am descoperit ca sub osul urechii stangi ceva tare de forma bombata

30-11-2010
monica80
Nu este medic/terapeut
monica80
Sunt Monica am 30 ani si cam de un an de zile am descoperit ca sub osul urechii stangi la capatul maxilarului inferior exista cv ce se aseamana ca tarie cu un os, are forma bombata.acesta exista si in partea dreapta dar in partea stanga e mult mai bombat, se poate simti mult mai bn decat in partea dreapta...asta este cumva glanda parotida?ma speriat faptu ca in partea stanga e mai lunga parca si mult mai proeminenta, mai bombata decat in partea dreapta...este aproximativ la acelasi nivel cu osul de dupa ureche:(cu ochiul liber nu se vede dar daca palpez bine atunci da.am mai observat ca in partea dreapta unde nu se simte asa tare se alungeste mai mult, pana la maxilar, si in partea cealalta mai mult spre ceafa.nu stiu dak in partea stanga a fost mereu asa bombat, asa pronuntat ptr ca pana acum un an nu m-am palpat insistent si cand pun mana doar usor la gat nu se simte.am mai cerut niste pareri si mi s-a zis ca e vb de asimetrie.am fost si la orl aici in harghita unde locuiesc si mi-a zis dr ca nu trebuie sa ne ocupam cu el numa dak da eventual semne ca ar creste.dar de-atunci tot timpu sunt cu mana acolo si palpez cat e ziua de lunga:((.nici macar nu ma mai pot ocupa de copilasi ca tot cu gandul acolo is.si stiu ca suna aiurea dar m-am uitat si la baietelul meu de 5 anisori si la el intr-o parte se simte mult mai bn decat in cealalta parte.as mai vrea sa va spun ca cel mai bn se simte in anumite pozitii ale capului, mai ales cand is aplecata in fata si imi tin capul in jos.Va rog din suflet lamuriti-ma despre ce e vorba, poate ma puteti linisti cumva.e intr-adevar, se poate sa fie asimetrie???????Va multumesc anticipat.Cu stima Monica
4 comentarii
0
30-11-2010, ora 08:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ca sa va linistiti trebuie sa faceti O ecografie cervicala.. sa vedeti ce structura are si de ce este legat.
NU trebuie sapalpati mereu acoo.. fiindca puteti provoca Dvs,.. o inflamatie si durere fara sa fie cazul. cred ca daca va incercati sa va tineti de nas tota ziua.. se va inflama si nasul.. NU?
0
30-11-2010, ora 08:57
monica80
Nu este medic/terapeut
monica80
:)))Multumesc ptr raspunsul dv rapid.da asa este, n-am sa mai palpez.si cum o sa am ocazia voi face si ecografia.problema e ca trebuie sa fac cam 40 de km pana la ecograf si la noi la tara nu e simplu.dar inca o intrebare dak nu va suparati:nu este cancer asa-i?
0
30-11-2010, ora 12:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sigur NU..
0
30-11-2010, ora 15:27
monica80
Nu este medic/terapeut
monica80
multumesc frumos, macar din punctu asta de vedere m-am mai linistit!cu stima, Monica!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: