stimulare ovariana

07-09-2011
luysa_lys
Nu este medic/terapeut
luysa_lys
Urmez un tratament de stimulare ovariana cu Clostilbegyt, dupa care, in functie de rezultatul ecografului, trebuie sa fac Pregnyl. Se diminueaza aparitia unei sarcini daca intre Clostilbegyt si Pregnyl fac o pauza de o luna si ceva?
22 comentarii
0
28-12-2011, ora 22:47
serban ana
Nu este medic/terapeut
serban ana
buna luysa_lys, - si eu urmez un tratament de stimulare ovariana cu ova-mit, dupa care monitorizare ecograf. dupa care am facut pregnyl si nici un rezultat si sunt f.f.f.f dezamagita. tu ai obt vre-un rezultat de cand ai scris pe forum ?
0
26-01-2012, ora 21:16
luysa_lys
Nu este medic/terapeut
luysa_lys
Buna Ana! Din pacate, nu am obtinut niciun rezultat. Sansele de a ramane insarcinata se diminueaza de la o zi la alta. Sa dea Dzeu sa-ti indeplineasca visul!
0
27-01-2012, ora 22:12
serban ana
Nu este medic/terapeut
serban ana
Buna luysa, din pacate nici eu nu am obtinut nici un rezultat, se pare ca ovulatia mea nu decurge normal (foliculii nu ajung la dimens. normale nici in urma unei stimulari mai puternice cu " menopur 75ui fsh+75ul" fiole injectabile, acum mi;a prescris anticonceptionale " melleva 35 (diane 35)" pentru a estompa foliculii, dupa care din ziua 5 - 9 ova-mit, si sper din tot sufletul sa dea rezultat ca altfel cred ca o iau razna.
0
30-01-2012, ora 17:51
luysa_lys
Nu este medic/terapeut
luysa_lys
Poate ai incaput pe mana unui medic ginecolog f bun. Din nefericire, eu nu pot spune acelasi lucru...am avut nesansa sa fac stimularea pana la un anumit punct, pentru ca tratamentul pe care mi l-a dat doamna doctor nu se mai gaseste in farmacii. Am cautat disperata sa pot continua, dar in zadar! Iar dna doctor nu a binevoit sa-mi spuna unde il pot gasi. imi vorbea ironic!
0
30-01-2012, ora 17:55
luysa_lys
Nu este medic/terapeut
luysa_lys
Si eu cred ca o iau razna, nimic nu-mi mai convine! Si am si o varsta la care nu mai pot spera sa raman insarcinata...40 de ani.
0
01-02-2012, ora 10:53
serban ana
Nu este medic/terapeut
serban ana
La ce dr mergi ? e din Bucuresti ? clinica/spital ? ce tratament urmezi, poate pot sa te ajut eu, ca si mie imi da unele medicamente care nu se mai gasesc sau chiar nu se mai fabrica, dar la unele imi spune unde le gasesc (chiar suna la farmacie si intreaba daca au medicamentele respective, iti spun asta pt ca eram si eu de fata) si imi inlocuieste cu alte medicamente care au acelasi efect.
0
01-02-2012, ora 17:36
luysa_lys
Nu este medic/terapeut
luysa_lys
Am fost la dna doctor Popescu Maria la Synevo din Bucuresti. Mai profeseaza si la Malaxa. Inainte a profesat la caritas. Mi-a recomandat stimulare ovariana cu clostilbegyt, pregnyl si duphaston. Pregnyl nu se mai gaseste de fff mult timp si nici inlocuitor nu exista. Am luat leg cu dansa sa- i spun ca nu gasesc sub nicio forma pregnyl si mi-a spus ca-mi spune dumneaei la ce farm gasesc, dar s-a rezumat doar la vorbe. Apoi nu-mi raspundea la telefon sau imi respingea apelurile si nu am putut continua tratamentul. Plus de asta nu mi-a relatat corect cum se administreaza tratamentul. Am pierdut trei luni in zadar, iar pt mine timpul e f important pt ca am o varsta inaintata.
