De un an ma confrunt cu o problema dermatologica si am fost diagnosticata cu stafilococ auriu

23-03-2010
michaelatns
Nu este medic/terapeut
michaelatns
Buna ziua,
De un an ma confrunt cu o problema dermatologica.Mi-a aparut pe scalp 2 cruste, am fost la dermatologie si am fost diagnosticata cu stafilococ auriu alfa hemolitic.Am urmat un tratament cu ciprofloxacina si dermovate solutie, sampon nizan forte dar nu a dat rezultate.Dupa o saptamana imi reapareau spre disperarea mea.Am reluat tratamentul dar rezultatul este acelasi...Va rog sa ma ajutati, imi este jena sa merg la coafor si sa stau fata in fata cu o persoana pentru ca sunt vizibile. am o fetita de 1, 5 ani si imi este frica sa nu -i transmit stafilococul.Precizez ca am avut o sarcina dificila, am avut tratament injectabil cu clexane pe toata durata sarcinii.
Va multumesc !
5 comentarii
0
23-03-2010, ora 16:40
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Ce v-a aparut este cu mare probabilitatea urmarea de la tratamentul cu clexane in timpul sarcinii.
In timpul sarcinii trebuie evitat orice medicament chimic, indiferent pt. ce este dat de oarba si inconstienta medicina. Exista multe alternative in caz de probleme, in medicina naturista, hoemopata, acupunctura, bioenrgie.
Dermatologia iara nu are cum sa va ajute asa cum ati vazutd eja caci ea este chiar o ramur absolut nestiutoaare, nefolositoare si intru totul daunatoare caci incearca sa opreasca otravurile care ies prin corp cu alte otarvuri, lucru care duc la probleme si mai mari.
Singura cale de a va vindeca este sa evitati orice tratament cu medicamente chimice, sa va curatii si ajutai corpul sa se detoxifieze (de ex. ceai de galbenele, de salvie, migdale dulci si boabe de ienupar) si eventual sa apelati la un medic homeopat pt. cateva remedii de detoxifiere speciale sau generale.

Pt. 6 lei puteti cumpara de la o farmacie homeopat Sulphur CH15 din care sugeti de 2 ori pe saptamana cate o granula sub limba.
Acelasi lucru il faceti si cu Nux vomica Ch15 si le alternati asa, Sulphur o saptamana si Nux o saptamana de 3-4 ori.. si asta o sa va ajute da detoxifierea mai rapida de la toxinele date de medici si automat si la vindecarea crustelor. Insa cat timp va trebui nu va poate spune nimeni dinainte.
Va trebuie insa rabdare si intelegere atat pt. gresile facute de medicina si de dvoastra cat si pt. cauza aparitiei bolii de care suferiti care se numeste in mod stiintific o boala iatrogena, adica una cauzata de medicamente si de doctori.

M-as mira tare daca fetita este cu adevarat sanatoasa...
0
23-03-2010, ora 20:31
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
ati facut tratament in urma unei antibiograme?
0
24-03-2010, ora 15:37
michaelatns
Nu este medic/terapeut
michaelatns
Tratamentul mi-a fost prescris in urma examenului bacteorologic si a lampei wood.
Consultatia a fost facuta de catre dr.Chebac, Biomedica.
0
24-03-2010, ora 15:42
michaelatns
Nu este medic/terapeut
michaelatns
De cate ori i-am facut analize au fost bune.Nu a fost niciodata diagnosticata cu stafilococ sau streptococ, dar nu strica mai multe investigatii...
Va multumesc din suflet!
0
24-03-2010, ora 15:46
michaelatns
Nu este medic/terapeut
michaelatns
Imi mai doresc un copil dar nu stiu care vor fi urmarile...Ce ma sfatuiti?Am omis sa va spun ca sufar de trombofilie(deficit de proteina s).Acesta a fost si motivul pentru care am urmat tratamentul cu clexane.Nu stiu sunt derutata, mi-e teama ca stafilococul sa nu se transmita!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Peptidele din susan au dovedit că pot combate E. coli și S. aureus
  •