din ce cauza mi-a recomandat sa imi pun sterilet? a mai primit cineva un asa sfat?

23-01-2012
lorennna
Nu este medic/terapeut
lorennna
Buna seara. Astazi am fost la psihiatra mea si vorbind despre mine i-am zis inclusiv ca am doi amici si atunci ma intrebat daca am o viata sexuala activa cand i-am zis ca da mi-a recomandat ca sa imi pun sterilet.Intrebarea mea este din ce cauza mi-a recomandat sa imi pun sterilet si daca a mai primit cineva un asa sfat. multumesc
6 comentarii
0
23-01-2012, ora 18:57
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Doi amici inseamna doi parteneri sexuali ?
0
23-01-2012, ora 19:43
lorennna
Nu este medic/terapeut
lorennna
da
0
23-01-2012, ora 19:52
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Prezervativul ar fi si mai indicat, daca e folosit corect. Steriletul il poti folosi doar daca ai nascut, ai avut sarcini, dar nu te protejeaza de boli cu transmitere sexuala. Poate ti-a recomndat pentru a evita o sarcina pe care o considera ca nu ti-ar prii in acest moment. Oricum, astea sunt decizii personale, la fel ca si viata ta sexuala. Te poate consilia, dar nu iti poate impune/interzice ceva. Daca ai peste 18 ani.
Sanatate!
0
23-01-2012, ora 20:06
lorennna
Nu este medic/terapeut
lorennna
Multumesc pentru sfat si asa mai uit sa utilizez prezervativul mai ales ca de boli cu transmitere sexuala nu mie frica ca ii cunosc bine iar cat despre sarcina deocamdata am scapat cand am uitat de prezervativ.In fine am sa incerc sa nu mai uit sa-l utlizez ca deh un copil sau avort chiar nu mi-ar prii in acest moment
0
23-01-2012, ora 20:29
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Daca nu intra in contradictie cu vreun tratament, intreaba daca poti lua si anticonceptionale orale. In caz ca uiti de prezervativ sa nu risti o sarcina. Oricum, cred ca ti-a spus psihiatrul de ce ar fi bine sa fii atenta la capitolul asta.
0
24-01-2012, ora 16:58
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Steriletul ti-a fost recomandat pentru ca, probabi, i-ai spus ca mai uiti de prezervativ ; a ales urmatoarea metoda contraceptiva sigura si netoxica pentru organism. Avand doi parteneri sexuali a tras concluzia ca inca nu ti-ai intalnit jumatatea, doar acel barbat, unic, cu care sa-ti doresti sa stai alaturi fara sa te mai intereseze altcineva. Inca esti intr-o perioada de cautare, de definire a dorintelor, de experimentare ; psihiatra stie asta si ti-a recomandat o metoda contraceptiva ce ofera protectie pe termen lung, ce nu interfera cu nici un medicament si nu are efectele secundare ale pilulelor hormonale.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Lucrul individual intre sedintele de psihoterapie
  • Psihoterapia online
  • Dispozitivul intrauterin este la fel de eficient în prevenirea sarcinilor ca ligatura trompelor și provoacă mai puține efecte adverse
  • Personalitățile narcisiste și eficiența psihoterapiei (studiu)
  • O mai bună identificare a efectelor adverse ar putea îmbunătăți calitatea psihoterapiei
  •