stare generala de rau, lesin si ameteala

11-06-2011
cristian79
Nu este medic/terapeut
cristian79
buna ziua.sunt disperat.am o stare general de rau, oboseala, si de lesin.totul a inceput acum 2 luni.am facut tot felul de analize RMN uri la cap, abdominal si inferior si superior, endoscopie si un set foarte larg de analize si nimic.mi s a gasit o hernie transhiatala dar nu mare si o mica sinuzita maxilara.mi am cumparat si un aparat pt glicemie pe care o monitorizez in fiecare zi dar nimic.
ce e STRANIU imi mai revin dupa ce mananc.am ajuns sa nananc din 3 in 3 ore in conditiile in care nu am deloc pofta de mancare.aceasi stare de ameliorare o simt can consum putina bautura energizanta.mi sa spus ca as avea axietate dar nu cred ca asta ar explica starea mea.am incercat sa fac si pauze mai mari intre mese dar daca nu manac simt ca o sa cad din picioare si ma simt complect lipsit de energie.daca mananc imi mai revin dar nu pt mult timp.mentionez ca oricat as manca nu i au in greutate, tot la 67 de kg raman.m am cautat de hepatite markeri tumorali, glanda tiroida, proba de digestie, proba de copucultura, nu am nici un fel de bacterii in stomac si nimic
va rog frumos orice sfat, impresie comentariu e binevenit, aici pe forum -.VA MULTUMESC
15 comentarii
0
11-06-2011, ora 22:04
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
buna seara, eu te sfatuiesc sa consulti si un psihiatru, s-ar putea sa fi mai anxios, depresiv.sper sa intre pe forum Dr.Vochescu si te va lamuri ce ar trebui sa faci.sanatate multa.
0
12-06-2011, ora 14:26
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua cristian,

dupa TOT ce ai scris..si faptul ca ceri un sfat, parere..iata iti scriu..NU sunt medic si m-as bucura sa-ti raspunda si un medic:

iata si parerea mea:
- poate ai hipoglicemie..pt.ca tu zici, DACA mananci putin si des..e ok...pai si care-i problema atunci?..fa asa..mamanca de 5 ori pe zi, chiar si dulciuri (NU multe)...chiar si bauturi racoritoare acidulate (cateva zile..cate un pahar..)...

Intrebare:
- ai probleme cu constipatia?
- bei multa sau deloc, cafea?..una pe zi..e chiar ok;
- esti fumator?
- ti-ai facut analiza din sange (13 lei) sau din scaun (fecale..costa 45 lei)..sa vezi DACA..Nu ai cumva paraziti intestinali?..sunt si ei pacatosi..si dau aceste stari..
- ti-ai facut analiza de fier (sideremia)...?..si rezultatul daca e sub val. minima..e tare..greu pt. ca-ti da, EXACT aceste reactii pe care le-ai descris...eu am trecut nu demult prin asta...abia mi-au depistat;
- pana acum mancai?..sau NU prea aveai pofta de mancare?
- bei apa suficienta?(2 l /zi)

Cu raspunsuri la cele intrebate,
poate -ti va raspunde un medic..CE AI.

Sanatate si s-auzim de bine.

