stafilococul auriu

13-10-2009
vio_ri@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
vio_ri@yahoo.com
Buna.As dori sa-mi spuneti si mie un tratament pentru stafilococul auriu {naturist daca se poate deoarece fetita este alergica la penicilina} cu care fetita mea se lupta de vreo 10 ani {amigdalite repetate}, tratindu-se cu fel de fel de antibiotice, fara nici un rezultat.VA MULTUMESC.
20 comentarii
0
14-10-2009, ora 00:57
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Mergeti la un medic homeopat. Nu exista o metoda (naturista) mai eficenta, mai ieftina si mai simpla la amigdalita decat homeopatia.
0
14-10-2009, ora 09:40
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Stafilococul auriu nu este implicat in etiologia faringo-amigdalitelor; mai mult de atat, 70% din anginele eritematoase sunt de origine virala.
De multe ori acest stafilococ apare tocmai datorita dezechilibrului florei oro-faringiene in urma tratamentelor indelungate cu antibiotice.
Nu se trateaza obligatoriu, ci numai la persoanele care urmeaza sa sufere o interventie chirurgicala sau prezinta afectiuni de etiologie stafilococica.
Aproape 30% din populatia generala sunt purtatori sanatosi de stafilococ auriu; se trateaza foarte greu, mai ales ca e posibil sa se reinfecteze de la persoanele din anturaj (posibil sa aveti si in familie sau la scoala persoane purtatoare) iar un mic secret in tratament ar fi aplicarea unui unguent cu mupirocina (Bactroban) intranazal, locul unde se cantoneaza acest stafilococ.
Acestea fiind spuse, puteti recurge la un tratament homeopat pentru anginele repetate avand in vedere ca tratamentele cu antibiotice determina uneori un adevarat cerc vicios greu de controlat.
Daca la exsudatul faringian apare streptococul beta-hemolitic, acesta trebuie tratat pentru ca poate da complicatii.
Numai bine!
0
14-10-2009, ora 11:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o fetita cu.. amigdalite repetate..risca sa aiba complicatii mari in timpul sarcinii!
trebue sarezolvati problema prin tratament pana la 18 ani.. daca nu reusiti.
trebue scoase amigdalele!
0
24-01-2010, ora 21:56
catalin2oo6@yahoo.it
Nu este medic/terapeut
catalin2oo6@yahoo.it
Buna ziua/seara d-na doctor

Sant un tatic disperat.
Baietelul meu acum, in varsta de 2, 2 ani are o problema serioasa cu acest s.aureus.

La 1 luna a fost diagnosticat de dna prof, dr Matasaru (iasi)cu coarctatie de aorta si canal arterial persistent corectate chirurgical la Tg Mures (Dr Horatiu Suciu)
In luna august 2009 a suferit o a doua operatie, de data aceasta pe cord deschis ptr corectarea DSV ului si plastie de valva tricuspida.

Pana in acest punct totul a decurs bine,
in sept 2009 la o luna de la operatie in partea de jos a operatiei a aparut o infectie cu acest s.aureus.I s-a administrat Targocid gentamicina, a fost facuta si o incizie ptr izolare si parea sa se vindece dar la 2 sapt a aparut din nou.

||Este deja o traditie sa fie taiat si sa i ser administreze targocid si oxacilinasi sa i se faca incizii DIN CE IN CE MAI MARI.Acum este a 4 oara cand se repeta aceasta poveste. este internat la Tg mures si medicii de acolo nu mai au nici-o solutie,.Starea lui este buna, afebril dar nu stiu ce putem face! unde sa mergem? Are sist, imunitar deprimat si ii administram echinaceea cu propolis+ vit C si sirop de catina Ne puteti ajuta ? Noi locuim in Pascani
Va multumesc anticipat, din inima!
0
24-01-2010, ora 22:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca este bine dupa externare sa veniti sa vorbim...
sa vad plaga sa vad copilul si sa cautam o solutie !
0
17-11-2010, ora 08:30
gurita23
Nu este medic/terapeut
gurita23
buna ziua,

