stari de panica si atacuri de panica puternice

15-11-2015
alexmihaikkk
Nu este medic/terapeut
alexmihaikkk
Buna dimineata, scriu asta aici in primul rand ca am nevoie de un sfat, iar in al doilea rand pentru ca asa imi distrage atentia de la starea de sufocare pe care o traiesc de cand m-am trezit, de aprox 40 min (8:30, bineinteles, trezit brusc). De aproape 3 luni patesc toate astea, a aparut brusc, fara sa patesc ceva si fara sa traiesc vre-un soc care sa-mi fi produs anxietatea. La inceput aveam tot felul de ganduri aiurea, cu teama de moarte, ma gandeam la toti cei care au trecut dincolo, si erau ganduri profunde si obsesive care ma faceau sa cred ca innebunesc, ba chiar credeam ca sunt si posedat la un momentdat(acum imi pare foarte penibil si amuzant, dar atunci chiar credeam) si asta ma facea sa intru in panica...dar nu ma sufocam, doar aveam senzatia aia de rau, transpiratie, golul in piept etc. In fine, dupa ceva timp a aparut problema cu lipsa de aer. La inceput pateam doar dimineata cand ma trezeam, era naspa prima oara ca nu eram obisnuit cu asa ceva, plus ca inca din copilarie am avut fobii legate de chestia asta cu aerul, cu sufocarea, cu inecul alimentar. Dar cu ceaiuri de sunatoare, magneziu, le-am mai tinut sub control. Totusi credeam ca am o boala la plamani, asa ca am fost la control la medicul de familie, dupa un consult la inima si plamani, acesta mi-a recomandat, bineinteles...un antidepresiv usor :)) Vagostabyl. Am urmat tratamentul, dar nu era pea eficient in timp ce il urmam, adica, incepusem sa am chiar si ziua atacurile de panica, si seara, nu conta..cand faceam efort sau ma gandeam ca sunt bolnav, imi apareau. Asa ca am inceput sa consum alcool, si imi era mai bine...pateam doar rar atacurile (1 data pe zi gen), plus ca aveam si o stare de relax. Am continuat cu magneziu zilnic, mai luam de la sora mea atunci cand ma simteam rau cate un xanax, sedatif pc (si ea avea atacuri de panica, doar ca nu se sufoca, ii palpita inima) si parca imi era mai bine...dar sm cazut in patima alcoolului si nu imi mai era 'bine' de la el, si acesta incepea sa nu-si mai faca efectul ca sa zic asa. Acum nu mai beau, dar tot patesc astea, dar macar stiu ca e pe sistem nervos si nu am cum sa mor. De cateva zile am linceput sa iau Extravalerianic, pe care l-am vazut intr-o reclama, si m-a ajutat cat de cat. Dar azi m-am trezit asa rau incat nu stiam ce sa mai fac, am luat un extravalerianic, juma de xanax de 0, 5 si acum imi beau ceaiul de sunatoare. Senzatia mi-a trecut...in fine, poate si fiindca am fost concentrat sa scriu fraza asta. Tin sa mentionez ca am 20 de ani, nu prea ies din casa, majoritatea timpului o petrec in pat, pana sa patesc chestiile astea aveam un stil de viata haotic, fumam, consumam alcool, aveam un program aiurea de somb, multe nopti nedormite, mancare nesanatoasa noaptea. Credeti ca ar fii bine sa fac o vizita la psihiatrie? Eu sunt can sceptic, nu stiu ce parere sa am de medicamentele astea.. Multumesc anticipat
6 comentarii
0
15-11-2015, ora 11:52
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua, ceea ce descrieti sunt simptomele unei tulburari de anxietate insotite de atacuri de panica. Cauzele sunt multiple, de la cele pe care le-ati enumerat in incheierea mesajului la (probabil) ceva din familie (avand in vedere ca si sora sufera de atacuri de panica). Tratamentul consta intr-o combinatie de medicatie, psihoterapie si schimbarea stilului de viata cu unul mai organizat, odihna etc.
Medicatia trebuie prescrisa de catre un medic psihiatru, in functie de evaluarea exacta a situatiei. Nu credeti in medicatie dar o luati de ceva vreme...Ca aceasta medicatie sa-si faca efectul este nevoie de un tratament administrat corect. Pe de alta parte, orice tratament, fara o dorinta de a schimba ceva, nu va va scoate din casa...
Valentin Pescaru
psiholog clinician-psihoterapeut-sexolog
0
15-11-2015, ora 13:58
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Alex incearca intai apoi iti vei face o parere ! Altfel vei ajunge la mana diversilor impostori cu diverse diplome si certificari ! Este o adevarata inflatie de ei !
0
15-11-2015, ora 22:13
alexmihaikkk
Nu este medic/terapeut
alexmihaikkk
Va multumesc din suflet, astazi mi-a facut sora mea programare la un medic psihiatru din orasul meu, maine o sa ma prezint acolo. Sper sa iasa bine :-s
0
16-11-2015, ora 10:04
hipoadin
Nu este medic/terapeut
hipoadin
Senzatia de sufocare pe care o descrieti ca o aveti la trezire si nu numai(reprizele de sufocare pot fi si in timpul somnului pe parcursul noptii dar nu va dati seama)pot fi de la sindromul de apnee in somn nediagnosticat. Ar fi bine sa va vada si un medic pneumolog care sa va indrume spre un cabinet specializat in polisomnografii, sa va testeze pentru SAS/OSA. Sindromul de apnee obstructiva in somn da simptome asemanatoare celor descrise de dvs mai sus. Sedativele si alcoolul pot agrava starea dvs.
0
16-11-2015, ora 11:12
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Sau invers ! Anxietatea da simptome asemanatoare apneei de somn !
0
18-03-2021, ora 06:15
Aditzu01
Nu este medic/terapeut
Aditzu01
Ai rezolvat ceva alex in legatura cu starile astea? Ai reusit sa scapi de ele?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: