stare generala de rau

27-01-2013
mihaiv26
Nu este medic/terapeut
mihaiv26
am sotia de 27 de ani si in de vreo 3-4 zile nu se simte ok.are o stare generala de rau
ate tensiunea 13/7, glicemia 93 dar spune ca in partea din spate a capului simte o mare greutate, urechi si nas partial infundate...plus o stare generala de rau.(nu ameteli, varsaturi, lipsa poftei de mancare sau altceva)
tin sa mentionez ca acum 2 ani a facut un atac de panica si avea oarecum aceleasi stari...
nu cred ca ar avea alta problema dar astept un sfat din partea dvs...
mutumesc mult celui ce ma ajuta
4 comentarii
0
27-01-2013, ora 13:54
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
parere:
tensiunea e f.mica
iar
cand probabil se mai supara, ii mai si scade,
si iata de acolo si durerea la ceafa
ce sa faca?
sa bea multa apa, lichide, supe, ceaiuri.
si sa manance
tine cumva regim????
- NU cred ca durerile-s de la atac de panica.NU cred.
desi multi sustin asta..


p.s.
sigur va va raspunde si-un medic.
0
27-01-2013, ora 14:09
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Simptomele enumerate nu-s foarte relevante pentru a se putea pune un diagnostic pe internet.Durerea de ceafa este un simptom medical frecvent intalnit, care poate ascunde cauze medicale minore sau majore, asadar se impune cel putin consultul medicului de familie. Tensiunea e buna, putin mare, dar nu incat sa puna probleme, glicemia(mai ales daca-i luata proba pe nemancate) e ok, asa ca s-ar putea totusi sa nu aiba nimic grav(lipsa de calciu si/sau magneziu poate fi o cauza) si sa poata fi rezolvat prin vitamine, stil de viata sanatos, alimentatie bogata in lactate, fructe si legume, eliminarea stresului.

@maria 123 tensiunea 13 cu 7 e MICA?Cat ar trebui sa aiba, 20 cu 10?
0
27-01-2013, ora 14:52
mihaiv26
Nu este medic/terapeut
mihaiv26
multumesc mult si mai astept raspunsuri si sfaturi din partea celor capabili sa mi le dea!!! sanatate maxima tuturora!!!
0
28-01-2013, ora 17:12
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Sa nu fie de la vreo raceala zdravana, sa iradieze dinspre partea din spate spre sinusuri. Nici partea psihologica nu este de eliminat.

Bestyutza ti-a dat indrumari corecte.

Maria, ca de cele mai multe ori, bate campii cu succes. Matale nu-ti recitesti scriitura? Esti te pomeni psiholoaga sau psihiatru sa fii tu SIGURA ca nu e de la atacurile de panica? Daca la tine nu a fost asa, nu generaliza atat de vehement.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Atacul de panică
  • A fost creat plasturele care să regleze glicemia și insulinemia fără a fi necesare injecțiile
  • Un test respirator ar putea înlocui măsurarea glicemiei prin înțeparea degetului
  • Efectul magneziului asupra tensiunii arteriale (meta-analiză)
  • FDA a aprobat primul „pancreas artificial” din lume
  • Plimbarea scurtă după masă are efect terapeutic în diabetul de tip 2
  • Glicemia ar putea fi măsurată prin analiza transpirației
  • Un nou senzor ce ar putea măsura glicemia din lacrimi
  • Cât trebuie să fie tensiunea arterială normală?
  •