stafilococ auriu

27-03-2012
priscila
Nu este medic/terapeut
priscila
La un exudat faringian mi s-a descoperit stafilococ auriu.Acum urmez tratament cu ofloxin Vreau sa stiu cum se transmite bacteria si daca am voie in colectivitate. Mentionez ca sunt cadru didactic.Ma intereseaza parerea unui medic. Va multumesc mult.
2 comentarii
0
27-03-2012, ora 09:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aveti voie in colectivitate
este mai periculos pentru DVS.. decat pentru cei din jur..fiindca
Stafilococul auriu se izoleaza frecvent de pe piele si din mucusul de la nivel nazal. El este responsabil de infectii purulente diverse: furuncule, osteomielita, panaritiu, etc
0
27-11-2014, ora 17:44
clau2012
Nu este medic/terapeut
clau2012
Buna ziua,
Acum un an, in urma unor dureri putermice la gat am facut exudat faringian si am fost diagnosticata cu stafilococ auriu.Am luat atunci in urma antibiogramei, 5 zile Azitromicina si am facut 5 injectii cu Moldamin pentru ca aveam si Aslo crescut in analiza de sange.( recunosc nu am facut tot tratamentul de o data pentru ca am avut dificultati in a gasi pe cineva care sa imi faca o testare corecta la moldamin si am intarziat cu injectiile).
Am luat si 10 zile pe luna timp de 3 luni Broncho -Vaxom, Bioparox si Tantum Verde...Vazand ca nu am scapat de stafilococ, avand analizele in regula de data aceasta fara ASLO crescut insa aceleasi dureri, acelasi chin...M-am tratat local si am ignorat diagnosticul sperand sa imi creasca imunitatea..Avand in vedere ca m-am hotarat la o eventuala sarcina am zis sa incerc din nou.De data asta mi s-a recomandat pentru 10 zile Unasyn in urma unui nou exudat si antibiograma.Recunosc ca parca numai este atat de agresiv de data aceasta...Am o arsura usoara in permanenta..insa cu o alimentatie corespunzatoare si gargara pot spune ca as supravietui.Mi s-a recomandat in continuare 10 zile pe luna Bioparox si tantum pastila...si 10 zile pe luna din nou Broncho-Vaxom.
Fac un tratament de aproximativ 2 luni pentru imunitate cu vitamina C 1000, Parasites Cleans, Curcumin, Goldenseal si Cat's Claw..mai beau 3 ceaiuri pe zi..Echinaceea, Rooibos si Cistus incanus..Urmeaza sa iau in ultimele 3 saptamani din a 3 a luna de tratamen si Issoprinosin.
V-as ruga mult daca m-ati putea indruma in vre-un fel. Daca credeti ca ajuta cu ceva tratamentul naturist de mai sus..Am gasit un tratament natural impotriva stafilococului auriu ( Usnea Stop Aureus).Credeti ca as putea incerca? Miere de Manuka ar putea fi de ceva folos?
As face orice numai sa scap sau l-as lasa asa daca nu ar afecta o eventuala sarcina..
Multumesc mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.