Sotul meu se confrunta cu eczema de aproximativ doua luni

25-05-2010
viorica_
Nu este medic/terapeut
viorica_
Buna ziua,
Sotul meu se confrunta cu eczema de aproximativ doua luni.Am facut un exudat naso faringian si i-a iesit in nas stafilococ auriu.Poate sa fie o cauza a eczemelor repetate? Multumesc pt.atentia acordata!
6 comentarii
0
14-06-2010, ora 19:31
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
In principiu stafilococul auriu nu are legatura cu eczemele.
0
15-06-2010, ora 08:36
viorica_
Nu este medic/terapeut
viorica_
buna ziua,
Va multumesc mult pentru raspuns domnule doctor.Da, se pare ca dupa tratamentul pt.stafilococ istoria eczemelor se repeta.Chiar acum sotului meu i-au iesit iar pe picior.Sunt disperata, probabil ne vom confrunta cu aceasta problema toata viata. Intre timp am facut analize le sange care au iesit bune, in general cu mici modificari la electrofereza : alfa 12, 17%, beta 14, 32%.Nu indraznesc sa redau toate rezultatele pentru ca au fost f.multe. Fac mentiunea ca are varice pe picioare si face tratament cu detralex, dar pentru eczema nu stiu ce sa mai ia sau ce sa mai faca.
Va multumesc mult pentru timpul acordat.
Cu respect,
Viorica
0
23-06-2010, ora 21:53
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Este posibil ca acele varice sa fie cauza eczemelor.
Din ce localitate sunteti ?
0
24-06-2010, ora 08:15
viorica_
Nu este medic/terapeut
viorica_
buna dimineata
suntem la o "aruncatura de bat" de dvs.-din Pascani.
0
06-07-2010, ora 21:43
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Atunci puteti veni la un consult.
Sunati la 0742126876 pentru o programare.
0
12-07-2012, ora 10:10
georgi_ana_maria
Nu este medic/terapeut
georgi_ana_maria
buna ziua
am fost la un control la ORL si am deviatie de sept. mi-a zis ca ma pot opera doar dupa ce imi fac cateva analize, exudat nazal si timpul de sangerare si coagulare. la exudatul nazal mi-a iesit stafilococul auriu. din antibiograma a rezultat sa e sensibil la mai multe antibiotice. medicul de familie mi-a dat sa i-au Ciprofloxacin (denumirea din antibiograma) tablete la 12 ore si gentamicina injectabil la 12 ore( 7 zile de tratament). tratamentul l-am inceput marti seara. si intrebarea mea e daca eu luni as putea sa merg la doctorul care ar trebui sa ma opereze si sa ma interneze in spital pentru a ma opera? se poate sa ma opereze ? Spitalul unde ar trebui sa merg sa ma operez nu este in judetul in care eu sta si nu as vrea sa bat drumul pana acolo degeaba ca sa imi zica ca trebuie sa mai asteptam.
va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: