steriletul Mirena

23-01-2007
mamaina
Nu este medic/terapeut
mamaina
Intrebarea mea se refera la steriletul Mirena, care mi-a fost recomandat.Mentionez faptul ca am un ciclu abundent si pe o perioada de 7-8 zile. Este o alegere buna?
7 comentarii
0
12-02-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Dintre sterilete, da, e cea mai buna alegere in acest caz.
0
24-02-2011, ora 13:12
iacob_merry
Nu este medic/terapeut
iacob_merry
Buna ziua. Am virsta de 49 de ani si la un control ginecologic mi s-a spus ca am uter fibromatos si am ciclu abundent bineinteles insotit de o anemie.Dr.ginecolog mi-a recomandat MIRENA.Ce parere aveti despre acest sterilet? Multumesc mult.
0
24-02-2011, ora 23:24
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Daca doriti neaparat un sterilet, este SINGURUL pe care il puteti folosi, restul sunt contraindicate. Ca regula generala insa, fibroamele complicate cu anemie este bine sa fie tratate ginecologic sau chirurgical.
0
25-02-2011, ora 19:34
iacob_merry
Nu este medic/terapeut
iacob_merry
Va multumesc mult pt sfat dar dr ginecolog mi-a spus ca nu e cazul de operatie in urma unui control si a ecografiei endovaginale.
0
25-02-2011, ora 19:50
iacob_merry
Nu este medic/terapeut
iacob_merry
Credeti ca pot sa apara probleme la sin daca se pune acest sterilet eu nu vreieau neaparat dar nu am alta solutie deoarece am ciclu abundent si nu mai rezist.Multumesc mult.
0
29-04-2011, ora 15:00
iacob_merry
Nu este medic/terapeut
iacob_merry
Am virsta de 49 ani si am cicluri abundente si mi s-a recomandat dispozitivul mirena.Ce parere aveti totusi la virsta mea stau in dubii
0
31-01-2018, ora 20:20
AnnaCoen
Nu este medic/terapeut
AnnaCoen
Bună, am sterilet Mirena de 5 ani, știu că trebuie scos pt că după această perioadă nu mai are valabilitate, problema este că a intrat in uter cu tot cu fire . Mi s-a explicat că este mai complicată scoaterea lui afară.
Întrebarea mea este cat timp mai pot să îl las înăuntru și dacă afectează cu ceva?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Menstruațiile abundente ar putea fi cauzate de nivelul scăzut al unor proteine specifice
  • Cupa menstruală
  • Sângerări puternice în timpul menstruației - ce opțiuni ai?
  • Dispozitivul intrauterin este la fel de eficient în prevenirea sarcinilor ca ligatura trompelor și provoacă mai puține efecte adverse
  • Menstruația abundentă
  •