am sterilet de 4 luni si menstruatiile sunt abundente si dureroase

01-11-2013
simona nich.
Nu este medic/terapeut
simona nich.
buna seara.as avea o nelamurire in legatura cu menstruatia.am sterilet de 4 luni iar menstruatiile sunt abundente si dureroase, mentionez ca am nascut un copil acum 3 ani si 4 luni s am decis pt a doua oara sa imi pun strilet deoarece pe primul organismul la refuzat la 9 luni de la nastere, cu acesta ma simt f bine doar ca menstruatiile sunt f abundente si fara calmante sunt f dureroase.as vrea sa stiu daca pot lua 2 fiole de calciu pe zi ca am observat ca ma simt mai bine si ca nu mai e asa abundent.acum prb e ca am inteles de la doctorita ginecolog ca clorocalcinul sau calciu are tendinta de a expulza steriletul, asa ca va rog sa ma sfatuiti cum sa fac?daca iau pe perioada menstruatiei 2 fiole pe zi e un abuz?sau nu?
6 comentarii
0
01-11-2013, ora 22:27
Dr. Erna Stoian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Erna Stoian
Buna ziua ceea ce descrieti dv pot fi consecintele steriletului-sangerarea mai abundena mai ales in primele luni dar dc sangerarea este f mare ar tb sa verif sa nu aveti si alte probleme! Calciul creste in general contractilitatea musculara dar este chiar recomandata administrarea lui in timpul menstruatiei!
0
01-11-2013, ora 22:38
simona nich.
Nu este medic/terapeut
simona nich.
doar ziua 3 si 4 sunt mai insuportabile, iar menstruatia ma tine pana la 7 zile chiar in a 8 a zi sunt curata, mi-am facut control imediat la o luna dupa montare medicul ma asigurat ca totul e ok ca e la locul lui, mentionez ca nu am avut rb de la el decat 3 zile o mica sangerare dupa montare si in rest nu dureri la contact sexual, nici dupa, iar primele 2 luni de la montare am avut regulat doar ca numai luna aceasta mia intarziat 8 zile dar intre timp am avut secretii maronii, pana abia de 2 zile mi-a venit normal, cu mici chisturi si un sangele mai gros ca o mucoasa.nu urat mirositor, culoare normala.mentionez ca dupa primul sterilet care l-am suportat doar 11 luni am avut ovare polichistice si am fost sub tratament cu diane 35, 7 luni, si 2 luni cu novinette dupa care am renuntat la ele iar dupa 3 luni mi-am montat al doilea sterilet T COOPER..atat.va multumesc anticipat.
0
02-11-2013, ora 08:23
Dr. Erna Stoian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Erna Stoian
Ovare polichistice nu se fac dat steriletului! Dc medicul dv a spus ca e totul in regula atunci mai aveti rabdare o luna doua si vedeti dc se mai regleaza menstruatia! Nu ati spus cati ani aveti si cat dura menstruatia inainte de sterilet. Intarzierea menstruatiei poate fi cauzata si de dereglari hormonale, inflamatie etc
0
02-11-2013, ora 13:13
simona nich.
Nu este medic/terapeut
simona nich.
da imi cer scz am 26 ani, menstruatia ma tinea cam 5 zile, inainte de sterilet, am o singura nastere prin cezariana, si nici un avort.daca si asta conteaza.si intr-adevar asta cred si eu ca din cauza dereglarilor hormonale intarzie menstruatia sau chiar am avut de 2 ori intr-o luna.precizez ca am luat inainte de a ramane insarcinata anticonceptionale 1 an si 5 luni, , am renuntat deoarece am luat 15 kg in plus dar pe erioada lor aveam menstruatie 4 zile.au trecut 4 ani de atunci si niciodata nam reusit sa dau jos acele kg de la pilule, iar pe timpul sarcinii am luat 10 kg si le-am dat jos in 2 luni dar greutatea cu care am ramas de anticoncetionale e aceeasi cu orice mam straduit nam reusit.am ramas insarcinata cu 82 kg dupa intreruperea pilulelor iar acum aceasi greutate.nu dau deloc inapoi.am avut perioade de depresie si stres intens si am sesizat ca si asta imi adauga kg.probabil ca dereglarile hormonale si in cazul asta isi spun cuvantul.va multumesc f mult pt raspuns.o zi buna va doresc.iar in momentul in care mi-am montat steriletul medicul ma examinat ginecologic amanuntit si totul era ok.nu aveam nimik din pct de vedere clinic si nici ecografic.lam montat in a 5a zi de menstruatie..
0
02-11-2013, ora 14:29
Dr. Erna Stoian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Erna Stoian
Poate ar tb sa va faceti un screening pt boli de tiroida! Hipotiroidia dar si hiper pot da dereglari menstruale! Hipotiroidia duce si la cresterea in greutate si scadere mai dificila chiar cu dieta!
0
05-11-2013, ora 11:09
simona nich.
Nu este medic/terapeut
simona nich.
da am fost si la endocrinologie, si mi sa efectuat si un ecograf pt a vedea cum stau cu tiroida si totul a iesit bn.o zi buna va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Steriletul - dispozitivul intrauterin
  • Montarea steriletului
  • Controlul dispozitivului intrauterin
  • Menarha - prima menstruatie
  • Calmează durerile menstruale acasă
  •