stare de ameteala continuua, va rog un sfat.. multumesc

07-12-2009
radu3186
Nu este medic/terapeut
radu3186
am 23 ani si de 2 saptamani am o stare generala foarte, foarte proasta.am ameteli continue care nu ma lasa sa-mi desfasor activitatea normal, nu mai merg la munk, pt ca in momentul in care ma ridic din pat ma ia ameteala.nu am deloc pofta de mancare, mananc fortat si noaptea adorm destul de greu, dupa 2-3 ore de chin, si ma trezesc din 2 in 2 ore din somn.in somn i-mi transpira fruntea.si cand vreau sa citesc ceva sau sa ma uit pe computer ma ia imediat ameteala.tensiunea este normala. ce poate fi si la cine pot apela? va multumesc anticipat?!
10 comentarii
0
07-12-2009, ora 18:35
myreille
Nu este medic/terapeut
myreille
buuna! vezi k ti-am trim un mesaj privat, asculta si fa ce ti-am scris acolo si in 2 zile esti fresh.da click pe numele tau sa vz mesajul.
0
07-12-2009, ora 19:37
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
Bună seara.
După simptomele dvs v-aş trimite să consultaţi un medic neurolog mai întâi, vă vor face investigaţii şi vă vor spune ce e de făcut.
Aţi mai avut şi în trecut astfel de simptome? Ameţeli care durează destul de mult şi care nu vă lasă să dormiţi? Aţi putea avea chiar ceva simplu ca o anemie sau un deficit mineral, dar mai bine consultaţi medicul şi ţineţi-ne la curent cu ce aţi aflat. Dacă sunteţi din Bucureşti v-aş trimite la spitalul Gh Marinescu (este în aceeaşi incintă cu Alexandru Obregia)
0
07-12-2009, ora 20:44
radu3186
Nu este medic/terapeut
radu3186
multumesc mult de raspunsuri tuturor! nu am mai avut probleme de acest gen, totul a inceput in urma cu 2 saptamani si este din ce in ce mai rau.
0
12-12-2009, ora 18:37
alina p
Nu este medic/terapeut
alina p
Am 26 de ani si de aseara simt ca imi amortesc mainile, picioarele si fata... azi am fost la urgente..mi s-a facut o perfuzie cu calciu...dar simptomele persista.. vad intunecat (parca nu as fii prezenta), sunt ametita, de azi nu mai am nici pofta de mancare.
In urma cu 2 saptamani am facut analizele si au iesit toate bune, am avut si un holter ekg deoarece simteam ca imi bate ininma ff tare, am fost diagnosticata cu tahicardie sinusala (tensiunea o am 13/8).
Va rog dati-mi un raspuns.nu stiu c sa mai fac.:(.va multumesc
0
27-02-2011, ora 03:25
dog4life4
Nu este medic/terapeut
dog4life4
si eu ma simt la fel ametesc groaznic, am reflux gastro si cand incerc sa adorm ma sufoc ma trezesc brusc si ma ia ameteala f tare, ce as putea sa fac :(( ?
0
10-03-2011, ora 10:47
lili_stylist
Nu este medic/terapeut
lili_stylist
buna ziua ! SINDROM VESTIBILAR, SCLEROZA MULTIPLA SAU ATAC DE PANICA? IN URMA CU 3 LUNI AM AVUT UN ATAC CARE S-A MANIFESTAT CU AMETEALA STARE DE VOMA FURNICATURI IN PICIOARE SI PIERDEREA ECHILIBRULUI, O ZI AM STAT LA PAT CU VOMA PUTERNICA. MERGAND LA URGENTA MI-AU PUS PERFUZIE PE BAZA DE MINERALE CU DIAGNISTIC DE VIRUS DIN ATMOSFERA. AMETELILE PERSISTAU SI AM MERS LA ORL TOATE BUNE DIGNOSTICANDU-MA CU SINDROM VERTIGINOS TRATAMENT ALERTVERT. ANALIZELE LA SANGE, URINA SI ECOGRAFIE ABDOMINALA SI ECO TIROIDA BUNE. ASA AM AJUNS LA NEUROLOG UNDE AM FACUT IRM CU DIAGNOSTIC;
0
10-03-2011, ora 11:19
lili_stylist
Nu este medic/terapeut
lili_stylist
URMAREA DIAGNOSTICULUI;LEZIUNE CU ASPECT DE BANDA EVIDENTIATA SUBCORTICAL LA NIVELUL GIRUSULUI FRONTAL MEDIU STANG CU DIAMETRU DE 8 MM, 2LEZIUNI PUNCTIFORME OCCIPITALESTANGA CU DISPOZITIE SUBCORTCALA, O LEZIUNE PERPENDICULARA PE CORNUL OCCIPITAL DREPT DE 3 MM. NU SE EVIDENTIAZA PRODUSI DE DEGRADARE AI HEMOGLOBINEI LA NIVEL CEREBRAL. PLATOURI VERTEBRALE CU MINIME PRELUNGIRI OSTEOFITICE LA NIVEL C5-C6 MEDIOLATERAL STANGA, CE AMPRENTEAZA DISCRETSACUL DURAL, CORDON MEDULAR CU INDIVIDUALIZARE CANALULUI EPENDIAR LA C6-C7 CU UN DIAMETRU DE 0, 9MM. CONCLUZIE ; LEZIUNI DEMIELINIZANTE SUPRATENTORIALE CU DISPOZITIE PROFUNDA SI SUPERFICIALA. IN URMA DIAGNOSTICULUI AM FACUT TRATAMENT CU SOLUMEDROL 250ML, 2FLZI TIMP DE 5 ZILE CELEBREX, LIOREXAL. TOATE ANALIZELE FACUTE IN SPITAL AU FOST BUNE. A URMAT PUNCTIA LOMBARA ASTEPTAND 2 SAPTAMANI REZULTATUL DIN GERMANIA. REZULTATUL A FOST NEGATIV LA BENZI OLIGOCLONALE IN LICHID CEFALO-RAHIDIAN. DUPA PUNCTIA LOMBARA AM VOMITAT 3 ZILE SI MI-AU IESIT BUBITE PE CORP AMETEALA PUTERNICA SI PIERDEREA ECHILIBRULUI. ACUM PERSISTA AMETEALA SI PIEREREA ECHILIBRULUI CAND STAU MULT TIMP IN PICIOARE PT O FRACTIUNE DE SECUNDA. CUM POT SCAPA DE ACEASTA AMETEALA? VA MULTUMESC ANTICIPAT
0
31-03-2011, ora 18:19
mcsuspect09
Nu este medic/terapeut
mcsuspect09
Buna ziua.Am aceleasi probleme.Cum scap de ameteala asta??acum 4 zile am facut o cadere de calciu o spasmofilie au zis medicii...si de atunci o presiune craniana si o ameteala cat cuprinde.Abia ma pot deplasa..O stare exact ca si cum as fi beat.Am fost pe la endocrinologie ca au zis k am tiroida marita.insa nimic grav, nimic de operat.Acum astept razultatele analizelor de sange.Daca ati trecut prin starea asta va rog spuneti-mi ce sa fac.Sunt in perioada bacului si nu pot sa invat nu pot sa fac nimic.multumesc anticipat
0
31-03-2011, ora 20:20
radu3186
Nu este medic/terapeut
radu3186
in cazul meu problema este de natura psihica, mai exact anxietate, dupa simptomele tale ar trebui sa mergi la un
neuropsihiatru.sper sa-ti fie de folos sfatul meu.multa sanatate!
ps vad ca toti suntem foarte tineri!
0
17-11-2011, ora 14:25
alexand33
Nu este medic/terapeut
alexand33
Buna ziua! De ieri am si eu aceeasi problema. Faceam atacuri de panica f dese cam unul la 2-3 zile, insa niciunul atat de puternic. Ieri dimineata am facut unul foarte puternic dupa ce mi-am luat tratamentul pentru o infectie la rinichi. Am ajuns la urgente, unde mi s-a spus ca este spasmofilie ori o cadere de calciu. Mi-au facut EKG, ecografie, analize de sange si mi-au pus o perfuzie cu calciu si inca ceva dar eram prea ametita sa mai retin. Azi noapte am facut iarasi unul foarte puternic si am ajuns iar la urgente unde mi-au administrat intramuscular diazepam si mi-au mai dat un calmant, sub acelasi diagnostic. Nu mai stiu ce sa fac. Azi inca sunt ametita desi am dormit aproape 12 ore datorita diazepamului.. Ce sa fie? P.S. Ca tot spuneati ca toti suntem tineri, eu am 18 ani, abia impliniti..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.