am o fetita de 5 ani care a fost diagnosticata cu stafilococ auriu in urma recoltarii de secretii vaginale. Avea mancarimi si o ustura din cand in cand. Medicul ne-a recomandat niste pousse-uri (nu sunt sigura ca zic bine ). As dori sa incepem si un tratament homeopac caci am mare incredere. Ati putea sa ma ajutati va rog? Multumesc mult, Anda
0
17-11-2010, ora 18:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. puteti face tratament Homeopat si tratament local.
0
18-11-2010, ora 09:46
gurita23
Nu este medic/terapeut
gurita23
buna ziua domnule doctor,
unde m-as putea interesa in ce consta tratamentul homeopat si daca aveti informatii legate de in ce consta acesta as dori sa stiu ce sa fac.
Va multumesc din suflet,
Anda
0
18-11-2010, ora 19:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul homeopat este indicat de medicul Homeopat.. la un cabinet privat.
cautati pe google sau in ziarele locale adresa unui asemenea cabinet.
0
21-02-2011, ora 01:45
Florin V
Nu este medic/terapeut
Florin V
Buna ziua
Inainte de toate imi cer scuze ca intervin cu problema mea in acest topic si sper sa fiu "iertat" daca am deranjat pe cineva. Revenind...
As dori o alta parere cu privire la ceea ce "am". In august 2010 am avut amigdalita pultacee, si am recurs la un antibiotic, ca tot romanul, Zinnat. Totul bine si frumos, infectia parea sa se fi inlaturat, iar prin octombrie iarasi aparuse asa ca l-am tratat in acelasi fel cu acelasi antibiotic, urmand sa se recidiveze "iar" in decembrie. Atunci am recurs la parerea unui profesionist care mi-a recomandat Ospen luat de 3 ori pe zi, dupa tratament urmand un vaccin cu Moldamin. Dupa ce am terminat, la mai putin de o saptamana iar mi-au aparut puncte de puroi. Hotarasem sa iau masuri asa ca am fost sa fac un exudat, care mi-a demonstrat ca am o infectie cu streptococul beta hemolitic si cu stafilococul auriu. In antibiograma era recomandat administrarea unui alt antibiotic, Amoksiclav, 10 zile din 30 timp de 3 luni, iar dupa fiecare tratament de 10 zile sa fac iarasi un vaccin de moldamin. Am rezistat doar 2 luni din cele 3, nu simteam ca ma insanatosez cu nimic. Am repetat exudatul, rezultatul fiind rezolvarea doar a jumatate din problema, de streptococ am scapat, cu stafilococul am ramas. ACUM, urmand alta antibiograma si sfatul medicului de familie, fac injectii 1 la 12 ore cu ampicilina+gentamicina, tratament pentru 7 zile. Schimbari mai severe pot spune ca sunt, ceea ce nu inteleg e de ce dupa 3 zile, amigdalele la palpat sunt usor mai mici, si daca voi inceta in sfarsit dupa acest "ultim" tratament cu boala. Orice opinie pentru mine conteaza. Va multumesc
0
21-02-2011, ora 07:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
amigdalitele pultacee la o varsta mai inaintata decat copilarie, adolescenta.. sunt destul de periculoase ca risc de complicatii, si din experienta va spun ca nu prea cedeaza la tratamente
Cred ca solutia corecta este sa scoateti amigdalele sau cel putin sa le micsorati in volum cu radiofrecventa
puteti face cateva poze cu amigdalele si sa le trimiteti pe mail sa va spun ce e de facut !
0
27-02-2011, ora 12:07
sony86
Nu este medic/terapeut
sony86
buna ziua, as dori sa imi raspundeti la urmatoarea intrebare : joc football amator, si de vreo 3 ani am o mare problema...dupa 10 min de alergat imi vine secretie nazala in gura, apoi ramane in gat si trebuie mereu sa scuip..si raman fara aer de la atata scuipat si imi vine sa vomit, trebuie sa beau apa intruna ca sa mi se duca secretia nazala..ce stiu eu nu e prea bine sa bei apa cand alergi, , poti face la plamani...va multumesc astept raspuns de la dumneavoastra si o reteta.va multumesc