0
01-02-2012, ora 17:51
luysa_lys
Nu este medic/terapeut
luysa_lys
Clostilbegytul stimuleaza ovarul sa produca ovul, iar pregnylul sparge ovulul pt a fi fecundat sau eliminat, dupa cate am inteles eu! Ori, clostilbegyt fara pregnyl nu poate fl decat rau: ovulul neeliminat se poate pietrifica, se poate face ruptura de ovar, chisturi ovariene sau chiar mai rau! Maine fac analizele la secretie, papanicolau si daca sunt ok ma programez pt histerosalpignografie. Este ultimul pas pe care il mai fac, daca nici asta nu da rezultat imi pierd orice speranta.
0
02-02-2012, ora 06:24
serban ana
Nu este medic/terapeut
serban ana
inainte sa te stimulezeTREBUIA !!!! sa'ti faca histerosalpingografia (sa vada dk ai trompele infundate ca altfel iei la hormoni DEGEABA si iti dereglezi organismul), eu tot pe tratamentul asta merg dar cu alte medicamente care au acelasi efect cu cele pe care le'ai luat si tu, si anume: Clostilbegytul / ova-mit (au acelasi efect si le iau di ziua 5 - 9, dupa care in zilele 12, 14, 16 monitorizari, pentru a vedea foliculii- care trebui sa ajunga pana la dimens de 22mm, si cand ajung la dimens de peste 20mm se face pregnyl / ovitrelle);
pregnyl / ovitrelle (au acelasi efect), de pregnyl mi'a zis si mie dr. dar a zis ca dk nu gasesc sa iau ovitrelle ca are acelasi efect, dk vrei poti sa citesti la compozitie sa vezi, sau sa intri sa citesti prospectul.
Tie cum ti'a relatat tratamentul ? ca ai afirmat "mi-a relatat corect cum se administreaza tratamentul".
Unde te'a chemat sa'ti faci analizele la Synevo sau la Malaxa ?
Dar sigur la tine e problema cu ovulatia ? stii sigur ? ai facut monitorizari ale ovulatiei ?
Inainte sa'ti pierzi orice speranta te rog sa mergi la dr. la cere merg si eu ( pentru detalii vorbim pe mess
sau la tel daca vrei)
0
02-02-2012, ora 12:03
luysa_lys
Nu este medic/terapeut
luysa_lys
Ana, am spus asa: "NU mi-a relatat corect administrarea tratamentului"! Mi-a facut o schema dupa care sa ma ghidez: 3 luni consecutiv clostylbegit incepand din a 5-a zi de menstra pana la a 9-a, in fiecare luna marind doza pana ajung la 3 pastile pe zi. Dupa astea 3 luni de clostilbegyt, ecograf pt a vedea foliculii, apoi pregnyl a 12-a zi de la menstra si incepand cu a 16-a zi pana la a 25-a sa iau duphaston o pastila pe zi. Am sunat-o pe dna doctor sa-i spun ca am ajuns la a 3-a luna de clostilbegyt si ca nu gasesc pregnylul si mi-a spus ca nu am inteles nimic, ca trebuia sa le fac pe toate in fiecare luna si ca-mi spune unde gasesc pregnyl. Nu mi-a spus si nici nu am mai putut lua leg cu dumneaei. Am schema facuta si paragrafa de dna doctor, nu poate sa-mi spuna ca nu am inteles eu. Eu sunt din Slobozia si aici la Biomed mi-am recoltat secretia pt urmat analize: papanicolau, cultura de col, chlamydia, mycoplasma si secretie vaginala. Saptamana viitoare cand intru in posesia rezultatelor si daca sunt bune o sa ma programez la o clinica din Bucuresti pt histerosalpingografie. Nu mai apelez la serviciile dnei Popescu Maria.
