stare generala de sanatate instabila

22-03-2010
sorin.istrate
Nu este medic/terapeut
sorin.istrate
Buna ziua
Ma numesc Istrate Sorin, am 30 ani, de mai bine de 7 ani lucrez in Italia, mai precis in Palermo, deci intro zona cu o clima complet diferita de cea unde m-am nascut, mai precis Targoviste, Dambovita.
Am urmarit de ceva vreme cu mult interes problemele de sanatate discutate pe forum si raspunsurile promte ale Dumneavoastra, si am hotarat sa incerc si eu, poate asa o sa gasesc vreun raspuns la problemele mele.
De aproape 3 ani am probleme de sanatate. In urma examenelor periodice de sange si a consultatiilor de tot genul pe care medicul de familie mi lea prescris, totul rezulta a fi norma, in sensul ca sunt sanatos tun, dar eu totusi am in continuare probleme.
Sa incep cu inceputul.
Acum circa 3 ani, in luna lui noiembrie 2007 mai precis, intors de la munca, intro Duminica dupa amiaza, in timp ce mancam impreuna cu sotia mea, dintro data mam simtir rau, avand senzatia ca ceea ce trebuia sa inghit nu mai aveam forta necesara sa o fac, de aici o stare de panica, cu tremuraturi, lipsa de aer, simteam ca nu imi ajunge aerul pe care il inspiram si ameteli, instabilitate, dupa care a urmat voma.
Am mers atunci la Urgente, unde am stat circa 10 ore, mi-au facut analize de sange, TAC, electrocardiograma, pana si test neurologic, ...toate bune
Concluzia a fost OBOSEALA
AM URMAT LA PRESCRIPTIA MEDICULUI, un tratament cu vitamine si saruri minerale, timp in care starea mea sa ameliorat, dar nu complet, medicul spunandumi ca totul depinde de starea mea de spirit si de stres acumulat si oboseala.
Am urmat control periodic, analize de sange si totul era normal in primele 6 luni.
Prin mai, iunie 2008, eram la munca, a trebuit sa cobor nu mai tin minte pt ce, mergand pe trotuar, am avut o senzatie puternica de ameteala, urmata de o instabilitate si lipsa de forte, pur si simplu nu mai aveam putere nici macar sa mai strig pe cineva, m-am oprit, a durat cam 5 minute la intensitate maxima, timp in care imi faceam curaj sa ajung acasa la o prietena care era foarte aproape, am reusit, iar aceasta a sunat la medicul meu, care ia spus sa ma calmeze ca nu e nimic grav, sa imi dea apa cu zahar si ceva sa mananc, intrun final am ajuns URGENTE din nou.
Aici, la analizele de sange mi-au gasit Fierul sub normal, adica 20, la un minim care ar fi trebuit sa fie de 45 miau zis ei, in concluzie terapie timp de o perioada cu FEROGRAD.
La urmatorul control fierul era la normal, eu continuam sa ma simt slabit, instabil si nesigur pe mine de acum, dat fiind faptul ca de atata timp nu se gasea ce am iar eu ma simteam din ce in ce mai rau.
CONCLUZIA Medicului- Ansie
Am urmat un tratament cu ansiolitice, mai precis Sertralina 50 mg, una pe zi tmp de 8 luni de zile, iar pentru a diminui agitatia Lexotan, 8 picaturi la nevoie.
In luna februarie a acestui an am terminat tratamentul cu ansiolitice, iar starea mea era cat de cat stabila pot sa spun, sau mai bine inbunatatita.
Am avut probleme din senin cu hemoroizi, iar in partea superioara a anusului sia facut aparitia un cist, am facut colonoscopie, asta dupa ce am urmat un tratament care sa opreasca sangerarile, iar colonul este perfect, mai mult nu prezinta nici o forma de inflamatie sau leziune, dar totusi, ( asta am omis sa va spun la inceput, inca din 2007, cand mam simtit rau prima data, am avut dureri in partea stanga, puternice, iar in urma sangerarilor de acest an, medicul a hotarat sa fac si aceste examene), mie mia ramas durerea aceasta saltuara in partea stanga, cistul a disparut, hemoroizii sau mai retras, si dupa parerea medicului nu prezinta un pericol atat de mare incat sa fac o interventie chirurgicala.
Marea mea nedumerire, totul este bine, iar eu continui sa am probleme;
La sfarsitul lunii februarie, am avut o mica bronsita, pt care am urmat un tratament cu antibiotice, am avut probleme cu o masea pt care am urmat din nou antibiotice, in concluzie, de la treaba cu inflamatia hemoroizilor pana in prezent mai bine de 30 de zile de AUGUMENTIN 1000;
toate bune, sa dus si bronsita, dupa care a urmat o raceala de "stagiune", si asta sub control medical, insotita de o Stare alergica, a decis medicul, (la ce nu se stie deocamdata), pt ca am avut toate simptomele, ameteli, lipsa sau mai bine zis insuficienta aerului, senzatia de gat umflat, urechi astupate, furnicaturi in nas, si ochi lacrimati, deci am urmat 20 de zile de Aerius, iar in primele 7 zile 2 mg de cortizon pe zi.
Parea sa fie totul bine, ieri am terminat insa Aerius-ul, iar astazi am mers de dimineata la medic sa ma consulte, (simptomele mele au revenit in timpul noptii), care a zis sa nu mai iau nimic deocamdata.
Acum am aceleasi simptome ca la inceput, o trimetere la "otorino", cu o presupusa Faringolaringita.
Aici e cu prenotare, si am prenotare pe data de 22 Aprilie, dar pana atunci Eu ce fac ?????, doar ma simt rau, nu pot sa stau asa.
AM MAREA RUGAMINTE CA CINEVA SA CITEASCA "Romanul asta", si cer scuze pt asta, dar am considerat ca este necesar un istoric al starii mele de sanatate sa se inteleaga mai bine, SI VA ROG DIN SUFLET SA MA AJUTATI, NU STIU PRACTIC CE SA MAI FAC, CRED CA PANA LA URMA O SA INNEBUNESC.
CU STIMA SI RESPECT
Istrate Sorin
8 comentarii
0
22-03-2010, ora 14:52
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Sorine, ce ti se intampla tie este la ordinea zilei:
a) analize perfecte pacient bolnav
b) cauza bolii necunoscuta
c) tratamente care nu vindeca nimic si menti boala sau choar o agraveaza