0
27-02-2011, ora 12:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mergi la ORL. vezi ce probleme ai la nas si gat
faci o radiografie saf sa vezi de care sinuzita ai si faci tot ce iti recomanda medicul
0
10-11-2011, ora 21:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=838
0
06-09-2012, ora 19:24
OanaPadure
Nu este medic/terapeut
OanaPadure
Buna ziua. Baietelul meu de 5 luni jumatate este infectat cu stafilococul
auriu( luat din maternitate). Infectia s-a manifestat prin bubite purulente
pe scalp. Am facut tratament cu clindamicina 10 zile...plus tobracimina
crema in nasuc si pe bubite...La cateva zile dupa tratament iar au iesit. La
exudat nazal si faringian eu am iesit negativ...doar sotului i-a iesit
pozitiv (el fiind purtator sanatos) si a urmat si el tratament cu
antibiotic. Acu aplicam la baietel crema cu clindamicina pe scalp. Oare vom
scapa de acest stafilococ?? Maine mergem si refacem exudate, eu si
sotul.Astept un raspuns..sfaturi ceva..Multumim!
0
07-09-2012, ora 08:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
copilul traieste acum cu imunitatea primita de la mama in uter, , si ce primeste prin laptele matern
sistemul imunitar a copilului va fi eficient dupa 3 ani.. pana atunci trebuie sa aveti multa rabdare si norocul sa gasiti un pediatru care stie sa trateze un copil cu cat mi putine antibiotice...
0
30-10-2012, ora 22:14
Gorea Fira
Nu este medic/terapeut
Gorea Fira
Buna ziua. Acum 3 saptamani am fost diagnosticata cu stafilococ auriu in faringe. Cred ca acest stafilococ auriu il am de ceva vreme dar l-am luat ca pe o raceala. Am fost internata la ORL in Bacau. Am fost tratata cu antibiotic Ciprinol 5 zile deoarece am facut o otita acuta din cauza acestui stafilococ. Aceasta otita mi-a provocat acufene iar acuma nu mai pot scapa de ele cred, numai cu un tratament homeopat din cate am inteles. Ma intereseaza sa tratez acest stafilococ cat mai repede. Raman fara aer si am o tuse continua. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns sau un tratament pentru acest stafilococ. Va multumesc!
0
26-04-2015, ora 22:41
marinela anitei
Nu este medic/terapeut
marinela anitei
Buna ziua...am un nepot de 6 ani si la exodatul faringian ia iesit ca are stafilococ auriu rezistent.medicul orelist ia administrat deja foarte multe antibiotice dar niciunul nu si-a facut efectul iar copilul spune ca il inteapa in zona inimii...credem ca aceste intepaturi sunt o urmare a administrarii prea multor antibiotece...ce credeti ca e de facut?.astept raspunsul dumneavoastra...va multumesc
0
27-04-2015, ora 20:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mergeti in clinica ORL..spital universitar
acolo medicii o sa se pronunte deca e cazul de operat amigdalele
aveti grija la alimentatie si la refluxul gastro esofagian care poate intretine o iritatie in gat..si justifica prezenta microbilor pe mucoasa
0
23-01-2019, ora 17:16
Diana Cristina1369
Nu este medic/terapeut
Diana Cristina1369
Bună seara.. Iubitul meu are stafilococ auriu, eu și familia lui nu avem. Exista posibilitatea ca stafilococul lui sa fie netransmisibil? Este rezistent la 3/12 antibiotice. Dacă e atât de sensibil, scapă repede?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Utilizarea irațională a antibioticelor și răspândirea Stafilococului auriu meticilinorezistent
  • Celulele imune pot proteja împotriva infecției cu stafilococ
  • Escherichia coli și Staphylococcus aureus, distruse în lumină de intensitate scăzută
  • De ce vaccinurile antistafilococice nu funcționează la oameni?
  •