0
02-02-2012, ora 12:07
luysa_lys
Nu este medic/terapeut
luysa_lys
ovitrelle contine doar o substanta din cele doua pe care le contine pregnylul. Sigur ca putem vb pe mess! Iti urez sa ai sorti de izbanda!
0
03-02-2012, ora 10:54
serban ana
Nu este medic/terapeut
serban ana
da, da, scuze - te'ai exprimat ca " nu mi-a relatat corect cum se administreaza tratamentul "
Sa dea Dzeu sa-ti indeplineasca visul mult dorit !
0
10-04-2012, ora 23:45
serban ana
Nu este medic/terapeut
serban ana
buna luysa_lys, ce mai faci sau ce'ai mai facut ???, sper ca esti bine, eu nu ma pot lauda cu nimik inca astept sa vad dk in cele din urma ajung la un rezultat, toate cele bune !
0
17-05-2012, ora 15:10
luyzza2000
Nu este medic/terapeut
luyzza2000
buna luysa si ana..am citit mesajele voastre si sunt foarte interesante...de aproape 2 ani asteptam si noi un bebe si nu vrea sa vina..anul trecut in august am inceput investigatiile sotul a facut spermograma si nu e nici o problema din partea lui iar eu am facut o histerosalpincografie tocmai in decembrie pentru ca in urma analizelor imi ieseau tot felul de microbi si pana i-am tratat s-a facut decembrie...ma rog am facut hsg si intr-adevar aveam trompele putin infundate dar doctora a insistat cu solutia aceea si le-a facut permeabile...suntem in luna mai si eu tot nu am ramas insarcinata..am mai fost la doctora prin martie dar imi tot spune sa am rabdare nu mi-a dat nimic niciodata de stimulare a ovulului sau sa urmarim ovulatia acum ca am citit la voi am aflat de asa ceva..nu inteleg de ce nu mi-a recomandat si mie asa ceva pana acum..ma mai duc luna viitoare la contro daca imi spune tot sa am rabdare si nu-mi da nici un tratament cred ca o iau razna...voi ce vesti mai aveti?s-a intamplat minunea? va doresc multa bafta
0
19-05-2012, ora 10:48
serban ana
Nu este medic/terapeut
serban ana
Buna luyzza ! in primul rand imi pare rau ca te afli si tu printre persoanele care se confrunta cu aceasta problema din diferite cauze, am citit cele scrise de tine si tin sa precizez un caz asemanator cu al tau pe care l'am intalnit in timp ce ma aflam la o monitorizare ecografica, una dintre paciente avea trompele putin infundate drept pt care dr. ii recomanda'se sa vina sa i'le desfunde de mai multe ori ( inainte de ovulatie din z9 - z11-z13) introducandu'i o solutie/subsanta nu doar o data si gata. in cazul meu eu stiu sigur ca am probleme cu ovulatia - foliculii nu ajung la dimens care trebuie, drept urmare dupa o monitorizare de 6 luni si stimulari din ce in ce mai puternice mi'sa recomandat IA ( inseminare artificiala). Din cate am citit pe internet am zis sa merg si la un dr. endocrinolog (dr. Vadim Gavan - clinica Anima din Bucuresti) drept urmare am si fost, aratandu'i toate analizele pe care le aveam si explicandu'i problema mea, mi'a mai dat sa fac unele analize sa' si dea seama care ar fii cauza fara sa te indoape cu tot felul de hormoni pe urma intrebandu'te de ce te ingrasi, de ce'ti cade parul, de ce ai pilozitate, etc... drept urmare mi'a descoperit ca ar fi o prob cu tiroida si mi'a recoman dat : SIOFOR 500mg 2cp/zi + DUPHASTON 2cp/zi din z15 -z24 a CM (ciclu menstrual) timp de 2 CM. Tu ai fost dr. endocrinolog ?
