stafilococ auriu - un tratament naturist?

19-02-2007
sersea
Nu este medic/terapeut
sersea
va rog din suflet sa ma ajutati in legatura cu stafilococul auriu daca stiti un tratament naturist sau cum o fi ca bebeul meu il are de vreo 6 luni si nu stiu cum sa scapam de el pt ca i-am facut 6 tratamente cu antibiotice dupa antibiograma si nimic.
cred ca i-am afectat si alte organe de la atatea antibiotice sunt disperata si in casa imi face rosu in gat numai stiu ce sa fac.am uitat sa specific il are in gat va rog sa-mi dati nr de telefon si adresa domnului dr. corneliu popovici am vazut pe cineva care a scapat cu ajutorul acestiu doctor, copilul meu are 9, 5 luni.
va multumesc din suflet daca ma puteti ajuta.
10 comentarii
0
19-02-2007, ora 00:00
ionela_22
Nu este medic/terapeut
ionela_22
vezi ca stafilococul auriu este peste tot pe corp si e normal asa ca incearca in primul rand sa eviti sa-l lasi sa bagediferite chestii in gura fara a fi sterile. toata lumea are aceasta bacterie pe piele si ar fi recomandat in primul rand sa ai grija cu ce vine in contact copilul tau.
si inca o chestie: daca ii dai prea multe antibiotice bacteria va face imunizare la acestea si nu e bine ca vor fi nevoie de altele mai puternice.
sper ca ai facut antibiograma la el si in functie de aia se dau antibioticele specifice.
multa sanatate la amandoi
0
13-04-2007, ora 00:00
laura_82
Nu este medic/terapeut
laura_82
Am un baietel de 3 ani si acum o saptamana in urma exudatului faringian am descoperit ca are stafilococul auriu si candidoza. Nu mai stiu ce sa fac. Il am racit in permanenta, nas infundat, rosu in gat, laringita. Pana in exudat a luat 1sapt de Augmentin, dupa care a facut 3 zile gentamicina intramuscular concomitent cu suspensie Zinat (o sapt), dupa care a facut injectii din nou intramuscular Axetine cu Dexametazona(pt laringita). In toata perioada asta nu stiu daca l-am avut sanatos 5zile. Persista tot timpul o tuse seaca. Dupa ce am facut exudatul mi s-a recomndat de un medic pediatru un spray Bioparox, pe care i l-am dat o saptamana. Acum e iar cu rosu in gat, cu amigdalele mari si cu laringele. Nu mai stiu ce sa mai fac, va rog ajutati-ma cu sfaturile dvs. Precizez ca de o zi ii dau Unasyn suspensie.
0
16-05-2007, ora 00:00
lucia_mony
Nu este medic/terapeut
lucia_mony
fetita mea are 14 zile si la 4 zile a facut intravenos cu oxacilina timp de 3 zile, si nu a scapat de stafilococ auriu.are in nasuc.am repetat analizele si e la fel.ce sa fac???sint disperata...nu stiu ce sa-i dau, sau daca are rost sa-i mai dau acum ceva.
va rog di suflet sa -mi dati un sfat.are pe piele citeva bobite care acum sau uscat, am dat cu clorocid, dar ea respira f greu.
0
30-05-2007, ora 00:00
ggh
Nu este medic/terapeut
ggh
am o rugaminte sami raspunda cineva urgent, am facut tratament la copil de 4 ani de 3 luni cu diferite antibiotice pt amigdalita(angine)-zinat, klaritromicina, klaridyne, si in final injectii intravenoase cu pinicilina si gentamicina.am ajuns la capatul puterilor mai ales ca acuma iarasi are o tuse seaca (dar f. rara) si da impresia ca are ceva tot timpul in gat.va rog din suflet sami spuneti cit este de eficient o stimulare a imunitatii cu RIBOMUNIL si daca pot sa ii mai stimulezi imunitatea si cu alte trtamente mai concrete(am incercat si imunoroyal junior) dar nu ia ajutat cu nimic. va rog din suflet sunt disperata
0
03-12-2009, ora 16:36
cnmaria
Nu este medic/terapeut
cnmaria
in urma exudatului faringian copilului meu (9 ani) i-a iesit stafilococ auriu prezent si mai e scris candida albicans.scrie ca este rezistent la penicilina, oxacilina, amoxicilina si sensibil la amoxicilina/acid clavulanic, claritromicina, doxicilina, eritromicina, gentamicina, rifampicina.dupa un an de penicilina si zinat doze considerabile, in urma analizelor mi sa dat augumentin suspensie.trebuie sa spun ca imi face infectie foarte mare in gat cu febra 40 si nu cedeaza decat dupa 3 zile de tratament.as vrea sa stiu daca este augumentinul este cel mai indicat pentru ceea ce are el.
0
07-12-2009, ora 10:27
myreille
Nu este medic/terapeut
myreille
Pt SERSEA. Vezi ca ti-am lasat un mesaj privat.sanatate
0
17-02-2010, ora 12:16
ring
Nu este medic/terapeut
ring
am auzit la tv zilele trecute, un medic spunand ca aloe vindeca stafilococul auriu in 48 de ore.si eu am stafilococ auriu si am comandat acest gel de aloe.il astept sa vina si chiar am incredere in ce spunea acel doctor.stiu ca e minunata aceasta planta si cred ca o sa scap de acest stafilococ auriu.
0
11-03-2010, ora 12:27
mirela40
Nu este medic/terapeut
mirela40
Am un baietel de 5 ani care a fost diagnosticat pe 05.03.2010 in urma exudatelor cu stafilococ auriu in gat si nasuc. Dintr-o lista de 7 antibiotice este sensibil la unul singur si anume norfloxacina. I s-a prescris 1/2 coprimat de Nolicin dimineata si seara - 7 zile si picaturi de nas ciplox.Totul a fost in regula pana in ziua a cincea de tratament, adica aseara, cand a facut febra 37.7 si in ziua a sasea dimineata la fel. Starea lui generala este buna, dar ma ingrijoreaza febra si faptul ca in prospect la nolicin se spune ca nu se administreaza copiilor. Este in regula nolicinul, dar aparitia febrei????
0
30-11-2011, ora 14:04
florynu
Nu este medic/terapeut
florynu
buna ma poate ajuta si pe mine cineva? in urma exodatului a iesit ca are stafilococ auriu la fetita mea de 3 ani am primit unasyn este bun sau nu.cu toate ca in lista de analize este precizat cu totul alte antibiotice nici decum ce am primit eu.va multumesc
0
25-01-2012, ora 20:35
anca soare
Nu este medic/terapeut
anca soare
va rog ajutati-ma Am o fetita de 9 ani si tocmai am descoperit ca are stafilococul auriu in nas.I-am dat clindamicina dar tot nu a scapat de mancarimea din nas.Va rog spuneti ce tratamente sa mai fac, daca stiti ceva naturist ca antibioticele distrug stomacul.astept raspuns multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Peptidele din susan au dovedit că pot combate E. coli și S. aureus
  •