Atata vreme cat te lasi tratat si sfatuit de medicina homeopata nu ai nici cea mai mica sansa sa te faci bine. Daca ai sti ce rau ti-au facut tratamentele facute nu le-ai fi facut niciodata, mai ales ca dupa cum vezi le-ai facut si degeaba.
Daca vrei sa te vindeci trebuie sa parasesti medicina alopata si sa mergi la un medic homeopat cu experienta. Nu est ecazul sa innebunesti ci numai sa apelezi pt. prima oara in viata la ceva bun.
Daca te duci cu masina la abator in loc de servis sa ti-o repare este vina ta. Asa si cu vindecarea.
0
22-03-2010, ora 14:54
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Sorry, am scris cam in graba. Corectez:

Sorine, ce ti se intampla tie este la ordinea zilei:
a) analize perfecte pacient bolnav
b) cauza bolii necunoscuta
c) tratamente care nu vindeca nimic ci mentin boala sau chiar o agraveaza

Atata vreme cat te lasi tratat si sfatuit de medicina alopata nu ai nici cea mai mica sansa sa te faci bine. Daca ai sti ce rau ti-au facut tratamentele facute pana acum nu le-ai fi facut niciodata, mai ales ca dupa cum vezi, le-ai facut si degeaba.
Daca vrei sa te vindeci trebuie sa parasesti medicina alopata si sa mergi la un medic homeopat cu experienta. Nu este cazul sa innebunesti ci numai sa apelezi pt. prima oara in viata la ceva bun.
Daca te duci cu masina la abator in loc de servis sa ti-o repare este vina ta. Asa este si cu vindecarea.
Apeleaza la medicina homeopata.
0
22-03-2010, ora 17:09
sorin.istrate
Nu este medic/terapeut
sorin.istrate
Iti multumesc pentru indrumare, sunt sigur ca ai dreptate, dar nedumerirea mea este de unde aceasta situatie.
Asi fi recunoscator daca cineva ar putea sa ma lamureasca si pe mine care este cauza efectiva a starii mele de sanatate precara si instabila.
O sa incerc si altceva, deja eram hotarat sa o fac dinainte, doar ca fiind intro tara straina nu stii prea bine in cine sa te increzi.
Sper sa pot sa gasesc o explicatie care sa imi dea posibilitatea de a sti si despre ce este vorba.
Mersi Frumos inca odata.
0
22-03-2010, ora 17:20
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Cauzele bolii sunt atat de multiple si mai ales de necunoscute pt. medicina incat nu vei intalni pe nimeni sa ti le spuna exact. Mai degraba te vindeca 10 doctori diferiti decat ca unul din acestia sa-ti spuna exact acauza bolii tale. Si fiindca nu tea- vindecat nici unul pana acum iti poti da seama cat de greu trebuie sa fie sa-i ghiceasca cauza boli.
Insa cererea ta este, ca la cei mai multi oameni absurda, ar trebui sa te preoocupe sa te vindeci si nu sa sti cauza boli. Cand te duci la servis cu masina si e stricata esti fericit cand ti-o repara si nu de ce s-a stricat aia sau aia. La masini se mai poate intrezarii cauza, caci masinile sunt facute de oameni dar la oameni este un lucru foarte greu.
Daca esti in stare sa complezi un chestionar de anamneza homeopata cu 100 de pagini eu iti pot numi cateva cauze foarte probabile dar care nu iti ajuta la nimic atata vreme cat nu te poti si face bine.
Asteptarile tale nu au deci nici un folos si nici nu ti le poate indeplini cineva, nici macar cel mai bun medic de pe pamant cu siguranta.
Tu, ca multi altii consideri ca cunoasterea cauzei inseamna vindecare, insa uitat-te la boli sa vezi ca peste 90% au cauza necunoscuta (de ex. hipertensiunea arteriala esentiala) si totusi nu o poate vindeca nimeni, este tratata numai simpromatic reducand puterea inimii cu ajutorul la betablocheri.
Daca la o boala extrem de des intalnita si simpla nu se stie pana in ziua de azi cauza, cum crezi tu oare
ca se poate stie la tine ceva ?
0
22-03-2010, ora 23:40
sorin.istrate
Nu este medic/terapeut
sorin.istrate
Cer scuze daca am deranjat cu intrebarile mele, eu cred ca este normal si firesc dealtfel sa cautam raspunsul la ceea ce ne framanta.
Sa ma fac mai inteles:
I. Eu nici nu stiu daca sufar de vreo boala
II. Ceea ce stiu este ca nimeni pana acum nu mia dat vreun raspuns
III. Asi completa si un chestionar "homeopatic" de 1000 de pagini daca asi sti ca gasesc un raspuns
IV. ultima idee a medicului a fost : faringolaringita cronica

V. deci au vreo legatura toate cele ce mi se intampla mie in ultimii ani?
cam la asta se rezuma" intrebarea "mea
sper sa nu deranjez pe nimeni
cu stima:
Sorin
0
23-03-2010, ora 12:38
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Nu ai deranjat pe nimeni, dimpotriva. Ce am precizat eu este ca modul de gandire al pacientilor asa cum au fost indoctrinati este unul gresit care este putin folositor la vindecare sau la gasirea vindecarii.
In plus cunosc mii de oameni care prefera sa sufere decat sa completeze chiar si 10 pagini sau sa renunte la ideea greita ca se poate vindeca ceva cu medicamente chimice care nici mcar nu au fost facute cu acest scop.
Tot ce ai si ce simti sunt legate una de alta caci partile organismul sunt toate legate si dependete una de alta. Deja un dinte afecteaza direct un organ iar apasarea unui anumit punct asa cum se face in acupunctura sau presopunctira poate vidneca boli acute si cronice.
Intrebarea ta este iara una gresita.
Daca vrei sa te vindeci scrie-mi un email, da un click pe id-ul meu si iti spun ce sa poti sa faci.
0
05-05-2010, ora 23:16
Razvi41
Nu este medic/terapeut
Razvi41
sorine, daca tot ai umblat la atatia doctori si toti tiau spus ca nu ai nimic inseamna ca totul se intampla in mintea ta ( tulburari de panica ) tias sugera sa mergi la un psihoterapeut, te va ajuta foarte mult, si eu am avut aceleasi senzatii ca si tine dar eu am mers la psihiatru si mia pus diagnosticul de tulburari de panica cu anxietate. mult succes
0
13-08-2013, ora 15:54
Victoria_ica
Nu este medic/terapeut
Victoria_ica
Buna ziua!De la o vreme am o senzatie de voma, in special dimineata, tremur si ametesc.Uneori imi amorteste limba.Plus ca am junghiuri in jurul pieptului. Doamna mea medic de familie este in concediu.Am inceput sa iau cate un calciu cu D3.Ce ar putea fi?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tremor App – o aplicație care citește tremurul
  • Atacul de panică
  • Un nou tratament pentru problemele de respirație cu care se confruntă bebelușii prematuri
  • Cum recunoști atacul de panică?
  • Lipsa de aer - motive pentru care ai putea respira cu dificultate
  • Urgențele respiratorii (pulmonare) - cum să le recunoști și ce să faci
  • Ce faci când copilul nu respiră bine (nu poate să respire)?
  • Tremurături apărute din senin - cauze posibile
  • Noi date despre mucus ar putea ajuta pacienții să respire mai ușor
  •