni cardiologi din Romania.
Despre respectivele detectoare eu ziceam asa, ca sa fim siguri 100%, ca tu mi-ai zis ca esti disperat de campurile electromagnetice. In principiu nu se intampla nimic daca treci prin acele detectoare, dar se si poate intampla, nimeni nu poate sa iti garanteze asta. Sansa e mai mare sa nu se intample nimic, dar nu 100%.
Despre afectiunea ta tine legatura cu dr. Vatasescu si el te va indruma cum e mai bine. Eu asa stiam, ca, in timp si in cele din urma, in urma avansarii displaziei aritmogene de ventricul drept, se ajunge la transplant. Dar daca zici ca la tine nu prea avanseaza... ce sa zic, Doamne ajuta! Sper sa fie tot asa.
Daca mai ai intrebari poti sa imi scrii si pe e-mail-.
Bafta!
0
05-01-2010, ora 22:47
DorinaD
Nu este medic/terapeut
DorinaD
Buna seara.Permiteti-mi in primul rand sa va urez tuturor un an plin de sanatate, in primul rand, de realizari, fericire si noroc.
Sunt noua pe acest forum si l-am gasit cautand cu disperare o solutie pentru tatal meu care este tare bolnav.
Nu primea aer, simtea ca se sufoca, nu putea sa manince, sa doarma asa ca a fost internat la spital.I se fac perfuzii, injectii si ia si ceva medicamente(acum nu mai stiu cum le cheama ca-s tare confuza si speriata, imi cer scuze...sunt panicata caci azi, dupa a 4 a zi de spitalizare nu prea m-am ales cu nici un diagnostic pentru tatal meu Am stat de vorba cu dna doctor care mi-a spus ca inima este foarte bolnava, ficatul la fel dar nu mi s-a spus nici un diagnostic pe motiv ca nu se poate pronunta din cauza ca inima are fluctuatii...bate cind foarte tare cind foarte incet.??!!!
Ni s-a sugerat sa il ducem la Timisoara dupa ce ei il stabilizeaza pentru ca e tare slabit organismul.De asemenea ni s-a spus ca e posibil sa aiba nevoie de stimulator cardiac.
Intrebarea mea pentru dvs este legata de stimulatorul cardiac..am citit ce presupune acesta, ce este el dar ma intereseaza sa stiu daca acest stimulator se plateste daca trebuie pus si care este pretul lui.Va rog frumos daca ma poate ajuta cineva cu pivire la acest aspect.
Va multumesc din suflet, astept raspunsul dvs si va urez sanatate multa tuturor.
0
06-01-2010, ora 20:05
Arm-Med
Identitate neconfirmată
Arm-Med
In mod normal nici un asigurat medical nu ar tebui sa plateasca pentru nici un dispozitiv care i se implanteaza. Tatal tau banuiesc ca este pensionar, asa ca este acoperit de asigurarea de sanatate. In principiu stimulatoare ar trebui sa se mai gaseasca prin spitale. Da aceea, teoretic, nu ar trebui sa il cumparati. Dar acum depinde si de tipul de stimulator. Vezi ce zic si cei de la Timisoara si revino cu informatii, dupa care mai discutam
0
06-01-2010, ora 22:29
DorinaD
Nu este medic/terapeut
DorinaD
Buna seara.Va multumesc mult de tot pentru raspuns.Momentan tata este tinut sub observatie aici unde este internat. si de doua zile se simte putin mai bine, nu se mai sufoca si analizele sunt ceva mai bune ca la inceput.Ni s-a spus ca abia dupa ce starea lui e stabila il vom putea duce la Timisoara pentru investigatii mai amanuntite la inima si pentru stabilirea unui tratament adecvat problemei lui.O sa tin legatura cu dvs si inca odata multumesc tare mult.
0
07-01-2010, ora 17:05
luanapet
Nu este medic/terapeut
luanapet
Sunt reoperata pe cord-valva aortica- acum 4 luni si fac tratament cu sintrom. La ultima analiza mi-a iesit inr 2, 08. Mentionez ca acum 3 saptamani era 2, 44 si am crescut doza. Se poate colmata valva in aceste trei saptamani?
Adaugă un comentariu / răspuns
125 comentarii 1 2 34 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.