stare de subfebrilitate - ce sa fac?

21-10-2005
adela
Nu este medic/terapeut
adela
in urma cu trei luni sotul meu a avut un accident rutier, problema despre care v-am mai scris si in care m-ati ajutat cu un raspuns. I s-a efectuat in urgenta splenectomie si nefrectomie dreapta. Diagnosticul la externarea fost: hemoragie interna-soc hemoragic; contuzie cerebrala minora, anemie secundara. A fost internat din nou pentru ca in urma splenectomiei a avut trombocitele 1300000, a avut anemie - hemoglobina-9, 6, si a avut temperatura de la 37, 5 pana la 38, 5. In urma investigatiilor si a tomografiei s-a constatat ca starea lui este buna, nu au aparut probleme si a fost externat. La tomografie i s-a descoperit un nodul pulmonar care parea a fi un hematom de la accident si care acum nu a mai aparut pe radiografie. Acum s-a refacut foarte bine, hemograma a iesit bine, la valori normale si merge la servici. Insa exista o problema cu care ne confruntam si care persista de la accident: temperatura. De aproape trei luni de zile are temperatura - dupa ultima externare a ramas cu o stare de subfrebilitate de la 37, 2 pana la37, 7. Nimeni nu stie de unde provine, nu i s-a descoperit nici o infectie. Valoarea VSH este 3 mm la 1 ora. V-as ruga foarte mult daca se poate sa-mi spuneti ce sa facem, cui sa ne adresam sau ce investigatii mai trebuie sa facem. Oare este normala aceasta stare de subfebrilitate la trei luni dupa operatie? Va multumesc.
1 comentarii
0
21-10-2005, ora 00:00
romedic
Administrator Forum ROmedic
romedic
Nu stiu ce sfat sa va dau... Nu este normala aceasta crestere constanta a temperaturii... Intr-adevar VSH-ul ar spune ca nu este vorba de o infectie sau alte cauze, dar pe de alta parte nu ma convinge doar un VSH normal. El este influentat de numarul de hematii cat si de multi alti factori.
Ati spus ca se simte bine...deci nu are stari de oboseala excesiva, lipsa poftei de mancare sau alte simptome de ordin general?

Eu, daca as fi in locul dvs, as mai consulta un medic internist... In plus, se impune la sotul dvs examene medicale periodice.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.