La ce dr mergi ? e din Bucuresti ? clinica/spital ?
0
19-05-2012, ora 11:46
luyzza2000
Nu este medic/terapeut
luyzza2000
buna Ana nu am ajuns la endocrinolog pentru ca nu m-a indrumat nimeni doar la ginecolog la D-na doctor Camelia Constantinescu de la maternitatea Bucur...sincer nu cred ca am eu nevoie de un endocrinolog, dar tie cine ti-a prescris tratamentul de stimulare ovariana?
0
19-05-2012, ora 15:41
serban ana
Nu este medic/terapeut
serban ana
Eu nu am ajuns la endocrinolog la recomandarea cuiva, dar ginecologia cu endocrinologia se intrepatrund si am zis ca nu strica, ca si asa nu am nimik de pierdut. O prietena a fost la dr ginecolog pt dereglare hormonala si ce crezi, a trimis'o la dr endocrinolog.
0
30-05-2012, ora 19:16
niculaemadalina
Nu este medic/terapeut
niculaemadalina
salut
si eu am incercat clostilbegitul vrun an fara succes dar slava domnului am ajuns la un medic ginecolog foarte bun care mi-a facut o serie de analize (histerosalpingografie, histeroscopie...) in urma investigatiilor am facut o laparoscopie ovariana si a reparat tot ceea ce era stricat de 6 luni am ovulatie si ovule care ajung la dimnsiunea potrivita rupanduse fara nici un fel de medicament sau injectie.Acum este doar o chestiune de timp pana ce voi ajunge la rezultatul dorit un bebe. deci fetelor sfatul meu este sa va gasiti un medic ginecolog bun care sa va explice ce se intampla si ce este de facut.
0
07-08-2012, ora 20:46
luysa_lys
Nu este medic/terapeut
luysa_lys
buna, fetelor! am revenit dupa o pauza! sansele mele de a ramane insarcinata natural au scazut la zero. in urma unei histerosalpingografii mi s-a spus ca trompa dreapta, unica pe care o mai am, e blocata. mi s-a recomandat fertilizarea in vitro. sper sa aud vesti bune despre voi!
0
08-08-2012, ora 11:10
luyzza2000
Nu este medic/terapeut
luyzza2000
Luysa_lys imi pare nespus de rau ca ai astfel de vesti cred ca e ff dureros o am o veste minunata sunt insarcinata in 16 sapatamani deci D-zeu face si minuni eram insarcinata si la momentul cand am scris aici dar inca nu aflasem.imi doresc din suflet sa te bucuri si tu de minunea asta.de ce ai o singura trompa ca nu inteleg...si nu se poate desfunda prin laparoscopie???iti doresc multa sanatate si un bebe cat de curand
0
11-08-2012, ora 16:54
luysa_lys
Nu este medic/terapeut
luysa_lys
luyzzza, ma bucur nespus de mult pt tine. Sa va ajute D.ZEU. Am o singura trompa pt ca in urma unei extrauterine am pierdut o trompa. Nu ma pot opera laparoscopic. Singura mea sansa este fertilizarea, dar nici fertilizarea nu-i sigura, plus de asta nu dispun de suma necesara. Sa ai grija de tine si de bebe!
0
12-08-2012, ora 08:02
luyzza2000
Nu este medic/terapeut
luyzza2000
imi pare ffff rau ptr ceea ce ti se intampla sunt convinsa ca e foarte dureros ptr o femeie sa stie ca nu poate procrea decat prin fertilizare dar nici atunci nu e ceva sigur...sa te ajute D-zeu sa treci peste dezamagirea asta...nu stiu ce pot spune in astfel de momente e dureros si sunt convinsa ca nimeni nu te poate consola
Multumesc mult ptr urari maine merg la ecograf poate vrea de data asta sa ne arate si ce este ca data trecuta statea ghemuit revin cu vesti...te pup si ai grija de tine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul