sterilitate primara

24-06-2010
daniela_82
Nu este medic/terapeut
daniela_82
buna seara ma numesc daniela am 28 de ani sint casatorita si vrem un bebe.2ani am luat logest iar din februarie nu le mai iau de 2luni incerc saramin insarcinata dar nimic am facut control ginecologic si diagnosticul a fost sterilitate primara avind si uter retrovers tratament : polidin indometacin sup vit amina E si daca nu ramin mi-sa recomandat desfundarea trompelor lucru de care sunt speriata va rog frumos un sfat
2 comentarii
0
25-06-2010, ora 04:57
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Din moment ce ati avut o sarcina, nu putem vorbi de sterilitate primara, care inseamna, prin definitie, absenta oricarei sarcini in antecedente.
Dar nu se poate vorbi de sterilitate in general, nici primara, nici secundara, deoarece aceasta inseamna, prin definitie, inexistenta unei sarcini la un cuplu care isi doreste acest lucru dupa un an de incercari.

Practic, dv nu ati ramas insarcinata dupa doar 2 luni de incercari. Chiar credeti ca se poate vorbi de sterilitate, deocamdata ? Deci, tot ce trebuie sa faceti acum e sa aveti un pic de rabdare, sa va luati un concediu relaxant impreunda cu sotul si sa nu mai luati anticonceptionale niciodata. Nu uitati, copiii vin cand vrea Dumnezeu, nu cand vrem noi.
0
27-06-2010, ora 14:05
daniela_82
Nu este medic/terapeut
daniela_82
buna ziua ma scuzati nu ma_ti inteles nu am ramas niciodata insarcinata am luat logest doi ani tot de doi ani sunt casatorita si doar de doua luni incercam sa ramin insarcinata si nu am reusit iar diagnosticul de sterilitate m_a speriat f tare ce sa fac sa mai astept si sa nu merg sa mi se faca desfundarea trompelor asa este copii vin cind vrea Dumnezeu si cred ca are grije si de noi va multumesc pentru raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.