stent-coronara, depuneri - artere

31-07-2014
paulama
Nu este medic/terapeut
paulama
Buna ziua,
Sotul meu 52 ani-i s-a pus un stent la o artera obturata 95% iar la celelalte 2 artere are o obturatie de 50% respectiv 60%.I s-a spus ca la cele 2 artere, fara stent, problema se rezolva cu medicamente in sensul ca nu mai avanseaza obturatia.A trecut prin clipe cumplite cu angina pectorala, inainte de stent, nu a facut infart.
Este foarte speriat acum si am vrea sa stim daca aceste depuneri se pot curata-am gasit pe net ca exista un aparat 'cardiofort ' care curata depunerile cu ultrasunete-ESTE ADEVARAT?-la clinica Grall in 2011- care acum nu mai au acest aparat si ca nici nu stiu ei in ce tara este.
ne puteti ajuta cu aceste informatii/ raspunsuri?
Sotul are colesterol 130( nu avut niciodata mai mult), trigliceridele 170, greutate 110kg /inaltime 1.70m.Incearca sa slabeasca,
Multumim mult
4 comentarii
0
05-08-2014, ora 13:18
VasileAl
Nu este medic/terapeut
VasileAl
Buna, am 62 de ani si la un moment dat datorita problemelor de mers pe care le-am avut copiii mei au insistat sa mergem la un consult. Am mers la Fundeni unde domnul doctor mi-a facut o investigatie Doppler la membrele inferioare. in urma investigatiei dl. doctor m-a trimis si la un consult cardiologic la dl. dr. Deleanu Dan. Ajuns aici, dupa primele investigatii dl dr. mi-a zis ca e nevoie sa facem si o coronarografie. In urma coronarografiei dl. dr. Deleanu m-a diagnosticat cu 2 stenoze coronariene. Deoarece sunt diabetic e neaparat necesar stent farmacologic activ. Ne-am intors la Fundeni in speranta ca voi reusi sa fac aceasta interventie cu stent aici si stiind ca e singurul spital care are aceste tipuri de stenturi, insa listele de asteptare existente m-au incurajat sa ma intorc in centrul de unde am plecat...Din pacate arterele de la nivelul membrelor inferioare sunt ocluzate si nu se mai poate face nimic interventional, asa ca s-a decis operatia la Fundeni pentru picioare si apoi montarea de stenturi la dl.dr. Deleanu. Asa s-au si intamplat lucrurile. Evident ca dupa operatie m-am recuperat mult mai greu decat dupa interventia cu stenturi insa intr-un final ma bucur ca sunt bine si ca mi-am revenit. Vreau sa le multumesc asadar domnilor doctori Baila de la Fundeni si nu in ultimul rand domnului doctor Deleanu. Au salvat o viata, m-au pus pe picioare cu foarte mult tact si calm si cu o colaborare exceptionala intre stat si privat, pot spune ca am ramas placut suprins. Va recomand cu caldura interventia minim invaziva, in caz ca nu se poate recurgeti la chirurgie.
Multa sanatate tuturor!
0
11-08-2014, ora 14:14
SilviuPre
Nu este medic/terapeut
SilviuPre
Am 48 de ani si de la un timp simt arsuri stomacale pentru care in prima faza am luat Dicarbocalm, apoi am inceput sa simt si dureri retrosternale ba chiar mai mult intr-o noapte am simtit ca ma sufoc. Dupa toate astea am mers la spital la Colentina, unde mi s-a facut un EKG si mi s-au recoltat analize. EKG ul a iesit modificat, doctorul m-a internat o saptamana in spital si m-a tinut sub medicatie pentru a stabiliza situatia. La o saptamana m-a lasat acasa. Eu simt aceleasi lucruri si dupa tratament. Vreau sa imi spuneti cateva nume de doctori foarte buni pentru o coronarografie si daca e cazul montare de stent dar prin metoda minim invaziva. Am auzit ca by-pass ul iti asigura dupa montare 10 ani de trai...asa ca exclud total aceasta idee. Va rog sa-mi spuneti cei ce ati trecut prin asta unde ar trebui sa ajung pe maini bune macar pentru un consult.
0
26-08-2014, ora 11:04
Augusstin
Nu este medic/terapeut
Augusstin
Silviu, cel mai bun sfat pe care il poti primi este sa incerci sa ajungi la cei mai buni cardiologi. Sunt foarte putini doctori cu adevarat buni pe acest subiect insa ne bucuram ca exista si avem variante, cum ar fi: Dan Deleanu, Lucian Zarma, Marin Postu, Pavel Platon. Daca reusesti sa ajungi in acest mediu unde aceasta echipa puternica isi efectueaza activitatea vei fi tratat cu mare atentie si indeletnicire.
Partea de cardio, la fel ca si neuro, ele fiind intr-o legatura directa de multe ori este foarte complexa si greu de identificat. Nu e recomandat sa iei medicamente dupa ureche sau sfaturi babesti ci numai sub supraveghere medicala.
Iti doresc multa bafta si sa speram ca nu vei fi nevoit sa ajungi la interventii.
0
14-02-2017, ora 11:20
paulama
Nu este medic/terapeut
paulama
Buna ziua,

Baiatul meu -17 ani are urmatoarele analize care nu se incadreaza in intervalul de referinta :
-hemoglobina 17.1g/dl (11.7-16.6 g/dl)
-nr eritrocite 5.63*10*6/ul (4.2-5.6*10*6 /ul)
-hematocrit 48.8% (37-48%)
-nr leucocite 4*23*10*3 /ul (4.5-13*10*3 /ul )
-nr limfocite 1.47*10*3 /ul (1.8-6.5 *10*3 /ul )

Va rog frumos sa-mi spuneti care ar putea fi cauzele acestor rezultate la analize si ce trebuie facut ?

Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Sistemul arterial