stimulare ovariana

29-07-2009
ana500
Nu este medic/terapeut
ana500
Buna ziua.
Ma numesc Ana Maria si am o intrebare sa va pun.
Eu trebuie sa fac o stimulare ovariana luna viitoare, momentan fac tratament cu cyclo proginova si medrol.
In ziua a 3 a trebuie sa fac o dozare de strogen si o eco transvaginala. Cu rezultatele trebuie sa ma duc la doctor in aceeasi zi sa imi stabileasca oschema de tratament. Se pare ca doctorul nu este in aceeasi zi acolo si m-a amanat cu cateva zile. A ramas sa ma duc in ziua a 7a a CM. Pt o stimulare ovariana sa incep tratamentul din ziua a 7a mi se pare cam tarziu. Voi ce ziceti, cele care ati trecut prin asa ceva cum ati facut?
Trebuie sa ma hotarasc ce sa fac ptr ca daca aman stimularea trebuie sa iau alta folie de cycloproginova ( ptr ca se ia din prima zi a CM) si sa aman analizele si programarea.
Voi ce ma sfatuiti. Timpul petrecutr alaturi de sot este limitat, mai sta acasa maxim doua luni dupa care pleaca in voiaj. Nu stiu ce sa fac.
Multumesc pentru intelegere.
4 comentarii
0
29-07-2009, ora 15:23
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Aceasta stimulare este pentru a ramane insarcinata ?
Medicamentele acestea suna mai mult a sterilizare decat de producere a copiilor, daca e sa fie asa...
Daca tu crrezi si speri ca iti ajuta... eu nu as face asa ceva pana nu am citit in amanunthartia insotitoare si m-am convins ca altii inaintea mea au avut succes cu astfel de medicament.
In plus exista tratamente naturiste si homeopate pt. asa ceva...
0
29-07-2009, ora 19:28
ana500
Nu este medic/terapeut
ana500
Tratamentul cu cyclo proginova si medrol este un tratament pregatitor inainte de stimulare, iar doctorul m-a avertizat sa nu raman gravida in aceasta perioada (cyclo proginova nu este un anticonceptional). Medicatia imi asigura o anumita "ciclicitate" daca ma intelegi. Medrolul este preventiv, int-o doza mica (este ca un antiinflamator) iar cyclo proginova sunt hormoni care imi ajuta la o buna functionare a ovarelor. Crede-ma ca am citit si rascitit prospectele. Tratamentul nu il fac din capul meu.
Acum sunt putin cam dezamagita. Nu prea am mult timp la dispozitie. Daca nu ne reuseste acum, mai incercam la anul.
Merci oricum.
0
31-07-2009, ora 00:09
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Cunosc din intamplare un medic homeopat care se ocupa cu exact asa ceva in Bucuresti: ajuta la cuplurile care nu pot avea copii usor. Daca te intereseaza iti pot face rost de adresa. Scrie-mi in acest caz un mesaj privat.
0
05-08-2009, ora 15:31
piciu13
Nu este medic/terapeut
piciu13
ptr scarface-as dori si eu date despre medicul homeopat despre care vorbesti.cum pot scrie un mesaj privat?multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul