staphilococul auriu in ochi

21-01-2012
teludam
Nu este medic/terapeut
teludam
Buna Ziua! Am fost diagnosticat cu acest stafilococ acum 2 ani. Am facut tratamente cu antibiotice vreo 4 la nr. apoi am facut vaccinul stafilococic d de la inst.Cantacuzino de 2 ori la rand (dureaza)si degeaba.Cat am facut vaccinul a fost bine dar dupa un timp cam de vreo 5 lunia aparut iarasi. Simt ceva in ochiul stg.pe pleoapa in interior care ma deranjaza, parca a-si avea corp strain. Ma mananca ochiul si simt ca un curent la ochi.Am fost recent la un medic de spec.si, surpriza :am facut degeaba acele tratamente inclusiv vaccinul staf.spunandu-mi ca stafilococul il are oricine si trebuie sa traim cu el nu sa-l omoram.In schimb m-a gasit cu ochii uscati (fara lacrimi)si o tensiune mare la ochi (30).Mi-a administrat un tratament cu picaturi si control dupa o luna.Va rog din suflet sa-mi mai spuneti o parere legata de aceasta problema a mea, fiind disperat ca nu-i mai dau de capat acestei probleme !Cu respect si nerabdare Teludam !
2 comentarii
0
21-01-2012, ora 17:15
BiancaBarb
Nu este medic/terapeut
BiancaBarb
va recomand un control la un oftalmolog in Viena, este o parere in plus si un control ambulant se poate programa oricand doriti.

cu stima,

Bianca Barb
GoldenMed
0
23-01-2012, ora 00:14
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Da, ce poate fi mai sigur daca nu un control oftalmologic la Viena, control, medicatie si putin turism, eventual si ceva cumparaturi, scapi ieftin cu cateva mii- de euro binenteles- dar ai 3 in 1.
Scuze ptr introducere dar, desi inteleg dorinta stimatei Bianca Barb de a gasi musterii ptr Viena (in toate postarile de pana acum asta recomanda Viena indiferent de problema ) crede-ma ca avem oftalmologi f. buni si in tara si clinici foarte bine dotate. Si eu am aceeasi problema, ochi uscati si tensiune oculara. Am facut pahimetrie, camp vizual si CT, rezultate ok care nu sustin diagnosticul de glaucom dar tensiunea oculara era 30. Am primit timolol si nu l-am suportat acum sunt pe travatam, dupa 30 zile tensiune 17, control dupa alte 30 zile. Exista la farmacie mai multe feluri de lacrimi artificiale.
XSanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.