O zi frumoasa.
0
12-06-2011, ora 19:05
cristian79
Nu este medic/terapeut
cristian79
daca ar fi axietate nu stiu ce sa cred, iau un tratament natural cu pastile de sunatoare, mi am schimbat stilul de viata, nu am frica sa conduc sa calatoresc, ma vad cu multi prieteni ies din casa incerc sa nu ma gandesc la nimic negativ dat totul se reduce la mancare.mananc imi mai revin nu manac mi se face foarte rau.sau cand mie rau si mananc se mai melioreaza situatia dar nu dispare.am citit foarte mult si despre axietate, sar putea sa fie dar sa imi treaca de la mancare?sau ceva imi provoaca starea de axietate
0
12-06-2011, ora 19:18
cristian79
Nu este medic/terapeut
cristian79
multumesc celor care mi au raspuns, nu cred ca as avea hipoglicemie, pt ca imi monitorizez glicemia in fiecare zi, dimineata pe nemancat e max 100, intre 80, 90.in timpul zilei 150, max 160 numai daca manac ceva de porc atunci sare cam mult la 200 dar asta a fost numai odata.am avut si o hiperglicemie provocata si a iesit normal.
nu sunt costipat, nu consum cafea, fost fumator, am facut analize de fecale, fara grasimi, fara celule vegetale, fara fibre musculare fara amidon.fara felicobacter, fara paraziti intestinali.
am facut si sideremia care este 120 de fapt cam toate analizele sun bune si doctorii nu au vazut nimic ingrijorator singuar problema e ca VSH este duble decat norma si la hemoleucegrama PDW e de 19 si ar tr sa fie intre 12-16.5, EO ccare este 0, 0037 si ar tr sa fie 0, 09-0, 44 si EO%0, 54 si ar tr sa fie intre 2-4%, nu am ideee ce inseamna astea dar doctorii care le au vazut li sa parut normale
0
12-06-2011, ora 20:25
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,
da, NU ai hipoglicemie..dupa ce ai scris valorile..

DAR, dupa monitorizarile tale..ai DIABET, dragul meu.

NU ti-a zis niciun medic?!?

valorile normale sunt pana la max. 120...si tu..ai 100 pe nemancate si dupa ce mananci..ai 150, 160 si chiar 200.
...vai,..vai..

ASTEA-S PROBLEMELE TALE...nici NU mai intreba, mergi la medic..si SPUNE-I.

O seara frumoasa.
0
13-06-2011, ora 00:40
cristian79
Nu este medic/terapeut
cristian79
diabet, nu stiu ce sa zic am cred ca in o luna de zile cam 10 analize de sange si am vazut o groaza de doctori si nici unul nu mia spus ca as avea diabet.azi de exemplu cand m am trezit glicemia era de 84 si nu crescu toata ziua chiar dupa mancare mai mult de 136, aia cu 200 a fost numai o data si dupa ce am mancat porc.si nu e normal sa creasca in timpul zilei in special dupa mancare?
0
13-06-2011, ora 00:44
cristian79
Nu este medic/terapeut
cristian79
nu stiu ce sa mai zic lucia, am avut si o hiperglicemie provocat care a iesit bine
0
13-06-2011, ora 10:18
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna dimineata,

zici ca ai avut 84 pe nemancate si 136 dupa mancare...da, NU e normal..

POATE -zic- chiar daca NU te-a declarat cu diabet, ar fi trebuit sa te treaca pe un regim _PREVENTIV_ pt. ca Nu este..ceva de bine..

O zi buna.
0
13-06-2011, ora 14:59
cristian79
Nu este medic/terapeut
cristian79
Buna lucia.da nu e normal sa creasca dupa ce mananci?Uite azi o sa verific de mai multe ori si ţi zic
0
13-06-2011, ora 17:52
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Buna ziua,
Este posibil sa fie o anxietate, dar numai din ceea ce descrieti nu va pot da un raspuns. Daca doriti, va pot consulta. Sunatoarea are efect antidepresiv, nu pe anxietate.
In principiu pasii care se fac atunci cand situatia e neclara sunt acestia: un set de analize generale, consult la medicul internist si daca in urma acestora nu se poate diagnostica nimic, e indicat un consult psihiatric cu efectuarea unor scale de anxietate, depresie, stres, dupa caz.
Dvs ati facut analizele necesare si consultul de boli interne, acum poate fi momentul pentru un consult psihiatric.
0
14-06-2011, ora 00:31
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Cristian 79, nu ti face probleme in privinta diabetului, nu ai asa ceva. Este absolut normal ca dupa masa sa-ti creasca valorile glicemiei in primele doua ore, dupa care incepe sa scada.La proba de glicemie provocata s-ar fi detectat diabetul. Ai masurat glicemia si in momentul in care iti este rau?- daca da si este in limite normale, atunci poate ar fi bine sa accepti sfatul doamnei doctor.astept vesti.
0
15-06-2011, ora 20:03
cristian79
Nu este medic/terapeut
cristian79
buna armina.am masurat glicemia chiar cand imi este rau dar eu zic ca e in limite normale, am inceput sa iau ceva remedii naturale pt anxietate sa ies foarte mult, sa nu stau deloc, bine inca nu se simte nici o diferenta inca, dar se zice ca daca e anxietate e nevoie de ceva timp.multumesc mult pt mesaj
0
16-11-2011, ora 14:12
bogdys
Nu este medic/terapeut
bogdys
Vrei sa-ti spun ca si eu aveam aceleasi simtome cu mancare?:))

