stafilococ auriu si streptococ beta hemolitic

10-03-2010
iris88
Nu este medic/terapeut
iris88
Buna ziua,

Acum cateva saptamani am descoperit in urma unui exudat farinigian, stafilococ auriu in gat, am facut si antibiograma la care reiesea ca este sensibil la eritromicina, am facut tratament 10 zile cu claritromicina si bioparox, la urmatorul exudat inca era prezent, deja sensibil insa la toate antibioticele, conform unei a doua antibiograme. Am luat Augmentin si tantum verde iarasi vreo 10 zile. Simptomele au disparut pentru o perioada, pentru ca mai apoi sa reapara. Am facut un nou exudat, al treilea, la care mi-a aparut pe langa stafilococ si un streptococ beta hemolitic, de data aceasta insa laboratorul nu a mai facut o antibiograma iar medicul de familie mi-a dat tratament 10 zile cu Cexyl si Bioparox. Ma aflu in ultima zi de tratament iar simptomele persista, pe langa asta observ ca am dezvoltat si o oboseala fizica si dureri ale articulatiilor. Precizez ca la analizele de sange, ASLO era in limite normale. Ce ma sfatuiti? Intentionez sa consult si un medic O.R.L dat fiind faptul ca am impresia ca medicul de familie nu esti suficient de competent. Multumesc
5 comentarii
0
11-03-2010, ora 13:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
exista niste lucruri pe care trebue sa le stie fiecare persoana...
1. ca NU se iau antibiotice 1 dupa altul.. la rand.. afra protectie gastrica si fara sa adaugi un antimicotic !!!
2. ca in jurul nostrul si in NOI.. exista mii si mii de microbi, ciuperci si viermi.. care devin activi si ne paraziteaza.. Numai incazul cand organizmul este OBOSIT.. lipsit de imunitate!
Tratamentul corect in cazul tau.. trebue sa fie indreptat asupra sistemului imunitar, asupra metabolizmului. asupra regimului alimentar si Hidric, asupra somnului.
Cu antibioticul omori cativa microbi.. si in ziua 2 contactezi altii si alti !!!
sa aca mergi la ORL.. la Gastrologie.. vezi ce probleme ai.. si trateazale corect!
0
11-03-2010, ora 13:39
iris88
Nu este medic/terapeut
iris88
Multumesc pentru raspuns, intr-adevar n-am precizat, am luat medicamente pentru protectie gastrica am luat si antimicotic. Evident, problema trebuie sa tina de imunitate, aveti dreptate, la asta nu ma gandisem. Multumesc inca o data.
0
11-03-2010, ora 20:16
tantik
Nu este medic/terapeut
tantik
In urma unui exudat faringian mi-a fost depistat stafilococul auriu in gat.Am urmat un tratament timp de 7 zile cu ciprinol iar dupa o luna am repetat exudatul.Stafilococul nu a mai reaparut.E posibil sa se fi vindecat sau a migrat in alta zona a corpului?Ce parere aveti?Va multumesc.
0
29-10-2010, ora 19:46
madalinaericiul
Nu este medic/terapeut
madalinaericiul
Buna seara, am un baietel de 3ani si 7 luni a fost diagnosticat cu stafilococ auriu. I s-a dat augmentin timp de o saptamana, dupa care am mai stat cateva zile si am repetat analiza la acelasi centru medical. A iesit si de data aceasta pozitiv; mi-a facut si antibiograma si dr de familie mi-a dat ciprofloxacin. Acum i-am facut a treia oara analiza la un alt centru medical unde am specificat ca vreau sa-mi faca exudat faringian pt a se depista daca mai are stafilococul auriu si cand m-am dus sa iau analiza scria : cultura : streptococ beta hemolitic abesent. (Pe buletinul de analize de la prima clinica unde am fost scria streptococ betahemolitic absent; candida spp- absent ; stafilococ auriu - crestere moderata pe primocultura). Asta inseamna ca la ultima clinica unde mi-a scris ca beta hemolitic e absent nu a facut analiza care trebuia? sau este acelasi lucru?
Va multumesc
0
30-10-2010, ora 09:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. cititi mesajul meu de mai sus de pe 11.03.2010
este valabil si in cazul Dvs. NU tre sa va acsati pe cautarea microbilor.. ei exista cu miile in cavitatea bucala.
Tot ce trebuie sa faceti este sa aveti grija de alimentatia copilului ( sa evitati toate produsele care irita mucoasa faringelui acidulatele, acru, fructele citrice), sa faceti tratament naturist menit sa ridice imunitatea copilulu ( polen, echinaceea, ginseng.s.a)
2. da.. la ultimul laborator.. nu au specificat si stafilococul.. sau axat numai pe streptococ
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O combinație de probiotice ar putea preveni sindromul șocului toxic
  • Peptidele din susan au dovedit că pot combate E. coli și S. aureus
  •