Tot asa lipsit de forma, mancam de rupeam dar eu nu aveam pofta de mancare, dar daca ma puteam la masa mancam si mai imi reveneam (asta mi s-a intamplat de cand mi-a venit rau adica vreo 6 zile ). Eram la fel daca nu mancam parca eram lesinat, daca te uiti in topicul meu am scris si eu ceva asemanator. Dupa ce am luat tratamentul mi-am revenit dar si acum IDENTIC ca tine. Eu care nu mancam dimineata, acum la ora 10:00 neaparat trebuie sa bag un iaurt sau ceva ca daca nu simt ca lesin :)))

Ps: Ma crezi ca eu am fugit de psihiatru 3 ani si am stat cu simtome ingrozitoare pot spune si refuzam sa merg, si eu am facut testul acela cu bacterii in stomac, am facut si endoscopie pe gura (vai de capul meu ce senzatie ), Tomograv cranian, analize la sange, rinichi, radiografii SAF si cervicala (asta inainte de CT), teste de urina, ecografii peste ecografii, operatie de deviatie de sept(pt ca nu puteam respiar, asta a fost un esec al medicului, ce simtome aveam eu si ce mi-a facut el ), am fost si niste teste cu celule canceroase (alea foarte scumpe) totul s-a intamplat acum 3 ani cand mi-au inceput simtomele. M-au trimis la psihiatrie, mi-a dat xanax si coaxil, nu am luat nici una, am mai stat 2 luni cu un rau de inebuneam si apoi incet incet a incepu sa ma lase dar cum ziceam am ramas cu mai multe simtome, pana cand totul a culminat acum 2 saptamani si am fost la psihiatru ca nu mai puteam :)

Sfatul meu : consulta totusi un psihiatru :)
0
18-08-2018, ora 17:25
Bilcu razvan
Nu este medic/terapeut
Bilcu razvan
Buna ziua ma numesc Razvan, si am 27 de ani, de cateva luni ma confrunt cu niste stari de rau generale, ameteli stari de lesin, durere de umeri, amorteli ale bratelor, cefalee insuportabila si durere de gat, simt ca ma sufoc noaptea cateodata, palpitati puternice, amortire de maxilar, am tot facut analize la inima Holter EKG, toate bune, mi sa dat magneziu si calciu sa iau, am facut raza la plamani, toate bune, analize la sange au iesit umpic peste limita, Eritrocitele, Monocitele, Limfocitele erau umpic mari, si am incontinuare starile astea de rau, ameteli, tremuraturi, stari de neliniste ca mi se intampla ceva rau, ma-m saturat jur, am ajuns sa ma izolez in casa sa nu mai ies de frica, va rog daca ma poate ajuta cineva cu un sfat sau care mai au acelasi stari ca ale mele...Va multumesc...
0
19-11-2018, ora 20:33
ionelaa28
Nu este medic/terapeut
ionelaa28
Buna.ai descoperit problema starilor tale?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • 5 metode de a învinge oboseala
  • Primul test de screening pentru depistarea oboselii cronice
  • Sportul și psihoterapia ameliorează oboseala pacienților cu cancer
  • Oboseala de după-amiază ar putea avea legătură cu sistemul de recompensă de la nivel cerebral
  • De ce mă simt obosit tot timpul?
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Obosit tot timpul - cauze medicale frecvente
  • Semne că ai putea sa leșini
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  •